Untitled Document
 
 
 
  2021 May 08

----

26/09/1442

----

18 ارديبهشت 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند:"لعن الله من ذبح لغير الله" (روايت مسلم)، يعنى: "كسى كه براى غير از خداوند ذبح كند ملعون است".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>اهل سنت و جماعت > موضع اهل سنت و جماعت در مورد استهزاء به پيامبر

شماره مقاله : 1394              تعداد مشاهده : 375             تاریخ افزودن مقاله : 19/11/1388


موضع اهل سنت و جماعت در مورد استهزاء به پيامبر


يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَسْبُكَ اللَّهُ وَمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ
بار ديگر دست ناپاك ابليس از قلم زهر آلود هواپرستان كينه توز تراوش نمود و نوراني ترين و پاكترين مخلوق پروردگار توانا را آماج تهاجمي فراگير قرار داد تا شايد به زعم باطل خويش چراغ هدايت را خاموش كنند ولي خداوند، حبيب خود را ياري مي نمايد و دشمنان خاتم النبيين محمد مصطفي- صلي الله عليه و سلم- را در دنيا و آخرت خوار مي سازد.

در چند روز گذشته در ادامه توطئه هاي مستمر دشمنان دين، دست كفر جهاني از آستين يك روزنامه گار فرومايه و رذيل به در آمد و تير زهرآگيني به قلب امت اسلام نشانه رفت. اين بار اصل اسلام را نشانه گرفتند، مقدسترينِ پاكيها را مورد هجوم قرار دادند تا رهروان راه محمد-صلي الله عليه و سلم- را بيازمايند كه آيا وقت آن فرا رسيده است تا شيپور نابودي اسلام را يكباره به صدا درآورند؟!! چون بي حرمتي به رسول الله- صلي الله عليه و سلم- از آن جهت كه كفر به رسالت است پايمال كردن حق پروردگار، و از آنجا كه صحت قرآن و سنت موقوف بر صحت رسالت مي باشد لازمه اش انكار شريعت، و طعنه زدن به جناب محمد مصطفي- صلي الله عليه و سلم- موجب تكذيب فرستنده اش كه پروردگار و خالق انسان است، مي باشد. به همين دليل عقوبت چنين اقدامي شديدترين عقوبتها در دنيا و آخرت است، حتي اگر انجام دهنده چنين اعمال شنيعي توبه نمايد، حكم كشتن وي ساقط نمي گردد. چنانكه ابوبكر فارسي يكي از ائمه شافعيه در كتاب الاجماع مي فرمايد: بي حرمتي كردن و دشنام رسول الله- صلي الله عليه و سلم- بهتاني صريح و به اتفاق مسلمانان كفر است، در صورت توبه، حكم كشتن انجام دهنده آن به حال خود باقي است، چون حد توهين به رسول اكرم- صلي الله عليه و سلم- مرگ است و چنين حدي با توبه ساقط نمي گردد.[1]

ابن تيميه مي فرمايد: نصوص علما از جميع طوايف بر اين امر متفق است كه تحقير رسول الله- صلي الله عليه و سلم- كفر است و موجب مباح شدن و ريختن خون صاحب آن خواهد شد و در اين كه اقدام كننده به آن، هدفش طعنه زدن به رسول الله- صلي الله عليه و سلم- يا مقصودش چيز ديگر بوده، ولي ناسزا گويي به سبب آن لفظ حاصل شده، و يا اينكه هيچ قصدي جز شوخي و مزاح نداشته، يا كار ديگر انجام داده باشد، تأثيري در حكم او نخواهد داشت.[2]

سْبْكي مي فرمايد: اجماع منعقد است بر اينكه استهزاء و ناسزاگويي به رسول الله- صلي الله عليه و سلم- كفر است.[3]

قاضي عياض در كتاب الشفاء بتعريف حقوق المصطفي مي فرمايد: بدان كه هركس به پيامبر - صلي الله عليه و سلم- دشنام دهد يا از ايشان عيب جويي كند يا معتقد به يك نقص در وجود، نَسُب، دين و يا اخلاق ايشان باشد يا او را مسخره كند و يا او را كم ارزش شمارد، حكم وي حكم دشنام دهنده است و بايد كشته شود و اين اجماع علما و ائمة فتوا از زمان صحابه تا به امروز است.

امام ابوبكر ابن المنذر مي فرمايد: اجماع اهل علم بر اين است كه دشنام دهنده به پيامبر- صلي الله عليه و سلم- بايد كشته شود، از جمله امام مالك، ليث، اسحاق بن راهويه و مذهب شافعي بر اين باور است كه توبه چنين فردي پذيرفته نمي شود و مشابه اين گفته را امام ابوحنيفه و ياران وي، امام سفيان ثوري، علماي كوفه و امام اوزاعي نيز بيان فرموده اند كه چنين شخصي مرتد است؛ و قاضي عياض مي فرمايد در بين كل علماي سلف امت اختلافي بر سر كشتن چنين كسي نيست.

امام ابو محمد ابن زيد[4] شنيد كه فردي به عنوان شوخي و مسخره به مردي كه چهره زشتي داشت گفت: ريش و چهره اش شبيه پيامبر- صلي الله عليه و سلم- است. فتوا به قتل وي داد و حتي اجازه نداد از وي طلب توبه كنند و او را لعنت كرد.

فقهاي اندلس وقتي در ميان بحث و مناظره با عالمي، از وي شنيدند كه گفت آن يتيم به خاطر خدا نبود كه خوراك لذيذ نمي خورد بلكه از فقر و نداري بود اگر پيدا مي كرد مي خورد. فوراً او را كشتند و به دار آويختند.

اي امت مسلمان، اي رهروان راه محمد- صلي الله عليه و سلم- ، اي دوستداران محمد مصطفي- صلي الله عليه و سلم- آگاه باشيد محبت پيامبر- صلي الله عليه و سلم- واجب است و توهين به پيامبران مانند توهين به هيچ يك از فرزندان آدم نيست؛ چرا كه آثار آن بسيار خطرناكتر از توهين به آباء و اجداد، مليت، رهبران سياسي، احزاب و گروهها مي باشد.

خداوند متعال در آيات متعددي در قرآن، ايمان به پيامبر- صلي الله عليه و سلم-، اطاعت، تبعيت، محبت و كمك كردن پيامبر اكرم- صلي الله عليه و سلم- را واجب كرده تا جايي كه امر و نهي او را به عنوان امر و نهي خود معرفي كرده و شرط اثبات محبت خدا را پيروي از پيامبرش اعلام داشته است، و به احدي از مؤمنين اجازه نداده است در مقابل فرمان او نه تنها سرپيچي بلكه حق انتخاب داشته باشند؛ چنانكه مي فرمايد:

«اي كساني كه ايمان آورده ايد پدران و برادران خود را در صورتي كه كفر را بر ايمان ترجيح دهند به دوستي مگيريد كه هركس چنين كاري انجام دهد، ستمكار است.»[توبه 24] «هركس از رسول اطاعت كند خدا را فرمانبري كرده است.»[نساء 80]«بگو اگر شما خدا را دوست داريد از من پيروي كنيد تا خدا شما را دوست بدارد»[آل عمران 31] «هركس به خدا و رسولش ايمان نياورد براي چنين كافراني آتش جهنم را مهيا كرده ايم.»[فتح 13] «الله تعالي آن چنان عظمتي براي پيامبر- صلي الله عليه و سلم- قائل است كه به مؤمنان دستور مي دهد در محضر او با صداي بلند سخن نگويند.» [آيات سوره حجرات گواه بر اين اصل است.] خداوند به وسيله او دين را كامل و او را خاتم و رحمت براي جهانيان و هدايت براي همه نسلهاي بشر تا قيامت قرار داد؛ اما با وجود اين همه عظمت و رحمت، اكثريت جامعه بشري از افتخار ايمان و پيروي ايشان خود را محروم كرده اند و عالمانه و عامدانه به جنگ و ستيز با اين رحمت همگاني برخواسته و با انواع وسايل و امكانات به مقابله با ايشان پرداخته اند.

از جمله اين اقدامات سخيفانه، پخش دوازده كاريكاتور اهانت آميز به ساحت مقدس رسول الله- صلي الله عليه و سلم- در كانالهاي ماهواره اي و روزنامه هاي كشورهاي اروپايي مي باشد. و بعد از اين جريان امت اسلامي در اقصا نقاط جهان خطر اين قضيه را دريافتند و از بدو پخش آن تا هم اكنون موج اعتراضات در راستاي نصرت پيامبر- صلي الله عليه و سلم- نزديك است كاخ آرزوهاي سران كفر جهاني را به آتش بكشد و اميد است اين موج بيداري باعث هوشياري امت اسلام و نابودي كفر جهاني گردد.

اي مسلمانان هوشيار باشيد…

1. ريشه تمام اين بي حرمتي ها كفر است؛ فريب شعارهاي رنگارنگ كافران داخلي و خارجي را نخوريد. كفر اروپايي، لائيك و زرتشت ایرانیسم و ناسيوناليست عربي با همديگر فرقي ندارند. چون هدف آن، نفي و براندازي دين و دشمني با پيامبر اسلام است.

2. امروز از داخل و خارج به اسلام توهين مي شود. اي مسلمانان به وسيله كانال هاي ماهواره اي با زبانهاي انگلیسی ،عربی، كردي، فارسي و… هر روز ارزشهاي اسلامي، عقايد ديني تحت نام آزادي و دمكراسي مورد هجوم اشخاص خود فروش و بريده از دين انجام مي گيرد. لذا هوشيار باشيد فريب تبليغات اغواگرانه آنها قرار نگيريد و بدانيد كه اين هجوم فرهنگي محصولي جز كفر و استحاله فرهنگي براي ملت كرد به ارمغان نمي آورد و رهروان اين مسير سرانجامي جز خُسران در دنيا و آخرت ندارند.

3. اي رهروان سلف صالح، كفر و بدعت دشمن اصلي دين محمد- صلي الله عليه و سلم- است براي رهايي از گمراهي و ظلم، توحيد و سنت را شعار و برنامه زندگي خويش گردانيد. دشمن كينه توز از بيداري و حضور مسلمانان در جهان به دست و پا افتاده است با حضور خود در مساجد و فراگيري قرآن و سنت نبوي به فهم سلف صالح، محبت خدا و رسول گرامي او را در دل خويش استوار سازيد.

4. به همه نوكران و حلقه به گوشان كفر و الحاد، تمامي كمونيستها، لائيكها، طرفداران دمكراسي هاي غربي و خيالبافان به اصطلاح هنرمند هشدار مي دهيم كه از خدا بترسند و به سوي او برگردند و بدانند كه حركات رذيلانه آنها و كفر پراكني هايشان از ديد مسلمانان كه با انواع شبهه و نيرنگ به جنگ با عقايد مسلمين برخواسته اند مورد اغماض و چشم پوشي قرار نمي گيرد و با اين اقدامات بي منطق كار به جايي نمي برند چرا كه خداوند دين خود را نصرت مي دهد.

اللهم صل علي محمد و علي آل محمد كما صليت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم انك حميد مجيد. اللهم بارك علي محمد و علي آل محمد كما باركت علي ابراهيم و علي آل ابراهيم انك حميد مجيد.و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمين[1] فتح الباري جلد 12/283
[2] الصارم المسلول 465
[3] فتاوي السبكي2/573
[4] رئيس مذهب مالكي در مغرب(م389)

به نقل از سايت ايمان
  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

امام شافعي رضي الله عنه مي‌گويد: (إذا رأيتم الرجل يطير في الهواء، ويمشي على الماء، فلا تعجلوا بالحكم بصلاحه، قبل أن تقيسوا أمره بكتاب الله عز وجل) «‌هرگاه مردي را ديديد كه در هوا پرواز مي‌كند و بر روي ‌آب راه مي‌رود، قبل از آنكه احوال او را با قرآن بسنجيد، با شتاب به صالح بودن او حكم ندهيد.»

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010