Untitled Document
 
 
 
  2024 Jun 18

----

11/12/1445

----

29 خرداد 1403

 

تبلیغات

حدیث

 

انس رضی الله عنه می‌گوید: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرماید: «الظلم ثلاثة: فظلم لا يتركه الله، وظلم يغفر، وظلم لا يغفر، فأما الظلم الذي لا يغفر، فالشرك لا يغفره الله ...».
 «ظلم سه نوع است، ظلمی که خداوند آن را رها نمی‌کند، ظلمی که خداوند آن را می‌بخشد، و ظلمی که خداوند آن را نمی‌بخشد، اما ستمی که بخشیده نمی‌شود شرک است که الله تعالی آن را نمی‌بخشد».

 مسند طیالسى 1/282 حدیث (2109)، ومصنف عبدالرزاق 11/183 حدیث (20276).

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

علم>شگفتی های آفرینش>تحقیق در مورد آب زمزم

شماره مقاله : 11122              تعداد مشاهده : 1388             تاریخ افزودن مقاله : 16/3/1394

تحقیق در مورد آب زمزم

 

اوقات حج دوباره نزدیک می گردد و من عجایب و شگفتی های آب زمزم را دوباره به خاطر می آورم، بگذارید به عقب برگردم و بگویم این تحقیق چگونه آغاز گردید.

 در سال 1971 یک دکتور مصری در طی نامه ای در مطبوعات اروپا این گونه نوشت که: آب زمزم به خاطر مقاصد نوشیدنی مناسب نیست.

فورا این مسئله به ذهنم رسید که این گفته یک پیش داوری است و به خاطر تبعیض در مقابل مسلمانان بیان گردیده است، چون این بیانیه تنها بر این اساس اظهار گردیده بود که، کعبه پایین تر از سطح دریا قرار دارد و چون در مرکز شهر مکه واقع شده، تمام آبهای فاضلاب از طریق شستشو به مخزن اصلی چشمه آب زمزم فرو می ریزد.

خوشبختانه خبر به گوش ملک فیصل  پادشاه عربسان رسید، او بسیار عصبانی شده و تصمیم گرفت تا بیانیه تحریک آمیز این دوکتور مصری را باطل نماید.

ایشان سریعا به وزارت کشاورزی و منابع آب دستور داد تا تحقیقات را آغاز نموده و نمونه آب زمزم را به آزمایشگاههای اروپا جهت تحقیق بفرستند.

این وزارت خانه به کارخانه نیرو و نمک زدایی آب جده، دستور داد تا این وظیفه را اجرا نماید.

در آن وقت من به عنوان مهندس نمک زدایی آب (مهندس شیمی که در تهیه آب نوشیدنی از آب دریا کار می کند) استخدام شده بودم لذا من به خاطر این تحقیق انتخاب شدم.

در آن مرحله من هیچ اطلاعاتی در مورد شکل و ساختمان چشمه مشترک آب نداشتم، من به مکه رفتم و هدفم را از آمدن به مکه به مسئولین مکه گزارش دادم.

آنها شخصی را به خاطر همکاری با من گماشتند وقتی به آنجا رسیدیم، چیزی را که دیدم باور نکردنی بود! چشمه اصلی آب زمزم بیشتر شبیه یک حوض کوچک با وسعت 14 الی 18 فوت بود ولی با این وجود میلیونها گالن آب را هر سال برای تمام حجاج از زمان حضرت ابراهیم علیه السلام به این طرف، تامین می کرد...!

من تحقیقاتم را شروع کردم و ابعاد چشمه را اندازه گیری کردم.

 ابتدا از همکارم خواستم تا عمق چشمه را اندازه گیری کند، او اول دوش گرفت و به زیر آب رفت و سپس راست ایستاد و آب تنها تا به شانه های او رسید که قد او  پنج فوت و هشت اینچ بود.

 او از یک گوشه چشمه به سمت گوشه دیگر به خاطر جستجوی آبراه فرعی حرکت کرد و در تمام مسیر ایستاده بود چون اجازه نداشت که سر خویش را در آب فرو برد اما هیچ آبراه یا مدخل فرعی را پیدا کرده نتوانست.

فکر دیگری به ذهنم رسید، که امکان خارج کردن سریع آب از چشمه وجود داشت چون یک پمپ در چشمه به خاطر پر کردن مخزن ذخیره آب زمزم نصب شده بود.

 با این روش می توانستیم سطح آب را پایین بیاوریم تا محل اصلی ورود آب را تعیین کنیم. در کمال تعجب در وقت تخلیه آب هیچ چیز مشاهده نشد، اما من می دانستم که این تنها راه پیدا کردن مدخل اصلی آب بود.

لذا تصمیم گرفتم که اینکار را تکرار کنم، اما این بار به همکارم گفتم که در یک نقطه بایستد و متوجه هر گونه جریان غیر عادی در چشمه باشد.

بعد از چند لحظه او دستهایش را یلند کرد و فریاد زد: "الحمدلله، پیدایش کردم، شنها زیر پایم می رقصد مثل اینکه  در زیر بستر آب جریان دارد."

سپس در همان حال که پمپ فعال بود، وی در گرداگرد چشمه دور زد و مثل آن جریان را در همه جای آن مشاهده کرد، در حقیقت جریان آب در بستر در هر نقطه ای یکسان بود و به همین دلیل سطح آب ثابت باقی می ماند.

بعد از این مشاهدات، نمونه آب را به خاطر آزمایش به آزمایشگاههای اروپا فرستادیم.

 قبل از ترک کعبه شریفه  از مسئولین آنجا در مورد سایر چشمه ها در مکه پرسیدم، آنها گفتند که زیادتر این چشمه ها خشک هستند.

 وقتی به اداره ام در جده رسیدم تمام گزارش را به رئیسم که با علاقه فراوان گوش فرا داده بود دادم.

 ولی او یک نظر غیر منطقی داد و گفت شاید چشمه آب زمزم از داخل با دریای سرخ متصل باشد..!

با خود گفتم این چطور ممکن است در حالی که مکه تقریبا 75 کیلومتر دورتر از دریای سرخ قرار دارد و سایر چشمه هایی که در مکه قرار دارند خشک هستند؟!

نتیجه آزمایش نمونه آب زمزم در آزمایشگاههای اروپا و تحلیلی و تجزیه ای که ما روی آب زمزم در آزمایشگاههای خویش انجام داده  بودیم تقریبا یکسان بود.

کلسیم و منیزیم:

تفاوت آب زمزم و سایر آبها (آب شهری) در میزان نمکهای کلسیم و منیزیم بود.

 محتویات این نمکها در آب زمزم کمی زیادتر بود، که شاید به همین دلیل این آب خستگی را از زائران دور می کند.

فلوراید در آب زمزم:

مهمتر از همه این آب دارای فلوراید است که خاصیت میکروب کشی موثری دارد علاوه بر آن آزمایشگاههای اروپا اظهار داشتند که آب برای نوشیدن مناسب است.

به این ترتیب گفته های دکتر مصری اشتباه از آب  در آمده و اشتباه بودن نظریه اش ثابت گردید.

 وقتی گزارش به ملک فیصل اطلاع داده شد، به شدت خوشحال شد و دستور داد که اشتباه بودن نظریه در مورد آب زمزم در مطبوعات منتشر گردد.

از این رو نادرستی بیانیه ای که توسط دکتر مصری اعلان شده بود ثابت شد، و از سوی دیگر با این تحقیق صورت گرفته ترکیب کیمیایی آب زمزم مشخص شد.

در حقیقت هر چه بیشتر تحقیق می کنید عجایب بیشتری کشف می کنید، و قلبا به اعجاز آبی که خداوند متعال به عنوان یک هدیه از دوردستها در دشتی وسیع برای زائران فرستاده است ایمان می آورید.

اجازه دهید بعضی از خصوصیات آب زمزم را به صورت خلاصه بیان نمایم:

1-   هرگز خشک نمی گردد برعکس همیشه آب مورد نیاز را تامین می کند.

2-   همیشه میزان ثابتی از ترکیبات نمکی را نگه می دارد و از ابتدا تا کنون همیشه مزه یکسانی را حفظ نموده است.

3-   قابلیت انتقال آن به وسیله زائرانی که برای حج تمتع و عمره به کعبه می آیند، در تمام جهان شناخته شده است، و آنها هیچ وقت شکایتی نداشته اند و برعکس آنها از آبی که باعث رفع خستگی شان می گردد لذت می برند.

4-   مزه جهانی: آب در نقاط مختلف مزه متفاوتی دارند ولی ذائقه آب زمزم جهانی است.

5-   عدم رشد هیچ گونه موجود زنده: این آب هرگز توسط کلوراید و یا سایر مواد شیمیایی ضد عفونی نشده اما به تمام شهر پمپ می شود. گیاهان وسایر موجودات زنده معمولا در بیشتر چشمه ها می رویند. و این باعث می شود که آب ناخوشایند گردد چون مزه و بوی آب در نتیجه رشد جلبک ها تغییر می کند، اما در مورد چشمه آب زمزم هیچ نشانه ای از رشد موجودات زنده  نیست.

6-   قرن ها پیش هاجره علیها السلام در بین دو تپه صفا و مروه آب را جستجو می کرد تا نوزادش اسماعیل علیه السلام را از تشنگی نجات دهد،  سپس آن کودک پاهایش را در شنها مالید و چشمه از آب به سطح زمین خروشید و به لطف خداوند متعال به شکل چشمه ای به نام زمزم در آمد.

خداوند به ما کمک نماید تا از این نعمت الهی شکرگذاری و قدردانی نماییم.

تحقیق توسط طارق حسین-  ریاض- نوشته شده توسط معین الدین احمد.

 

 

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قالت عائشة رضي الله عنها: «طوبى لمن وجد في صحيفته استغفاراً كثيراً» . عایشه رضی الله عنها فرمود: «خوشا بحال آنکسی که در صحیفه اعمال او استغفار زیادی ثبت شده است».

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 19477
دیروز : 39154
بازدید کل: 7213666

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010