Untitled Document
 
 
 
  2021 Jul 26

----

16/12/1442

----

4 مرداد 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرموده است:

(أريت في المنام أني أنزع بدلو بكرة على قليب، فجاء أبو بكر فنزع ذنوباً أو ذنوبين نزعاً ضعيفاً والله يغفر له ثم جاء عمربن الخطاب فاستحالت غرباً فلم أر عبقريا يفري فريه حتى روى الناس وضربوا بعطن)
«در خواب دیدم که از چاهی آب می‌کشم؛ آن‌گاه ابوبکر آمد و یک دلو آب از چاه کشید و او، در کشیدن آب ضعیف بود و خداوند، او را می‌بخشد. سپس عمر آمد و دلو را به دست گرفت؛ هیچ پهلوانی سراغ ندارم که همانند او کاری را بدین قوت انجام دهد. عمر چنان آب کشید که همه‌ی مردم و شترانشان سیراب شدند و به استراحت پرداختند»
 مسلم ش 2393 . معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>سیره نبوی>مادر مؤمنان حفصه رضی الله عنها

شماره مقاله : 11102              تعداد مشاهده : 1459             تاریخ افزودن مقاله : 26/2/1394

مادر مؤمنان حفصه رضی الله عنها

 

نام ونسب


وی حفصه دختر عمر بن الخطاب بن نفیل بن عبد العزی بن ریاح بن عدی بن کعب بن لؤی می باشد و مادرش زینب بنت وهب نام داشت.

ایشان 18 سال قبل از هجرت رسول الله صلی الله علیه وسلم به دنیا آمد و در برخی از روایات نقل شده که ایشان بزرگترین فرزند عمر بن خطاب رضی الله عنه می باشد.

قبل ازدواج با رسول الله صلی الله علیه وسلم

اولین ازدواج حفصه رضی الله عنها با خنیس بن حذافه سهمی صورت گرفت و هر دو اسلام را پذیرفتند سپس به حبشه حجرت کردند که اولین حجرت مسلمین بود و شامل 12 مرد و 4 زن و با ریاست عثمان بن عفان رضی الله عنه صورت گرفت. سپس این زوج از حبشه به مدینه باز گشتند و خنیس بن حذافه در غزوه ی بدر بسبب جراحات سنگینی که برداشت شهید شد.

 

ازدواج حفصه رضی الله عنها با رسول الله صلی الله علیه وسلم


بعد از وفات خنیس، عمر رضی الله عنه می خواست دخترش  را به عقد ازدواج یکی از اصحاب رسول الله صلی الله علیه و سلم در آورد هنگامی که عده ی حفصه رضی الله عنها پایان یافت، عمررضی الله عنه پیشنهاد ازدواج با حفصه را با عثمان رضی الله عنه در میان گذاشت. عثمان رضی الله عنه فرمود: در باره اش فکر می کنم.  پس ازمدتی عثمان رضی الله عنه جواب رد داد. بعد از آن عمر رضی الله عنه ازدواج حفصه را با ابوبکر رضی الله عنه در میان نهاد ولی ابوبکر رضی الله عنه ساکت ماند وجوابی نداد. بعد از گذشت چند شبانه روز  رسول الله صلی الله علیه و سلم حفصه را از پدرش عمر رضی الله عنه خواستگاری نمودند. عمر رضی الله عنه باکمال خوشحالی قبول کرده وحفصه را به عقد و ازدواج رسول الله صلی الله علیه و سلم درآورد. عمر رضی الله عنه همان وقت بود که دانست سبب ساکت ماندن ابوبکر رضی الله عنه این بود که قبلاً رسول الله صلی الله علیه مسئله ی ازدواج با حفصه را با او در میان گذاشته بود و ابوبکر رضی الله عنه نمی خواست سرّ رسول الله صلی الله علیه وسلم را فاش کند.


برخی از صفات ایشان


حفصه رضی الله عنها زنی مؤمن ، دیندار ، با تقوی و پرهیزگار بود و بسیاری از روزها به روزه و شبها را به نماز قیام مشغول بود. و همانطور که در روایات آمده الله او را همسر رسول الله صلی الله علیه وسلم در دنیا وبهشت قرار داد.


عدد احادیث ایشان


حفصه رضی الله عنها احادیث بسیاری را از رسول الله صلی الله علیه وسلم و پدرش  روایت کرده که بیش از 60 حدیث است و بیشتر آن متعلق به احکام و اخلاق می باشد و گروه زیادی از صحابه نیز از ایشان روایت کرده اند.


وفات


ام المؤمنین حفصه رضی الله عنها در شعبان سال 45 هجری و در زمان خلافت عثمان بن عفان رضی الله عنه چشم از جهان بستند.

الله تعالی از او راضی و خشنود باد.


منبع: 1ـ قصة اسلام 2ـ الإسلام الدعوي و الإرشاد.

 

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال عمر رضي الله عنه: «إن الناس ليؤدون إلى الإمام ما أدى الإمام إلى الله، وإن الإمام إذا رتع رتعت الرعية». "موسوعة فقه عمر بن الخطاب" د. محمد قلعجي؛ ص 146.‏ امیرالمؤمنین عمر بن خطاب رضی الله عنه فرمودند: «مردم به همان اندازه از رهبر و پیشوای خود حرف شنوی خواهند داشت که او از خدای خود داشته باشد و اگر حاکم رفاه طلب باشد، رعیت نیز رفاه طلب خواهد شد».

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010