Untitled Document
 
 
 
  2018 Dec 16

----

07/04/1440

----

25 آذر 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

 پيامبر صلى الله عليه و سلم فرموده است: "لا يقضين حکم بين اثنين و هو غضبان" (متفق عليه)، يعنى: "هيچ قاضي‌اي در حال عصبانيت بين دو نفر قضاوت نکند".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>سیره نبوی>قسمت اول: از ولادت رسول الله صلی الله علیه و سلم تا بعثت ايشان

شماره مقاله : 11128              تعداد مشاهده : 267             تاریخ افزودن مقاله : 21/8/1396

قسمت اول: از ولادت رسول الله صلی الله علیه و سلم تا بعثت ايشان

(1)   ازدواج پدر و مادر رسول الله صلی الله علیه و سلم، و وفات پدرشان:

1-    عبد الله بن عبد المطَّلِب با آمنه بنت وَهْب ازدواج نمود و از او باردار شد. آمنه دو ماهه حامله بود که عبد الله از دنیا رفت.

2-    میراثی را كه عبدالله برای فرزند به دنيا نیامده‌ اش بجای گذاشت عبارت بودند از: پنج شتر، وچند رأس گوسفند، وکنیزی حبشی به نام بَرَکَة که به ام أَیْمَن معروف شد.

(2) ولادت وشيرخوارگی:

3-            در روز دوشنبه 12 ربیع الأول عام الفیل، آمنه فرزند عظیم الشأنش را با چهره‌ای بشاش و نورانی به دنیا آورد.

4-           در اینکه آمنه هنگام ولادت رسول الله صلی الله علیه و سلم نشانه‌ ای را مشاهده کرده روایتی ثابت نشده است.

5-           در روز هفتم تولد، پدربزرگشان عبدالمطلب ايشان را ختنه کرد، و نامشان را محمد  (صلی الله علیه و سلم) گذاشت.

6-            آمنه فرزندش را سه روز شیر داد، وچون كم شیر بود، شیر دهی او را ثُوَيْبَة برده‌ی ابو لهب بر عهده گرفت و از شیر فرزندش مَسْروح به ايشان داد.

7-           ثُويبة قبل از رسول الله صلی الله علیه و سلم به حمزه بن عبد المطلب و أبو سَلَمَه بن عبد الأسد شیر داده بود، وبدین ترتیب این دو برادران شیری ایشان گشتند.

8-           سپس حليمه سَعْدِیّه رسول الله صلی الله علیه و سلم را به همراه فرزندانش: عبد الله، و شَيْمَاء، و أُنَيْسة شير داد.

9-           رسول الله صلی الله علیه و سلم هفت برادر و خواهر شیری داشتند: حمزه، أبو سَلَمَه، أبو سفیان، مَسْروح، عبد الله، شَيْمَاء و أُنَيْسة.

ايشان هیچ برادر تنی يا ناتنی دیگری نداشتند، نه از طرف پدر و نه از طرف مادر.

(3) شق الصَّدْر رسول الله صلی الله علیه و سلم ومُهْر نبوت:

10-      ماجرای شق الصدر (یا همان شکافته شدن سینه‌ ی ايشان) وقتی که نزد حلمیه سَعْدِیّه بودند رخ داد. جبریل علیه السلام سینه شان را شکافت، وقلبشان را بیرون آورد، وآن را با آب زمزم شستشو داد، و تکه خون بسته شده‌ی سیاه رنگی (را که سهم شیطان بود) را از سینه‌ی ایشان بیرون آورد.

11-      سپس جبرئيل مُهر پیامبری را بر پشت کمر ايشان زد، بدين سبب شیطان را به سوی ايشان راهی نیست، و ایشان در گفتار و کردارشان معصوم می ‌باشند.

12-      مهر پیامبری تکه گوشت برآمده‌ای بود که بر روی کمر ايشان و به موازات قلبشان قرار داشت، و به اندازه‌ ی تخم کبوتری بود.

جابر بن سَمُرَة رضی الله عنه می ‌گوید: مهری را بر کمر رسول الله صلی الله علیه و سلم دیدم که همانند تخم کبوتر بود. (روایت مسلم)

13-      رسول الله صلی الله علیه و سلم بعد از اینکه دو سال را نزد حلیمه گذراند، نزد مادرش برگشت، تا اينكه در شش سالگی او را از دست داد.

(4) سرپرستی پدربزرگ وعمویشان:

14-      بعد از وفات آمنه پدر بزرگشان عبد المطلب سرپرستی ايشان را بر عهده گرفت، اما در هشت سالگی او نیز از دنیا رفت.

15-      سپس عمویشان ابو طالب سرپرستی ايشان را عهده دار شد.

16-      رسول الله صلی الله علیه و سلم چوپانی می ‌کردند.

(5) جنگ فِجار و حِلْف الْفُضُول:

17-      رسول الله صلی الله علیه و سلم در جنگ فِجار شرکت کردند.

جنگ «فِجار» جنگی بود كه بين قبيله قَيْس و قبيله كِنَانَة در ماه رجب رخ داد و چون اين جنگ در ماه رجب -كه يكی از ماه‌های حرام است- واقع شد، به جنگ فِجار مشهور گرديد.

18-       پس از جنگ فِجار، در پیمانی به نام (حِلْفِ الْفُضُولِ) شرکت کردند. (حِلْف الْفُضُول) پیمانی بود که قبایل قریش دور هم جمع شدند و پیمان بستند که از ستمديدگان پشتيبانى كنند و اجازه ندهند حقشان پایمال شود.

(6) ازدواج با خدیجه رضی الله عنها:

19-      رسول الله صلی الله علیه و سلم برای تجارت با اموالِ خديجه رضی الله عنها، به همراه مَيْسَرَة (غلامِ خدیجه)، راهی شام شد.

20-      تا اینکه ایشان در سن 25 سالگی با خدیجه که در آن زمان 40 سال داشت، ازدواج کردند و از او صاحب فرزندانی شدند به نام‌های: قاسم، زینب، رقیه، ام کلثوم، فاطمه، وعبدالله.

(7) شركت رسول الله صلی الله علیه و سلم در بنای کعبه:

21-      در 35 سالگیشان قريش كعبه را تجدید بنا کردند. و بعد از اختلافی که بر سرِ نهادن حجر الأسود در بینشان رخ داد، بر این اتفاق کردند که رسول الله صلی الله علیه و سلم حجرالأسود را در مکانش قرار دهد.

(8) برخی صفات رسول الله صلی الله علیه و سلم:

22-      الله عزوجل رسولش صلی الله علیه و سلم را از آلودگی‌ها و صفات بد جاهلیت حفظ نمود: ایشان نه بر بتی سجده کردند، ونه شرابی نوشیدند، ونه مرتکب فاحشه‌ ای شدند.

23-      رسول الله صلی الله علیه و سلم به راستگویی و امانتداری معروف بودند، صله رحم را بسیار به جای می ‌آوردند، و با همه مهربان بودند.

(9) مقدمات نزول وحی:

24-      وقتی به سن چهل سالگی رسیدند، اندک اندک نشانه‌های نبوت در ايشان پدیدار گشت: خواب‌های نیکو، خلوت گزینی برای عبادت، سلام کردن سنگ و درخت بر او و دیدن نور فرشتگان.

25-      در سن چهل سالگی سوره‌ی اقرأ در غار حرا بر ایشان نازل شد و این اولین سوره‌ ی قرآن بود که بر رسول الله صلی الله علیه و سلم  نازل می ‌گردید.

26-      بعد از نزول سوره‌ی اقرأ ایامی چند وحی قطع شد وبعد از آن سوره‌ ی مدثر نازل گشت که اولین سوره بعد از انقطاع وحی بود.

 

منبع: مرواریدهای پنهان مختصری از سیرت رسول الله صلی الله علیه و سلم، تألیف: موسى بن راشد العازمی، ترجمه: عبد الله محمد أَرْمَکی.

 

 

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قول احمد بن حنبل: در مورد دین خود از هیچکدام این‌ها تقلید مکن، آنچه ‌از پیامبر صلی الله علیه و سلم و اصحاب او آمده را بگیر، سپس در مورد اقوال تابعین انسان اختیار دارد.(مسائل الامام احمد، ابی داود ص 276).

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 78
دیروز : 1192
بازدید کل: 9952587

تعداد کل اعضا : 616

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010