Untitled Document
 
 
 
  2021 Oct 22

----

15/03/1443

----

30 مهر 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند:"لعن الله من ذبح لغير الله" (روايت مسلم)، يعنى: "كسى كه براى غير از خداوند ذبح كند ملعون است".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>حجاب > فضائل حجاب شرعی

شماره مقاله : 2067              تعداد مشاهده : 668             تاریخ افزودن مقاله : 14/4/1389

 

فضائل حجاب شرعی

 

جمعی از نویسندگان

درود بر شما، باز درود بر شما، مبارکتان باد حجاب شرعي


1- چون حجاب خود واجب شرعي و عبادت است و رعايت آن موجب اجر و پاداش بزرگي است و اين عبادت و اجر با پوشيدن آن شروع و با کنار گذاشتن آن پايان مي ‌يابد.

2- قطعاً بدان که در حال عبادت دائمي هستيد در صورتي که: 1- در خانه خود ماندگار و مگر براي رفع نياز از خانه خارج نشويد. 2 يا اگر از خانه خارج شدي از رفتن به اماکن مردان پرهيز نمائيد. 3 و اگر از کنار مردان گذشتيد حجاب را رعايت نمائيد. آنگاه به فرمان خدا پاسخ داده‌ ايد که مي ‌فرمايد:

﴿وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى﴾. [احزاب 33].

3- با پوشيدن حجاب در حال عبادت هستيد: چون همانا پوشيدن حجاب نوعي جهاد در راه خداست بخصوص که هماکنون دشمنان اسلام تمام تلاش خود را براي کنار گذاشتن حجاب زن مسلمان و عملي نمودن اين پديده شوم بکار گرفته‌ اند.

4- رعايت حجاب زنها را شرارتهاي زيادي مانند نگاههاي بد، ملاقات، تماس، تسلط شياطين جن و انس محفوظ مي‌دارد و منحرفين چشم طمع بتو نمي‌دوزند. خداوند مي ‌فرمايد:

﴿ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ﴾. (الأحزاب: 59).

به عفت و شرف، دوري از شک و شبهه شناخته مي ‌شوند و آنکه در قلب وي مرض است به او متعرض نمي ‌شود.

5- ‌پوشش حجاب دليل عفت و پاکي زن و قوت دين و عقل او و دوري از شُبهات است و اين موارد براي مرد مهمترين صفات انتخاب شريک زندگي است.

6- در ثواب زناني که نسبت به حجاب بي ‌اهميت و يا بد حجاب هستند و براي پوشش حجاب از تو پيروي مي‌ کنند نيز شريک هستيد. پيامبر (صلى الله عليه وسلم) مي ‌فرمايد: «من دل على خير فهو کفاعله». (مسلم). کسي که ديگران را بسوي نيکي راهنمايي کند اجرِ او به اندازه کسي است که آن نيکي را انجام دهد. و نيز مي ‌فرمايد: «من دعا إلى هدي کان له من الأجر مثل أجور من تبعه لا ينقص من أجورهم شيئاً». (مسلم). کسي که ديگران را به هدايت دعوت کند اجري همانند کساني که از او پيروي مي ‌کنند دارد بدون اينکه از اجر آنها ذره‌ اي کاسته شود.

7- پوشيدن حجاب راه سلامتي تو از بديهاي زيادي است که در انتظار توست مانند خودنمائي و هتک حرمت و پيروي ديگران از شما و شيفته به شما و غيره.

8- پوشيدن حجاب، غير مسلمانان را به اسلام فرا مي ‌خواند و آنان را به کاوش در حقيقت دين و شناخت آن دعوت مي ‌نمايد بنابراين زن محجبه دعوتگر بسوي دين است.

9- پوشيدن حجاب اسلامي سبب پاکي قلب است ﴿ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ﴾. (الأحزاب: 53). اين کار براي پاي دلهاي شما و آنان بهتر است.

10- ثواب شکيبائي و صبر بر انجام دستورات خدا و رنج و محبت و گرفتاريهاي ان خداوند مي ‌فرمايد :

﴿وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى * فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوَى﴾. [النازعات: 40- 41]. «اما آنکه بترسد از ايستادن پيش خداي خويش و تن را از آرزوها باز دارد. حقا که بهشت جايگاه اوست».
 

به نقل از:

11 رساله سودمند براى هر مسلمان 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

کلام امام محمد غزالی رحمه الله: احمق ترین مردم کسی است که به برتری خود بسیار مطمئن و از خود بسیار راضی است و عاقل ترین مردم کسی است که یشتر از دیگران خود و نفسش را متهم کند. (در محضر غزالی، مؤلف: صالح احمد الشامی، مترجم: جهانگیر ولدبیگی)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010