Untitled Document
 
 
 
  2022 Jul 03

----

03/12/1443

----

12 تير 1401

 

تبلیغات

حدیث

 

انس بن مالک می‌گوید : رسول خدا صلی الله علیه و سلم روزی همراه با ابوبکر و عمر و عثمان رضی الله عنهم به کوه احد رفته بودند کوه زیر پای ایشان لرزشی کرد، رسول خدا با پای مبارک خویش بر روی آن زد و فرمود : «ای احد آرام باش! که پیامبری و صدّیقی و دو شهید بر روی تو قرار دارند.»

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>اشخاص>رازی، ابوبکر محمد بن زکریا

شماره مقاله : 2329              تعداد مشاهده : 660             تاریخ افزودن مقاله : 6/5/1389

ابوبكر محمد بن زكرياي رازي

استاد فلسفه، رئيس پزشكان، ابوبكر محمد بن زكرياي رازي، در شهر ري نزديك تهران كنوني- در سال 240 ه به دنيا آمد. در جواني به عيش و نوش روزگار مي گذرانيد و شغل نوازندگي داشت چنانكه در نواختن عود شهرتي تمام داشت. تا حدود چهل سالگي برهمين وضع سپري كرد. پس از آن بود كه به آموختن فلسفه و پزشكي روي آورد. و در اين عرصه كوشش فراوان كرده به عالي ترين درجات اين علوم نائل آمد و براي كسب اين دانشها مسافرتها كرد و مجبور به مهاجرتهاي فراوان شد.[1]رازي فلسفه را از بلخي آموخت و آنقدر پيشرفت كرد كه از استاد خود پيش افتاده و خود به يكي از نامداران اين عرصه تبديل شد. چنانكه هم رتبه فارابي و ابن سينا شمرده مي شود. همين فلسفه باعث گمراهي عميق رازي شد تا جايي كه عقيده وي را فاسد كرد و در فلسفه تخريبي تا آخرين حد آن غرق شد و در تأييد و ترويج فلسفه ضد اسلامي كتابها و رساله هاي فراوان نوشت. وي در تاليف چنان صبر و پايداري داشت كه در زمانهاي بعد به وي مثل مي زدند.در طب هم رازي همچون فلسفه شهرت فراوان بدست آورد چنانكه گفته اند:«طب وجود نداشت تا اينكه جالينوس يوناني آمد و آنرا به عرصه وجود آورد و پراكنده بود تا اينكه رازي آنرا مرتب و منظم كرد. و ناقص بود تا اينكه ابن سينا آمد و انرا كامل كرد.» رازي از اهل ذكاوت زمان خود بود. دستي بالا در طب داشت و 224 كتاب در طب و فلسفه تاليف كرد. معروف ترين تاليف وي كتاب الحاوي در 30 جلد مي باشد كه موضوع آن پزشكي است كتابهاي «الجامع، الاعصاب «الطب الروحاني» «المدخل الي المنطق» «طبقات الابصار» «الكيمياء» از ديگر تاليفات وي مي باشد . رازي در 5 شعبان 311 ه در ري كه زادگاهش بود درگذشت.مترجم: ابو يحيي

مصدر: سايت نواراسلام

IslamTape.Com

--------------------------------------------------------------------------------

[1] عيون الانباء، سير اعلام النبلاء وفيات الاعيان، شذرات الذهب
  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

حسن رضی الله عنه  فرزندانش را به کسب علم و دانش، تشویق می‌نمود؛ چنانچه پسر و برادرزاده‌اش را فرا خواند و فرمود: «ای پسرم و ای برادرزاده‌ام! شما، اینک کوچکان قوم و طایفه هستید و روزی بزرگان قوم خواهید شد؛ از این‌رو به فراگیری علم و دانش همت گمارید و هر کس از شما که نتوانست آن را روایت نماید یا به خاطر بسپارد، آن را به نگارش درآورد و در خانه‌اش بگذارد». الطبقات (1/292)؛ با سند حسن؛ به تحقيق: سلمي


تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010