Untitled Document
 
 
 
  2018 Oct 18

----

07/02/1440

----

26 مهر 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: " الشرك فيكم أخفى من دبيب النمل على الصفا ألا أدلك على شيء إذا فعلته أذهب الله عنك صغار ذلك وكباره؟ تقول : « اللهم إني أعوذ بك أن أشرك بك وأنا أعلم وأستغفرك لما لا أعلم » (صحيح الجامع البانى 2876)، يعنى: " شرك در بين شما پنهانتر از صداى پاى مورچه بر سنگ سخت ميباشد، آيا شما را به چيزى راهنمايى نكنم كه اگر آنرا انجام دهى خداوند رياء كوچك و بزرگ را از تو دور ميكند؟ ميگويى: « اللهم إني أعوذ بك أن أشرك بك وأنا أعلم وأستغفرك لما لا أعلم »، يعنى: "بارخدايا، من به تو پناه ميبرم كه به تو شرك بورزم در حاليكه بدانم و مغفرت تو را ميطلبم اگر ندانم".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   در چنین روزی      

تعداد مشاهده :  171

  عنوان : حادثه قصر سلطان

 حادثه قصر سلطان (29 جمادي الاول 1371 ه- 24 فوريه 1952 م.)

 اين حادثه به روشني و وضوح تمام، پرده از نيات و اقدامات پليد استعمار گرانه كشورهاي اروپايي در حملات صليبي وحشيانه آنها بر ضد جهان اسلام و عرب بر مي دارد و به روشني هر چه تمام تر نه فقط اهداف و نيات شوم آنها بلكه روشها و ابزاري را كه براي رسيدن به آن نيات بكار مي گيرند را نيز برملا مي كند. اين ماجرا، نهايت اهميت مطالعه هوشيارانه و عميق تاريخ اسلام را نشان مي دهد.[1]

 

كشور مغرب از دير باز از استقلال كامل برخوردار بوده و برخلاف ساير نواحي اسلام تابع هيچ خلافتي نبوده، جز يك دوره كوتاه كه تحت سيطره خلافت بني اميه بوده و پس از آن حكام محلي آنرا از سيطره خلافت خارج كرده و بر آن حكومت كرده اند.

 

چنانكه نخست ادريسيان (نوادگان حضرت حسن بن علي رضي الله عنه) و سپس فاطميان و مرابطون و موحدين و پس از آنها بني مرين بر مراكش- مغرب عربي – حكومت كرده اند. تا اينكه در زمان حكومت سعدي ها، فرانسوي ها و اسپانيايي ها آنجا را اشغال و بين خود تقسيم كردند ولي البته براي سوء استفاده از جايگاه سلطان، سلطنت سعدي ها را سرنگون نكردند و حتي اموال و دارايي هاي آنها را در تصرف خود آنها باقي گذاشتند. اين سلطان ديگر از خود هيچ اختياري نداشت. بلكه نقش وي در دوران اشغال آن بود كه قيامهاي مردمي بر ضد اشغالگران را سركوب و از وقوع آنها جلوگيري كند و مقاومت مردم را تضعيف كند و مردم را براي پذيرش اشغالگران فرانسوي راضي كند تا اينكه سلطان محمد پنجم در صف مجاهدان و نيروهاي مقاومت قرار گرفت. اين سلطان از طفوليت در طلب علم و سماع حديث پرورش يافته بود. اين موضوع بر شخصيت وي اثر گذاشته لذا هنگام رسيدن به سلطنت، جانب استقلال طلبان و رهبران مبارز مغربي را گرفت و در اجتماعات آنها شركت مي كرد. وي از جنبش ملي اسلامي و رهبران آن از قبيل حلو و فاسي و طاهري حمايت مي كرد. و موافق خواسته هاي آنها بود. بعد از وقوع جنگ جهاني دوم در سال 1351 ه فعاليتهاي گسترده اي را براي استقلال آغاز كرد. و از فرانسه    وعده هايي براي اعطاي استقلال به مغرب بعد از جنگ جهاني دوم دريافت كرد. بعلاوه وي سفرهاي خارجي زيادي را براي حمايت ساير كشورها از قيام استقلال طلبانه مراكش آغاز كرد. فرماندار كل فرانسوي مراكش ژنرال «ژوان» افسري خشن و تند خو و كينه توز بود؛ كينه عجيبي با اسلام و مسلمانان داشت. با تمام قدرت و اختيارات خود از شهروندان فرانسوي ساكن مراكش حمايت مي كرد. وي از سلطان محمد پنجم خواست كه اعضاء ديوان ملكي را مرخص كرده و حزب استقلال را منحل و بعضي از كارمندان عالي رتبه را بركنار كند و بعلاوه بيش از گذشته با اشغالگران فرانسوي همكاري نمايد. و او را بيم داد كه اگر اين شروط را نپذيرد او را از منصب خود خلع و از كشور تبعيد خواهد كرد.

 

اما سلطان در مقابل اين خواسته ها و تهديدات تسليم نشد و از رويكرد دائمي حكومت خود مبني بر تقاضاي استقلال و مقاومت در برابر اشغالگران تأكيد كرد. متعاقب آن نيروهاي اشغالگر فرانسوي، شهرهاي اصلي مراكش را اشغال كرده و حكومت نظامي برقرار كرده و با تانكهاي خود قصر شاه را در 29 جمادي الاول سال 1371 ه – 24 فوريه 1952 م. به محاصره خود درآورده و با زور اسلحه، محمد پنجم را مجبور كردند كه خواسته هاي آنها را بپذيرد. اين ماجرا عينا مانند حادثه اي است كه در مصر به وسيله اشغالگران انگليسي رخ داد. در آن حادثه اشغالگران انگليسي در سال 1361 ه -1942 م. قصر ملك فاروق را محاصره كردند تا او را وادار كنند تا مجددا «النحاس» طرفدار انگليس را به حكومت برگرداند. ملك فاروق وي رااز نخست وزيري معزول كرده بود.

 

مترجم: ابو يحيي

مصدر: سايت نواراسلام

IslamTape.Com

 


 

[1] براي مطالعه بيشتر: التاريخ الاسلامي ج 14 ، الظهير البربري، المعجزه المغربيه

بازگشت به نتایج قبل                                                   چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان


  جديدترين مقالات    

موضع والای عثمان رضی الله عنه در متفق نمودن امت بر یک قرائت و ریشه کن نمودن اختلاف
آداب نصیحت
حکم نماز
موضع علی رضی الله عنه در روز احزاب (روز خندق)
خواندن سوره‌ی فاتحه به هنگام خواستگاری و عقد
مواضع‌ حکیمانه علی بن ابی‌طالب رضی الله عنه
توصیف مسلمانان در کتاب‌های آسمانی پیشین
موضع‌گیری‌های عثمان بن عفان رضی الله عنه
فضيلت نماز
توصیف مکّه و کعبه در کتاب‌های آسمانی پیشین
حكم تارك نماز
تصریح و مژدۀ کتاب‌های پیشین به بعثت نبی اکرم صلی الله علیه وسلم
آیا محبت بین زن و شوهر واجب است؟
موضع ابوبکر رضی الله عنه در برابر مرتدین و مانعین زکات
ويژگی‌های نماز در اسلام
هدایت یافتگان اهل کتاب و گواهی آنان بر صحّت اسلام
موضع ابوبکر صدیق رضی الله عنه در روانه کردن سپاه اسامة بن زید (به سوی رومیان)
آخرين وصيت رسول الله صلی الله علیه وسلم به امتش، نماز بود
دیدگاه اسلام درباره ی تروریسم
منزلت نماز در اسلام
خطر شیعه
جهاد در اسلام
موضع ابوبکر صدیق رضی الله عنه پس از وفات رسول الله صلی الله علیه وسلم
موضع‌گیری‌های ابوبکر صدیق رضی الله عنه
حكم نماز

اقوال بزرگان     

قال عبد الله رضی الله عنه: «ويل لمن لا يعلم، ولو شاء الله لعلمه، وويل لمن يعلم، ثم لا يعمل». عبدالله بن مسعود رضی الله عنه فرمود: «وای بر کسی که نمی داند، و اگر خدا بخواهد وی را علم می دهد، و وای بر آنکس که علم دارد ولی به آن عمل نمی کند». "الحلية الأولیاء"؛ أبي نعيم اصفهانی.

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1277
دیروز : 3242
بازدید کل: 9622706

تعداد کل اعضا : 616

تعداد کل مقالات : 11212

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010