سایت دائرة المعارف شبکه اسلامی

www.IslamWebPedia.com

  عنوان مقاله : شیخ محمد بن صالح عثیمین رحمة الله علیه
 

شماره مقاله :

8142  

تعداد مشاهده :

594

 

     

 

مختصری از زندگی شیخ ابن عثیمین رحمة الله علیه نام و نسب :

ابو عبدالله محمد بن صالح بن محمد بن عثیمین المقبل الوهیبی التمیمیمحل تولد و زندگی:


محمد صالح العثیمین رحمه اللهایشان در شهر عنیزه یكی از شهرهای قصیم در سال 1347هـ ، 27 رمضان در خانواده ای متدین چشم به جهان گشود.

ابن عثیمین قرآن را نزد پدر بزرگ مادریش شیخ عبدالرحمن بن سلیمان آل دامغ حفظ نمود ، آنگاه مسیر فراگیری علم را ادامه داد و خواندن و نوشتن و ریاضی و برخی از آداب را فرا گرفت. ایشان از هوش و ذكاوت بسیار خوبی برخوردار بود و از همه مهمتر فردی با عزم و اراده بود و به فراگیری علم علاقه ی زیادی داشت، برای كسب معلومات بیشتر همراه با طلاب دیگر در مجالس علمی فقیه عالیقدر شیخ عبدالرحمن بن ناصر السعدی شركت می كرد.

در سال 1372هـ ، مدارس علمی در شهر ریاض شروع بكار نمودند به آنجا مسافرت نمود و در آن مدارس به تحصیل علم مشغول شد و تحصیلات خود را در آنجا ادامه داد.

بعد از وفات استادش عبدالرحمن السعدی، شیخ ابن عثیمین بعنوان جانشین ایشان امامت مسجد جامع و دروس علمی را عهده دار شدند.

اولین تألیف شیخ ابن عثیمین كاری بود با عنوان «فتح رب البریةٍبتلخیص الحمویة» كه خلاصه ای بود از كتاب« الرسالة الحمویة فی العقیدة » تألیف شیخ الاسلام ابن تیمیه. ایشان در شهر ریاض از فرصت استفاده نموده و صحیح بخاری و بعضی از كتابهای ابن تیمیه و برخی از كتابهای فقه را نزد شیخ ابن باز فراگرفت.اساتید ایشان:

شیخ ابن سلیمان آل دامغ، شیخ عبدالرحمن بن ناصر السعدی، شیخ عبدالعزیز بن عبدالله بن باز،‌ شیخ محمد امین الشنقیطی، شیخ علی بن محمد الصالحی، شیخ محمد بن عبدالعزیز المطوع، شیخ عبدالرحمن بن علی بن عودان.منهج علمی ایشان:

شیخ ابن عثیمین بارها اعلام نموده بود كه منهج و روش علمی ایشان، همان منهج استادش شیخ عبدالرحمن بن ناصر السعدی است كه در واقع برگرفته از منهج اكثر علمای جزیرة العرب است كه در فروعات فقهی پیرو مذهب حنبلی هستند و اعتماد آنان بر كتاب «زاد المستقنع فی فقه الإمام أحمد بن حنبل» است كه در اكثر مسائل مرجع آنان همین كتاب است. باید دانست كه شیخ عبدالرحمن بن ناصر السعدی در بسیاری از مسائل پیرو نظریات شیخ الاسلام ابن تیمیه و شاگردش ابن قیم بودند، و آراء و نظریات این دو بزرگوار را بر مذهب حنبلی ترجیح می دادند، بنابراین روش ایشان اینگونه بودند كه از هر نوع تعصّب مذهب بدور بودند و حقیقت را جستجو می كردند، همین خصوصیت بارز استاد، در شاگرد - ابن عثیمین – اثرگذاشته بود و ایشان نیز اینگونه می اندیشیدند.

آثار علمی بجامانده از ایشان بیش از پنجاه تألیف است.وفات:

شیخ ابن عثیمین روز چهارشنبه، پانزدهم شوال سال 1421هـ در شهر جده بر اثر بیماری سختی وفات یافتند. بعد از نماز عصر روز بعد در مسجد الحرام در مكه مكرمه برایشان نماز جنازه خوانده شد و در همان شهر در قبرستان عدل دفن شدند.سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com