Untitled Document
 
 
 
  2021 Oct 22

----

15/03/1443

----

30 مهر 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

از عبدالله بن عمر رضي الله عنهما روايت است كه رسول خدا صلي الله عليه و سلم فرمودند: «مسلمان برادر مسلمان است و بر او ظلم نمي كند و تنهايش نمي گذارد ، و هركس به دنبال (برطرف كردن) نياز برادرش باشد خداوند نيز در پي بر طرف كردن نياز او خواهد بود و هر كس از مسلمان بلا و مصيبتي را رفع كند خداوند مصيبت روز قيامت را از او دور مي كند و هر كس (عيب) مسلماني را پنهان كند خداوند (عيوب و گناهان ) اورا در روز قيامت (از ديگران ) پنهان مي كند» (روايت از بخاري و مسلم).

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

قرآن و حدیث>مسائل قرآنی و حدیث>بختک

شماره مقاله : 1488              تعداد مشاهده : 861             تاریخ افزودن مقاله : 28/1/1389

در علم پزشکي منظور از بختک "فلج خواب" مي باشد که به حالت ناتواني درانجام حركات ارادي حين خواب اطلاق مي شـود.

بنا به تحقيقاتي که در اين زمينه داشتيم :

علايم فلج خواب:

1- ناتواني در حركت دادن تنه، دستها و پاها و صحبت كردن (فرد از فرط ترس ميخواهد فرياد بكشد و براي بيدار شدن تقلا ميكند، اما گويي تلاش وي بي نتيجه است).

2- فلج تمام و يا بخشي از عضلات اسكلتي بدن.

3- احساس خفگي و نزديك بودن زمان مرگ (گويي موجودي روي قفسه سينه ي شما قرار گرفته است).

4- وحشتزدگي و اضطراب.

5- توهمات خواب: به توهمات شنيداري، ديداري و لمسي ي رويا مانند اطلاق ميشود. احساس حضور يك انسان ديگر در اتاق، احساس فشردگي در قفسه سينه، ديدن سايه ي افراد، ديدن منبع نوراني، شنيدن صداي افراد، شنيدن صداي قدمهايي كه نزديك ميشوند، ديدن شبح، تجربه خروج از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنيدن صداي بازو بسته شدن درها.

علت ايجاد فلج خواب:

عوامل ژنتيكي، اضطراب و استرس، اختلال هراس و اختلال در نظم خواب را در پيدايش فلج خواب دخيل ميدانند.

درمان فلج خواب:

فلج خواب يك اختلال خواب بي خطر است. تنها با رعايت اصول بهداشت خواب، خودداري از طاق باز خوابيدن و كاهش استرسها و هراسها ميتوان تكرار آن را به حداقل رساند. 

 

اما در شرع اصطلاحي بنام بختک نداريم ولي اگر منظور از آن احاطه شياطين و جن باشد، اسلام راهکارهايي را براي دفع آن تشريع نموده است.

راه حفظ و وسيله منع كننده از شر جن اين است كه چيزي را كه در سنت آمده و به وسيله آن از شر جن محفوظ مي شود را بخواند كه از آن جمله آيت الكرسي است چون اگر كسي در شب آن را بخواند از طرف خداوند بر او محافظي گماشته مي شود و تا صبح شيطان به او نزديك نمي گردد. 

متن آية الکرسي بصورت زير است:

﴿اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ﴾ سوره بقره، آية: 255.

ترجمه: (خداوند: معبودي جز او نيست، زنده و بخود پاينده است، نه او را پينکي ميگيرد و نه (هم) خواب، هر آنچه در آسمانها و (هر) آنچه در زمين است ازآن اوست، چه کسي است آنکه بحضور او شفاعت کند مگر به اجازۀ او؟ آنچه را که در پيشروي و پشت سر بندگان است ميداند، و ايشان به چيزي از علم او احاطه کرده نميتوانند، مگر به آنچه او اراده کند، کرسي او آسمانها و زمين را دربر گرفته است، و نگهباني آنها او را خسته نمي سازد، و او بسيار بلند (مرتبه) و بسيار با عظمت است).

 

همچنين بهتر است براي محافظت خود از شياطين اذکار وارده در شرع را زياد بر زان جاري نمود اللخصوص زماني که احساس ترس مي کنيد مانند اذکار زير:

- «أَعُوذُ بِاَللَّهِ السَّمِيعِ الْعَلِيمِ مِنْ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ»از (شر) شيطان رانده شده پناه به خداوند شنوا و دانا مي برم).

- خواندن سوره اخلاص و ناس و فلق در صبح و هنگام خواب چنانکه در حديث صحيح وارد شده است که:

هر کسي هنگام صبح و شب سه مرتبه سورۀ اخلاص و معوذتين (ناس و فلق) را بخواند الله متعال او را از گزند همه موجودات موذي در امان ميدارد. اين حديث را ابوداود، ترمذي و نسائي نقل کرده اند و ترمذي آنرا حديث حسن گفته است.

از صحيح بخاري و صحيح مسلم حديثي چنين نقل ميکند که ترجمه اش اينست: از عائشه رضي الله عنها روايت است که پيامبر صلي الله عليه وسلم هنگاميکه به بستر خواب خود در هر شب آرام ميگرفت هردو کف دست خود را جمع مينمود و سورۀ ﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ﴾ و ﴿قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ﴾ را ميخواند و به هر دو دست خود ميدميد و بعداً دستهاي خود را تا اندازۀ که ميتوانست به جسم خود مسح مي نمود (و در دست کشيدن) از سر و روي و جلو بدن خود آغاز مي کرد و اين عمليه را سه بار تکرار مي نمود.

﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ * اللَّهُ الصَّمَدُ * لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ * وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا ‏أَحَدٌ﴾

(قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ * مَلِكِ النَّاسِ * إِلَهِ النَّاسِ * مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ ‏‏* الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ * مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ)

 

- «بِسْمِ اللَّهِ الَّذِي لا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الأرْضِ وَلا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ». (3 بار صبح و 3 بار شام).

يعني: (بنام الله که با (خواندن) نامش چيزي نه در زمين و نه (هم) در آسمان گزند نمي رساند و اوست شنوا و دانا). 

 از عثمان ابن عفان رضي الله عنه روايت است که هر کس سه بار در وقت صبح و سه بار در وقت شب اين دعا را بخواند هيچ چيزي به او ضرر نميرساند. اين حديث را ابو داود نقل کرده است.

- «أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ». (3 بار صبح و 3 بار شام). 

يعني: پناه مي برم به کلمۀ هاي کامل خداوند از شر (همه) چيزهايکه آفريده است).

هر کس شامگاه اين دعا را سه مرتبه بخواند سختي هاي آن شب به او ضرري نمي رساند. احمد، نسائي، ابن سني، ترمذي و ابن حبان اين حديث روايت کرده اند.

 والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد و علي آله و اتباعه الي يوم الدينسايت جامع فتاواي اهل سنت و جماعت

شماره فتوى 4182 

IslamPP.Com

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

امير المؤمنين على بن ابى طالب رضی الله عنه گوید: كل شيء يعز إذا نزر، ما خلا العلم، فإنه يعز إذا غزر. [هر چيز چون كم شود گران شود مگر علم كه هر چه فراوانتر بود ارزش آن بيشتر بود.] (ترجمه معجم الادباء ياقوت حموى، مترجم عبد المحمد آيتى)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010