Untitled Document
 
 
 
  2021 May 18

----

06/10/1442

----

28 ارديبهشت 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: 
" أنا وكافل اليتيم في الجنة هكذا. وأشار بالسبابة والوسطى وفرج بينهما شيئا " (صحيح بخاري)، يعنى: "من و كافل يتيم در بهشت مانند اين خواهيم بود"، سپس اشاره كرد به دو انگشت وسط و انگشت اشاره و بين آنها فاصله انداخت.

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>فرقه ها و مذاهب>نماز > کدام يک از مذاهب اهل سنت و جماعت مانند شيعيان دست باز نماز مي خوانند؟

شماره مقاله : 1944              تعداد مشاهده : 384             تاریخ افزودن مقاله : 4/4/1389

کدام يک از مذاهب اهل سنت و جماعت مانند شيعيان دست باز نماز مي خوانند؟ 


الحمدلله،

مستحب و مندوب است‌ که در نماز دست راست را روي دست چپ نهاد. از سهل بن سعد روايت است : (کان الناس يؤمرون أن يضع الرجل اليد اليمني علي ذراعه اليسري في الصلاة) «مردم امر مي‌شدند به اينکه در نماز دست راستشان را روي ساعد چپشان قرار دهند»ابوحازم گفت : يقين دارم که سهل اين دستور را به پيامبر صلي الله عليه وسلم نسبت مي‌داد.بخاري

از وائل بن حجر روايت است : (صليت مع رسول الله صلي الله عليه وسلم و وضع يده اليمني علي يده اليسري علي صدره) [الإرواء 352]

«با پيامبر صلي الله عليه وسلم نماز خواندم، (ديدم) دست راستش را بر روي دست چپش، روي سينه‌اش قرار داد».

ابن عبدالبر گويد: در اين باره از پيامبر صلي الله عليه و سلم خلاف آن روايت نشده است و اين عمل‌ گفته جمهور اصحاب و تابعين است‌. و مالک نيز آن را در موطا ذکر نموده است و گفته‌: مالک تا اينکه به لقاء الله پيوست‌، همواره در نماز با دست راست‌، دست چـپ را مي‌گرفت". (نگاه کنيد به: الفتح ( 2/224 ) ونيل والأوطار ( 2/201) .)

لذا همه امامان اربعه بستن دستها در نماز را جزو سنت قرار داده اند.فقط برخي از مالکيه( نه خود امام مالک بيکه علماي تابع وي) به استناد به انتساب قولي به امام مالک ، که ايشان گفته باشند در نماز مي توان دستها را رها کرد. و نيز برخي روايت کرده اند که امام مالک بين نماز سنت و فرض فرق گذاشته بود(روايت ابن قاسم از مالک ، نگاه کنيد به: " فتح الباري " ( 2 / 224( .

و البته برخي ديگر از مالکيه بستن دست در نماز را سنت مي دانند و به احاديث وارده در اين مورد استناد کرده اند.

الباجي از علماي بزرگ مالکيه مي گويد:" قول به کراهيت بستن دست در نماز از سوي امام مالک جزو اعتقاد مردم عادي است در حاليکه آن جزوي از ارکان نماز است و با ترک آن نماز باطل مي شود"

خلاصه اينکه آنچه که از مالک در رها ساختن دستها در نماز روايت کرده اند(اگر صحيح باشد) چيزي نيست بجز معتقد ساختن دسته اي از مردم در اين عمل و در حقيقت اين ظن و گمان افراد عامي بوده است.در حاليکه با تحقيق ثابت شده است که امام مالک رحمه الله چنين گفته اي ندارند زيرا اين نقل بر خلاف نصوصي است که خود مالک در کتابش الموطا آورده است و اين امر را بسياري از علماي مالکيه کشف کرده اند. و اگر هم چنين چيزي از مالک رحمه الله ثابت گردد، آيا جز اين نيست که پيامبر صلي الله عليه وسلم لولاتر به پيروي است و مي دانيم که از ايشان احاديثي ثابت شده است چنانکه خود امام مالک رحمه الله در کتاب خود"الموطا" آورده است!(بر گرفته از سايت اسلام سوال جواب با تلخيص)والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد و علي آله و اتباعه الي يوم الدين

سايت جامع فتاواي اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از علي رضی الله عنه روايت است: در خدمت پيامبر صلی الله علیه و سلم بودم كه‌ ابوبكر رضی الله عنه و عمر رضی الله عنه آمدند، فرمود: «يا علي هذان سيّدا كهول اهل الجنّة و شبابها، بعد النبيّين و المرسلين» :(اي علي بعد از پيامبر و رسولان، اين دو سردار، بزرگان و جوانان بهشت هستند). (مسند احمد، الموسعة الحديثية، ش/602، اين حديث صحيح است و اين اسناد حسن.)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010