Untitled Document
 
 
 
  2024 Jun 18

----

11/12/1445

----

29 خرداد 1403

 

تبلیغات

حدیث

 

«تَرَكْتُكُمْ عَلَى البَيْضَاءِ لَيْلُهَا كَنَهَارِهَا لاَ يَزِيغُ عَنْهَا بَعْدِي إِلاَّ هَالِكٌ». [أحمد وابن ماجه و غيرهما].
شما را بر بهترين راه ترك كردم، شب آن مانند روز آن واضح و آشكار است، از آن راه منحرف نمى‌شود مگر آن كه هلاك و گمراه شود.

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

سياست>مفاهيم و اصطلاحات سياسي>صهیونیسم

شماره مقاله : 1167              تعداد مشاهده : 819             تاریخ افزودن مقاله : 20/9/1388

نوشته: سید یعقوب محمدنیا 

Zionism 

از نام کوهی در بیت المقدس بنام صهیون گرفته شده و در اصطلاح سیاسی نهضتی است که از اواخر قرن نوزدهم به منظور ایجاد یک وطن یهودی بوجود آمد. مبتکر این حرکت یک روزنامه نگار یهودی مجاری بنام "تئودور هرتزل" بود که پس از شرکت در محاکمات دریفوس در سال 1894 و تظاهراتی که در پاریس بر ضد یهودیان صورت گرفت فکر ایجاد یک وطن یهودی و رهایی از آوارگی یهودیان سراسر جهان را عنوان کرد. نخستین کنگره صهیونیست در سال 1897 در شهر بال سوئیس به دعوت هرتزل تشکیل شد و در واقع پس از این کنگره بود که صهیونیست پا به عرصه وجود نهاد.

در آغاز بین صهیونیستها درباره اینکه میهن ساختگی یهود فلسطین یا نقطه دیگری از جهان باشد اختلاف نظر وجود ذاشت و جاهای متعددی از قبیل آرژانتین، اتیوپی و... مورد بحث قرار گرفت. تا اینکه طرفداران "عزروایزمن" اولین رئیس جمهور صهیونیستها و "دیوید ین گوریون" بر تشکیل دولت یهود در فلسطین اصرار ورزیدند و اگثریت صهیونیستها هم از این نظر پیروی کردند. نامه "لرد بالفور" وزیر خارجه انگلستان در سال 1917 که به اعلامیه بالفور معروف است نیز مزید بر علت شد. چراکه حمایت گستاخانه علنی و آشکار دولت انگلستان از صهیونیستها در این اعلامیه به روند اشغال سرزمین فلسطین سرعت بخشید و این نخستین پیروزی یزرگ سیاسی صهیونیست بود که از این به بعد فعالیت صهیونیتها در مهاجرت و اسکان هرچه بیشتر یهودیان در فلسطین و خرید زمینها و مزارع اعراب فلسطینی متمرکز گردید.

همزمان با جنگ جهانی دوم  و به قدرت رسیدن هیتلر در اروپا موجب افزایش مهاجرت یهودیان به فسطین شد. و در نوامبر 1947 با طرح تقسیم فلسطین به دو بخش عرب و یهود از سوی سازمان ملل متحدباعث شد نخستین دولت صهیونیست جهان در ماه مه 1948 پا به عرصه وجود گذارد و این غده سرطانی با کمک دول استعمارگر آن زمان امگلیس و آمریکا شکل گرفت.

با تشکیل دولت اسرائیل فعالیت تشکیلات صهیونیستی در جهان متوقف نشد و این فعالیت ها در جهت تقویت هرچه بیشتر دولت غاصب اسرائیل از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی متمرکز گردید. عمده ترین دولت حامی اسرائیل در جهان آمریکاست و اکثریت قریب به اتفاق سرمایه داران یهودی آمریکا که نبض اقتصاد آمریکا را در دست دارند نیز حامی این دولت نامشروع هستند. و با تسلط بر وسائل ارتباط جمعی (رادیو و تلویزیون) افکار عمومی آمریکا را در جهت منافع خود هدایت می کنند. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

ابوعبدالله نباجی رحمه الله می فرماید: «پنج خصلت هستند که عمل توسط آنها کامل ( و مقبول) می شود: ایمان به شناخت خداوند عزوجل، شناخت حق، اخلاص عمل برای خدا، انجام دادن عمل بر طبق سنت نبوی، خوردن مال حلال، هرگاه یکی از اینها نباشد عمل پذیرفته نمی شود». "جامع العلوم والحكم ".تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 20266
دیروز : 39154
بازدید کل: 7214455

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010