Untitled Document
 
 
 
  2021 Oct 23

----

16/03/1443

----

1 آبان 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در مورد ارکان ایمان فرموده‌اند: 

« أَنْ تُؤْمِنَ بِاللَّهِ، وَمَلائِكَتِهِ، وَكِتَابِهِ، وَلِقَائِهِ، وَرُسُلِهِ، وَتُؤْمِنَ بِالْبَعْثِ، وَتُؤْمِنَ بِالْقَدَرِ كُلِّهِ » 
متفق عليه.
ايمان عبارت است ايمان داشتن به وحدانيت الله، و بر وجود فرشتگان، و به ديدار با الله در روز قيامت، و به حقانيت پيامبران، و حقانيت معاد (زنده شدن پس از مرگ)، و ايمان داشتن به تمامى قضا و قدر.

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

اجتماعی>خانواده>اهمیت گفت و گو در زندگی مشترک

شماره مقاله : 11098              تعداد مشاهده : 225             تاریخ افزودن مقاله : 26/2/1394

اهمیت گفت و گو در زندگی مشترک

 

اگر در بین زن و شوهر گفت و گو ها به صورت واضح و مستقیم شکل نگیرد باعث می شود هر دو طرف سخنانی را که با یکدیگر در میان نمی گزارند را با خودش مطرح کرده و آن را از دیگری پنهان کند که این عمل رفته رفته باعث شکل گیری زندگی فردی شده و ضرری بسیار بزرگی بنیان زندگی مشترک آنان را تهدید می کند.

زیرا پس از مرور زمان نمایان می شود که هر یک از زن و شوهر به صورت انفرادی و بدون مشارکت دیگری به زندگی انفرادی خود می پردازد و هر یک پایبند زندگی شخصی خود می باشد به طوری که به تنهایی تصمیم می گیرد، و به تنهایی آن را انجام می دهد و در اینجا سوالاتی به ذهنش خطور می کند! مانند:

-       چرا ازدواج کردم؟

-       ازدواج من چه فایده ای دارد؟

و این باعث فروپاشی و تجزیه خانواده می شود حتی اگر در ظاهر خانواده ای محکم و استوار به نظر به رسد. گاهی ممکن است این گونه خصوصی زندگی کردن به جایی برسد که هر یک از زوج اتاق خواب خود را حتی جدا کرده و تمامی فعالیت های درون خانواده به صورت جدا گانه و فردی انجام می گیرد مانند این که هر یک در خانه ای جدا گانه زندگی می کند.

این جدایی روحی و رفتاری باعث ایجاد سدها و مانع هایی در بین این دو شده که با مرور زمان افزایش می یابد.

پس برای از بین بردن این مانع ها باید آنها در مورد کارهایشان با یکدیگر به بحث و گفت و گو بپردازند و به این ترتیب می توانند تصمیمات مشترکی بگیرند هر چند که مشکل و دشوار باشد.

بنا بر گفته محققین یک زن در طول روز سیزده هزار کلمه و یک مرد هشت هزار کلمه سخن می گوید. که این خود انرژی زیادی می طلبد، پس اگر گفت و گویی در میان آنان صورت نگیرد این انرژی از چه طریقی تخلیه شود؟

اگر از راه گفت و گو با یکدیگر تخلیه نشود هریک آن را از راه سخن گفتن با خودش تخلیه می کند.

پس یکی از راههای خوشبختی و سعادت بین خانواده ها گفت و گو و بحث می باشد که باید در وقت و زمان مناسبی صورتی گیرد و بر منطق استوار باشد.

 

قواعد تقویت رابطه خانوادگی

 

یک گروه از جامعه شناسان طی یک تحقیقی که از صد زن متاهل که در زندگی مشترک خود موفق بودند سوال شد، چه راه هایی باعث تقویت رابطه بین خانواده می شود؟

بیش از هفتاد و پنج در صد آنان پاسخشان این گونه بود:

1.   آمادگی زن و شوهر برای کمک به یکدیگر

2.   عفو و بخشش سریع

3.   خود را در موقعیت دیگری قرار دادن برای فهمیدن ودرک کردن او از راه دیدن زندگی بر اساس نگاه او

4.   عدم اختلاف به سبب مسائل کوچک و غیر مهم و همچنین عدم بروز اختلاف به دلیل مشکلات و سختی های زندگی

5.   دیپلوماسی و انعطاف پذیر بودن نوع سیاست حاکم بر خانواده، حفظ توازن و اعتدال خانواده و پشتیبانی از مسئولیت های هر یک از افراد خانواده

6.   پیروی و به کار گیری شعار (پرهیز از ناهنجاری و پرهیز از خشونت)

7.   متحد بودن والدین در نوع و شیوه تربیت فرزندان

وبر هر همسری واجب است که به اندازه توانایی اش برای سعادت و خوشبختی خانواده اش تلاش و کوشش کند.

 

مهمترین قواعد در گفت و گو

 

1.   ضرورت احترام و تقدیر دو جانبه و دوری از کلمات مبتذل

2.   کاهش سرزنش ها و تذکرات تا قدر امکان، چرا که سرزنش زیاد باعث جدایی دو معشوق می شود.

3.   کنترل خشم و تسلط بر اعصاب

4.   چشم پوشی و آسان گیری دو جانبه

5.   کاهش هر چه بیشتر مجازات ها و عقوبت ها، زیرا که انسان باهوش به راحتی به هدف و مقصود کلام پی می برد.

6.    عدم شتاب در متهم کردن دیگری و استنتاجات سریع

7.   دوری از هر گونه تعمیمات که در آن نوعی مبالغه و اغراق به کار رفته باشد، جملاتی مانند: - تو هیچ وقت مرا درک نخواهی کرد! - تو فقط همان طور که می خواهی رفتار می کنی! – هزار بار از تو خواستم!

چرا که این جملات باعث خدشه دار شدن کرامت و شخصیت طرف مقابل شده که این گونه زخم های روحی به آسانی بهبود نمی یابند.

8.   دوری از پنهان کردن سوء فهم، زیرا بیان کردن آن از راه گفت و گو باعث بر طرف شدن آن و شناخت بهتر فرد مقابل شده و تضاد در بنیان خانواده را کاهش می دهد.

9.   و هدف از گفت و گو در باره ی مشکلات حل و فصل آن ها می باشد نه متهم کردن دیگر، پس هریک از آنها باید این هدف را در نظر داشته باشند.

10.                  دفاع منصفانه از همسر در هنگام به وجود آمدن اختلاف با دوستان نزدیکان

11.                  عدم بیان کردن خصوصیات خانوادگی در برابر افراد غریبه

12.                  عدم بیان کردن عیب های دیگری و سر زنش یکدیگر در مقابل افراد غریبه حتی در مقابل کودکان بخصوص نوجوانان، چرا که این کار باعث خدشه دار شدن عزت نفس طرف مقابل می شود.

13.                  آگاهی کامل و باور داشتن اینکه علاقه بین دو همسر کاملا خصوصی بوده و نباید به هر کسی اجازه دخالت در آن داده شود.

14.                  بهره مندی دو همسر از قدرت تفاهم، ویاری و نا دیده گرفتن خطاهای یکریگر، و این مورد بسیار مهم می باشد.

 

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از محمّد بن عقيل بن ابي طالب روايت است: علي رضی الله عنه براي ما سخنراني كرد و گفت: اي مردم! شجاع‌ترين مردم كيست؟ گفتيم: شما، اي امير مؤمنان! گفت: ابوبكر صديق رضی الله عنه شجاع‌ترين مردم است، در روز جنگ بدر ما براي رسول الله صلی الله علیه و سلم سايه‌باني درست كرده بوديم، گفتيم: چه كسي در كنار پيامبر صلی الله علیه و سلم از ايشان نگهباني مي‌کند تا كسي از مشركان به او نزديك نشود؟ كسي جز ابوبكر براي نگهباني نايستاد، او بود كه با شمشير از غلاف كشيده كنار سر مبارك او ايستاده بود، هرگاه كسي مي‌خواست به رسول الله صلی الله علیه و سلم نزديك شود ابوبكر با شمشيرش جلوي او را مي‌گرفت و من خودم (علي) ديدم كه مشركان گلوي رسول الله صلی الله علیه و سلم را گرفته‌اند و تكان مي‌دهند و مي‌گويند: تو همان كسي هستي كه معبودان را‌ يكي دانسته‌اي، سوگند به خدا كسي جز ابوبكر رضی الله عنه به ‌او نزديك نشد، در آن زمان ابوبكر دو گيسوي بلند داشت، در حالي كه با سرعت مي‌آمد گيسوانش را كنار مي‌زد، آمد و گفت: واي بر شما! آيا مردي را مي‌كشيد كه مي‌گويد: پروردگارم الله ‌است و برايتان از جانب پروردگارش آيات و نشانه‌هاي واضح و و روشن آورده‌است! در آن روز ‌يكي از دو گيسوي ابوبكر كنده شد. راوي می‌گويد: علي مخاطبان را سوگند داد كه ‌آيا نزد شما مؤمن آل فرعون بهتر بوده ‌يا ابوبكر؟ مردم چيزي نگفتند، علي گفت: سوگند به خدا ابوبكر از مؤمن آل فرعون بهتر است، آن مرد که ايمانش را پوشيد، خداوند او را ستود. امّا ابوبكر جان و خون و مالش را در راه خدا فدا كرد(المستدرک(3/67)صحیح است برشرط مسلم و ذهبی موافق آن است).

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010