Untitled Document
 
 
 
  2019 Dec 08

----

10/04/1441

----

17 آذر 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

 پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: "اتقوا الدنيا واتقوا النساء فإن أول فتنة بني إسرائيل كان في النساء" (روايت مسلم 2742)، يعنى: "بپرهيزيد از دنيا و از زنان، زيرا اولين فتنه بنى اسرائيل در زنان بود"

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>اشخاص>صحابی جلیل براء بن مالک رضی الله عنه

شماره مقاله : 11174              تعداد مشاهده : 422             تاریخ افزودن مقاله : 1/11/1396

صحابی جلیل براء بن مالک رضی الله عنه

اسم و نسب:

این صحابی جلیل براء بن مالک بن النضر الأنصاری نام دارد که برادر تنی صحابی بزرگوار أنس بن مالک است.

براء بن مالک رضی الله عنه در مدینه به دنیا آمد و در همان جا زندگی کرد تا اینکه برای نبرد یمامه به سرزمین فارس رفت و در همان نبرد هم شهید شد.

نتیجه و اثر تربیت رسول الله صلی الله علیه و سلم بر این صحابی بزرگوار:

رسول الله صلی الله علیه و سلم این صحابی را به گونه ای ترتبیت کرده بود که تشنه شهادت بود، و یقین کامل داشت که الله مسلیمن را پیروز می گرداند، و رسول الله صلی الله علیه و سلم این خبر را به او و صحابه  داده بود که براء مستجاب الدعوه است.

مهمترین ویژگی های شخصیت این صحابی بزرگوار: شجاعت و دوست داشتن جهاد بود.

از انس بن مالک روایت شده: زمانی که أبوموسی خواست فردی را به بصره بفرستد براء بن مالک را فرستاد و او از وزیران أبو موسی بود، سپس به او گفت: وظیفه ای را برای خود انتخاب کن، پس براء به او گفت: آیا دهنده تو هستی که از تو بخواهم؟ گفت: بله، پس براء در جواب گفت: من از تو امارت مصر و یا محصولات خراج را نمی خواهم بلکه از تو می خواهم که کمان و اسب و تیر و شمشیر را به من بدهی و مرا به جهاد بفرستی، پس به این ترتیب ابوموسی او را همراه با ارتش مسلمین به جهاد فرستاد.

او شجاع، بی باك و با جرات بود. و او كسی بود كه عمر فاروق رضى الله عنه در مورد او به كارگذارانش در گوشه و كنار مملكت چنين نوشت: "مواظب باشيد براء را به فرماندهی لشكرها انتخاب نكنيد چون می ترسم با اين جراتی كه دارد افراد لشکر را به کشتن دهد".

و محد بن سیرین روایت کرده که در جنگ با مسیلمه کذاب مسلمین به باغی رسیدند که در آن را کفار به روی آن ها بسته بودند و مشرکین پشت آن در بودند در این هنگام براء بن مالک به لشکر گفت مرا بالای سپر کنید سپس سپر را با نيزه‌ها بالا بريد و بدين طريق مرا داخل باغ نزديك درش بيندازيد ، و به این ترتیب براء بن مالک به داخل باغ راه یافت و با کفار مبارزه کرد و در را برای مسلمین باز کرد، که در این جنگ بیش از هشتاد زخم بر بدن وی وارد شد و به مدت یک ماه تحت درمان بود و خالد بن ولید زخم های او را درمان می کرد.

مهم ترین جنگ هایی که براء بن مالک در آن شرکت کرد و نقش بسیار مهمی در آن ها داشت:

معرکه یمامه:

در معرکه یمامه زمانی که مسیلمه و لشکرش به باغی رسیدند و درهای آن را بستند و به وسیله درهای آن خود را در امان ساختند، براء بن مالك خطاب به قومش گفت:ای قوم! مرا بالای سپر كنيد و سپر را با نيزه‌ها بالا بريد و بدين طريق مرا داخل باغ نزديك درش بيندازيد. يا من شهيد می شوم يا در را به سوی شما خواهم گشود. به این ترتیب براء وارد باغ شد و مشرکین را از پای در آورد و در را به سوی مسلمین باز کرد، سپس مسیلمه کذاب را کشت و مسلمین پیروز شدند.

معرکه تستر:

از اسحاق بن عبدالله بن ابی طلحه روایت شده که در معرکه تستر کفار به قلعه ای پناه بردند که مسلمین آن ها را محاصره کرده بود. در این هنگام کفار از بالای ديوار قلعه، زنجيرهايی انداختند كه بر سر آن‌ها قلاب‌های فولادی قرار داشت. قلاب‌ها با آتش داغ شده بودند، که این قلاب‌های داغ به بدن مسلمانان فرو می‌رفت و به آن‌ها می چسبيد سپس آن‌ها اجساد كسانی را كه می مردند يا نزديك به مرگ بودند بالا می‌كشيدند. يك قلاب به بدن انس مالك، برادر براء خورد و او را بالا كشيد، به محض اين كه چشم براء به او افتاد روی ديوار پريد و زنجيری را كه بدن برادرش را می‌كشيد گرفت و شروع كرد به بيرون آوردن قلاب داغ از بدن برادرش در حالی كه دستش به شدت می‌سوخت و ذوب می‌شد. با وجود اين هيچ توجهی به دستش نداشت تا اين كه برادرش را نجات داد و در حالی كه دستش فقط استخوانی بی گوشت شده بود پايين آمد. و به این ترتیب برادرش نجات یافت.

برخی از موقف های براء بن مالک با رسول الله صلی الله علیه و سلم:

انس بن مالک رضی الله عنه روایت کرده که براء بن مالک مردی بود که صدای دل نشینی داشت و در بعضی از سفرها برای رسول الله صلی الله علیه و سلم شعر می خواند، پس در یکی از سفرها که در حال شعر خواندن بود و نزدیک به زنان شد و صدای او را زنان می شنیدند، رسول الله صلی الله علیه و سلم به او گفت: برتوست که  رعایت شیشه ها (کنایه از زنان) را کنی.

از اقوال صحابی جلیل براء بن مالک:

انس بن مالک روایت کرده که در معرکه یمامه خالد بن ولید به براء گفت: ای براء بلند شو!گفت: پس براء سوار بر اسبش شد و شکر و سپاس الله را کرد، سپس گفت: ای اهل مدینه هيچ كس از شما حق ندارد فكر برگشتن به مدينه را در سر بپروراند از امروز به بعد مدينه ای برای شما وجود نخواهد داشت. آنچه هست خدای يگانه است و سپس بهشت.

وفات براء بن مالک رضی الله عنه:

براء بن مالک رضی الله عنه در جنگ یمامه با لشکران مشرکین مبارزه کرد، و مشرکین مسلمین را در محاصره خود قرار داده بودند. در اینجا بود که مسلمین از براء خواستند برای پیروزی دعا کند زیرا همان گونه که رسول الله صلی الله علیه دو سلم گفته بود او مستجاب الدعوه بود، و به این ترتیب برا از الله خواست تا مسلمین را پیروز گرداند و شهادت را نصیبش گرداند.

پس براء بن مالک رضی الله عنه بعد از اینکه مسلمین پیروز شدند به دست هرمزان به شهادت رسید و شهادت این صحابی بزرگوار در زمان خلاف عمربن خطاب رضی الله عنه صورت گرفت.

 

منبع: islamstory.com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

اسماعیل بن محمد بن سعد بن ابی‌وقاص می‌گوید: «پدرمان، جنگ‌ها و غزوه های رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم  را به ما آموزش می‌داد و آنها را برای ما برمی‌شمرد و می‌گفت: اینها، شرف و نیکی بجای‌مانده‌ی پدرانتان می‌باشد؛ از این‌رو یاد آن را از بین نبرید». البداية و النهاية (2/242).

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2092
دیروز : 3413
بازدید کل: 11174260

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010