Untitled Document
 
 
 
  2018 Nov 13

----

04/03/1440

----

22 آبان 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «إنَّ مِنْ عِبَادِ اللَّهِ عِبَاداً لَيْسُوا بِأَنْبِيَاءَ، يَغْبِطُهُمُ الأنْبِياءُ والشُّهداءُ»، قيل: مَنْ هُمْ لَعَلَّنَا نُحِبُّهم؟ قَالَ: «هُمْ قَوْمٌ تَحَابُّوا بِنُورِ اللَّهِ مِنْ غَيْرِ أَرْحَامٍ وَلا انْتِسَابٍ، وُجُوهُهُمْ نُورٌ عَلَى مَنَابِرَ مِنْ نُورٍ، لا يَخَافُونَ إذَا خَافَ النَّاسُ، وَلا يَحْزَنُونَ إِذَا حَزِنَ النَّاسُ، ثُمَّ قَرَأَ: {أَلا أنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ علَيْهِمْ وَلا هُمْ يَحْزَنُونَ} .(يونس: 62)
«همانا بعضی از بندگان خدا که پیامبر نیستند، اما پیامبران و شهیدان به آنان غبطه می‌برند. سوال شد آنان چه کسانی هستند تا دوستشان داشته باشیم. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: آنان کسانیند بدون اینکه با هم نسبت خویشاوندی داشته باشند با نور خدا همدیگر را دوست دارند. صورت آنان نوری است بر روی منبرهای نورانی، وقتی مردم ترس دارند آنان نمی‌ترسند، و هنگامی که مردم اندوه دارند آنان غمگین نیستند». سپس تلاوت فرمودند: «آگاه باشيد (دوستان و) اولياى خدا، نه ترسى دارند و نه غمگين مى ‏شوند!» (يونس: 62)
صحیح ابن حبان 2/232 حدیث (573). ومستدرک حاکم 4/188 حدیث (7318)، وحاکم گفته است اسناد این حدیث صحیح است. و مسند ابی یعلی 10/495 حدیث (6110)، وحسین اسد اسناد آن را صحیح می‌داند.

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   در چنین روزی      

تعداد مشاهده :  137

  عنوان : فتح شهر هرقله در آسياي صغير

فتح شهر هرقله[1] در آسياي صغير (20 شوال 190 ه)


با وجود آنكه اين فتح در كتب تاريخ چندان مشهور نيست ولي حوادث و زمينه هاي آن در رديف فتح مهم عموريه حتي مهم تر از آن به شمار مي رود.هارون الرشيد خليفه قدرتمند عباسي به سال 181 ه ق با سپاهي بزرگ به آسياي صغير لشكر كشيد و تا قسطنطنيه پايتخت روم پيش رفت. اريني ملكه وقت روم كه توان مقابله با سپاه هارون را نداشت از در صلح در آمد و تعهد كرد كه سالانه اموالي به رسم جزيه به دربار عباسي بفرستد، اما در سال 187 ق. كه نقفور به امپراطوري روم رسيد، قرار داد مذكور را ناديده گرفت و در نامه اي از هارون خواست تا اموالي را كه قبلا از روم گرفته پس دهد و گرنه، براي جنگ آماده شود. هارون در پاسخ امپراطور چنين نوشت: «به نام خداوند رحمان و رحيم، از هارون به نقفور، سگ روم. اي كافر زاده نامه تو را ديدم پاسخ آن است كه خواهي ديد، نه آنچه كه خواهي شنيد»آنگاه با سپاهي گران آسياي صغير را در نورديد و تا شهر معروف هر قله پيش رفت. ترس و وحشت در روم افتاد و امپراطور به ناچار شرايط قبلي را براي صلح پذيرفت. ولي وقتي كه اين سگ روم از دور شدن سپاه هارون الرشيد مطمئن شد پيمان شكست و در نيرنگي ناجوانمرادنه، نگهبانان قلعه هايي كه هارون فتح كرده بود و آن سربازان را براي نگهباني گماشته بود اسير كرده وبيني و چشم و گوش آنها را بريده وقتي اين اخبار به هارون رسيد با وجود اينكه مسافت طولاني رفته بود و هوا هم به شدت سرد بود برگشت. نقفور با شنيدن خبر بازگشت هارون، به سرعت به حضور او رسيد و ديه مقتولين و مجروحين را پرداخت و جزيه اي را كه تعهد كرده بود، تقديم داشت!! و اظهار اطاعت و فرمانبردي كرد. و سوگند ياد كرد كه ديگر با مسلمانان جنگ نخواهد كرد. به اين ترتيب هارون بازگشت.وقتي كه هارون به بغداد بازگشت با خود مي انديشيد كه نغفور به عهد خود وفا نخواهد كرد و بار ديگر به جنگ مسلمانان خواهد آمد. اين بار هارون تصميم گرفت كه كار نقفور را يكسره كرده و شهر هرقله را كه از بزرگترين و زيباترين شهرهاي روم بود تصرف كند. در اين شهر بود كه امپراطور بيزانس بر تخت مي نشست. با رسيدن فصل تابستان هارون سپاهي بزرگ به قدر 135 هزار جنگجو به جز داوطلبان آماده كرد و به سرعت به سوي هر قله حركت كرد. و شهر را به محاصره خود درآورد. نقفور در آن زمان مشغول جنگهاي داخلي بود و نتوانست كاري از پيش ببرد. بعد از يك جنگ تن به تن سرنوشت ساز بين يكي از پهلوانان مسلمان بنام ابن جرزي با فرمانده محافظان قلعه شهر، فرمانده رومي كشته شد و هر قله در 20 شوال سال 190 ه ق فتح شد.مترجم: ابو يحيي

مصدر: سايت نواراسلام

IslamTape.Com

--------------------------------------------------------------------------------

[1] تاريخ طبري، الكامل في التاريخ، البدايه و النهايه، محاضرات في الدوله العباسيه، فتوح البلدان ايام الاسلام
 

بازگشت به نتایج قبل                                                   چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان


  جديدترين مقالات    

موضع والای عثمان رضی الله عنه در متفق نمودن امت بر یک قرائت و ریشه کن نمودن اختلاف
آداب نصیحت
حکم نماز
موضع علی رضی الله عنه در روز احزاب (روز خندق)
خواندن سوره‌ی فاتحه به هنگام خواستگاری و عقد
مواضع‌ حکیمانه علی بن ابی‌طالب رضی الله عنه
توصیف مسلمانان در کتاب‌های آسمانی پیشین
موضع‌گیری‌های عثمان بن عفان رضی الله عنه
فضيلت نماز
توصیف مکّه و کعبه در کتاب‌های آسمانی پیشین
حكم تارك نماز
تصریح و مژدۀ کتاب‌های پیشین به بعثت نبی اکرم صلی الله علیه وسلم
آیا محبت بین زن و شوهر واجب است؟
موضع ابوبکر رضی الله عنه در برابر مرتدین و مانعین زکات
ويژگی‌های نماز در اسلام
هدایت یافتگان اهل کتاب و گواهی آنان بر صحّت اسلام
موضع ابوبکر صدیق رضی الله عنه در روانه کردن سپاه اسامة بن زید (به سوی رومیان)
آخرين وصيت رسول الله صلی الله علیه وسلم به امتش، نماز بود
دیدگاه اسلام درباره ی تروریسم
منزلت نماز در اسلام
خطر شیعه
جهاد در اسلام
موضع ابوبکر صدیق رضی الله عنه پس از وفات رسول الله صلی الله علیه وسلم
موضع‌گیری‌های ابوبکر صدیق رضی الله عنه
حكم نماز

اقوال بزرگان     

الربيع ابن سليمان يقول: سمعت الشافعي يقول: «إذا صح الحديث عن رسول الله صلى الله عليه وسلم فهو أولى أن يؤخذ به من غيره». و ربیع بن سلیمان می گوید: شنیدم که شافعی می فرمود: «هرگاه حدیث صحیحی از رسول خدا صلی الله علیه وسلم ثابت گشت، پس آن حدیث اولی تر است از اینکه به قول و رای دیگری عمل شود». منبع: "حلية الأولياء وطبقات الأصفياء" حافظ أبو نعيم اصفهاني.
تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2807
دیروز : 2592
بازدید کل: 9815188

تعداد کل اعضا : 616

تعداد کل مقالات : 11212

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010