Untitled Document
 
 
 
  2024 Jul 22

----

15/01/1446

----

1 مرداد 1403

 

تبلیغات

حدیث

 

حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: «ما من مولود یولَدُ إلّا علی الفطره فأبواه یهوِّدانه أو ینصَّرانه أو یمجِّسانه کمثل البهیمه تُنْتِجُ البهیمهَ هل تری فیه جدعاء».
«هیچ کودکی متولد نمی‌شود مگر بر فطرت (توحیدی) ولی پدر و مادرش او را یهودی، مسیحی و یا مجوسی می‌کند، همانطوری که چهارپایان بچه‌ی خود را سالم به دنیا می‌آورند و هیچ اثری از قطع گوش (و تغییر خلقت) در آن‌ها دیده نمی‌شود».

(صحیح بخاری با شرح عسقلانی، ج 3، ص 246.)

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

اجتماعی>خانواده>خانواده > برای اینکه پسرت نماز جمعه را دوست داشته باشد، چکار می کنی؟

شماره مقاله : 8617              تعداد مشاهده : 750             تاریخ افزودن مقاله : 18/11/1389

برای اینکه پسرت نماز جمعه را دوست داشته باشد، چکار می کنی؟

معلّم و مربّی عزیز.... برای اینکه بتوانی بچه ات را به رفتن به نماز جمعه عادت دهی ، باید از همان دوران طفولیت او را با خود به مسجد ببری .
امّا مشکلاتی که فرزند کوچکت با آن روبرو است عبارتند از :
1. نفهمیدن گفته های خطیب(امام جمعه)
2. سکوت و صحبت نکردن بچه به مدّت نیم ساعت یا بیشتر
3. برنامه مسجد(خطبه) برای کودک هفت ساله چندان جذاب نیست! پس پدر باید چه کند؟ و چگونه از همان ابتدا کودکش را به نماز جمعه عادت دهد؟!

ده راهکار برای عادت دادن پسرت به پایبندی به شرکت در نماز جمعه
1. فکر مسجد رفتن را برای بچه جذاب کنید ، در مسیر رفتن به مسجد به مغازه بقالی یا بازارچه ی نزدیک مسجد سری بزنید و هر بار که با شما نماز جمعه می خواند ، هدیه ای برایش بخرید.
2. با او کودک دیگری را هم بیاورید، مثلاً گاهی برادر کوچکترش، همسایه، یا دوستش را با او همراه کنید تا در راه همدمی داشته باشد و با او سرگرم شود. البته فراموش نکنید که آداب ورود به مسجد را به آنان یاد دهیید تا این رفاقت به مشکل و اذیت مردم تبدیل نشود.!!
3. فرصت رفتن فرزندت را برای بهبود زبان عربی او ، غنیمت بدان و کتاب مخصوصی برای نماز جمعه برایش طراحی کن و به شرح زیر آن را تقسیم بندی نما:
واژهای جدید: [نستعينه، نستهديه، شرور أنفسنا، سيئات أعمالنا]
4. برای آوردن هر کلمه ی جدید فرزندت را تشویق کن ، برچسب های مخصوصی برایش بخر وهر بار که کلمه ی تازه ای پیشت آورد یک بر چسب برایش بچسبان
5. هربار که تعداد برچسب ها به ده رسید برایش هدیه ی خوبی بخر!!
6. با او درباره ی موضوع خطبه گفتگو کن ... از او بپرس که خطیب جمعه چه گفت؟ ... که شاید معنی سخنش را درک نکرده باشد، در این صورت، دوباره معنای خطبه را برایش توضیح بده
7. رفتن خود به مسجد را با نوعی از تفریح همراه کن!! مثلاً از دوچرخه استفاده کن ، بگذار فرزندت سوار دوچرخه شود و خودت نزدیک او حرکت کن ، وفرزندت تا رسیدن به مسجد با تو باشد.
8. با او مسابقه ی اجر و پاداش ترتیب بده ..مثلاً بگو امروز می خواهیم تعداد نیکی هایمان را بشماریم و بعد تعداد قدم هایی را که به طرف مسجد بر می دارید باهم بشمارید.
9. وقتی که خطبه تمام شد، او را باخود ببر تا به خطیب جمعه سلام وعرض ادب کند، و با دوستانت که آنجا هستند، آشنا شود.. بعداز آن نام دوستانت یا اسم امام جماعت را از او بپرس و و هر بار نام یکی را دانست یک عدد شکلاتی را که از قبل به این منظور در جیبت گذاشته بودی به او تقدیم کن.
10. به کودکت اجازه بده که در صورت امن بودن حیاط مسجد و بلند بودن دیوارهای آن ، ، کمی در آنجا با بچه ها بازی کند، امّا در این اثنا چشم از او برندار.
تربیت فرزند لذتبخش است . مربی عزیز ...ما برای اینکه بتوانیم نسلی از فرزندان صالح ونیکوکار تربیت کنیم بایدعقل خویش را به کار اندازیم و از انواع فکر های خلاقانه و نوآورانه استفاده کنیم.
این را هم هرگز فراموش نکن که از تو درباره زیردستانت سؤال خواهد شد و وظیفه تو است که فرزندت را به شرکت در نماز جمعه عادت دهی.

ترجمه: عبیدالله
سایت خانواده خوشبخت
BlestFamily.Com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از ابن عباس روايت شده كه گفته است: واي از پيروي لغزشهاي عالمان‌! گفتند: لغزش عالمان چگونه است‌؟ در جواب گفت: به اين شيوه است ‌كه یک دانشمند به رأي و نظرخود چيزي را مي گويد، و آنگاه تحت تاثير رأي و نظر شخص ديگري كه نسبت به سنت رسول خدا صلی الله علیه و سلم از او عالم تر است به استناد دليل و برهان از نظر و گفتار خود پشيمان گردد، در عين حال كساني باشند كه از قول اولي او باز نگردند، و به تقليد خود ادامه دهند!

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2544
دیروز : 3654
بازدید کل: 7704832

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010