Untitled Document
 
 
 
  2019 Feb 22

----

16/06/1440

----

3 اسفند 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرموده است:

(أريت في المنام أني أنزع بدلو بكرة على قليب، فجاء أبو بكر فنزع ذنوباً أو ذنوبين نزعاً ضعيفاً والله يغفر له ثم جاء عمربن الخطاب فاستحالت غرباً فلم أر عبقريا يفري فريه حتى روى الناس وضربوا بعطن)
«در خواب دیدم که از چاهی آب می‌کشم؛ آن‌گاه ابوبکر آمد و یک دلو آب از چاه کشید و او، در کشیدن آب ضعیف بود و خداوند، او را می‌بخشد. سپس عمر آمد و دلو را به دست گرفت؛ هیچ پهلوانی سراغ ندارم که همانند او کاری را بدین قوت انجام دهد. عمر چنان آب کشید که همه‌ی مردم و شترانشان سیراب شدند و به استراحت پرداختند»
 مسلم ش 2393 . معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

قرآن و حدیث>مفاهيم قرآني و حديثي>رحمن و رحیم

شماره مقاله : 2360              تعداد مشاهده : 942             تاریخ افزودن مقاله : 8/5/1389

 

‌رحمن و رحیم [الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ]: دو صفتند که از رحمت مشتقند، و در هر یک از «‌رحمن» و «‌رحیم‌« مفهومی منظور است‌ که در دیگری منظور نیست مثلا رحمن به معنی رحمتی عظیم و افزون است‌؛ چون وزن فعلان صیغه‌ی مبالغه در کثرت و فزونی و عظمت است و مستلزم ثبوت و دوام نیست‌؛ مانند: غضبان‌، عصیان و سکران‌. ولی رحیم یعنی‌ کسی که از رحمت دایمی برخوردار است‌؛ زبرا صیغه‌ی فعیل در صفات دایمی به‌کار می‌رود، مانند کریم و ظریف‌. بر این اساس معنی این دو واژه چنین می‌شود: خدایی‌ که دارای رحمت عظیم و احسانی همیشگی است‌.(کشف المعانی، تفسیر ابن جماعه) خطابی گفته است‌: الرحمن ذو الرحمة الشاملة التى وسعت الخلق فى أرزاقهم و مصالحهم ، و عمت المؤمن و الكافر ، و الرحيم خاص بالمؤمن كما قال تعالى:{وكان بالمؤمنين رحيما }؛ (رحمن یعنی‌ کسی‌که دارای رحمت فراگیر است که تمام مخلوقات را فرا می‏گیرد، به نحوی ‌که منافع و روزی آنها را تامین می‌نماید، وعموم مومن و کافر را شامل می‌شود. ولی رحیم به مومن اختصاص دارد، همان‌طور که خدای متعال فرموده است‌: { نسبت به مومنان مهربان است }‌). (ترجمه تفسیر صفوة التفاسیر)؛ « الرَّحْمنِ » : و « الرَّحِيمِ » . هر دو صيغه مبالغه‌اند و صفت ( الله ) مي‌باشند. (تفسیر نور، دکتر مصطفی خرمدل)

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

عن حصين بن عبد الرحمن، عن ميمون، قال: «أربع لا تكلم فيهن: علي وعثمان والقدر والنجوم». از حصین بن عبدالرحمن روایت شده که میمون بن مهران فرمود: «چهار چیز هستند که نباید در مورد آنها (زیاد) تکلم (و سخن پراکنی) کرد (زیرا ممکن است به ناحق گویی و بیراهه برسد): علی رضی الله عنه، و عثمان رضی الله عنه، و قضاء و قدر، و نجوم (یکی از ابزارهای سحر و کهانت)». "حلية الأولياء وطبقات الأصفياء" حافظ أبو نعيم اصفهاني.

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 479
دیروز : 4338
بازدید کل: 10244701

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010