Untitled Document
 
 
 
  2024 Jul 22

----

15/01/1446

----

1 مرداد 1403

 

تبلیغات

حدیث

 

از زيد بن ارقم وارد شده است كه گفت: "قام فينا رسول الله صلى الله عليه وسلم يوما خطيبا ً بماء يدعى خما بين مكة والمدينة ، فحمد الله وأثنى عليه ووعظ وذكّر ، ثم قال : وأنا تارك فيكم ثقلين أولهما كتاب الله ، فحث على كتاب الله ورغّب فيه ثم قال : وأهل بيتي ، أذكركم الله في أهل بيتي ، أذكركم الله في أهل بيتي ، أُذكّركم الله في أهل بيتي ، قال زيد : نساؤه من أهل بيته ، ولكن أهل بيته من حرم الصدقة بعده وهم آل علي ، وآل عقيل ، وآل جعفر ، وآل عباس ، كل هؤلاء حُرم الصدقة (روايت مسلم : 2408)

يعنى: " من در ميان شما چيزى را بجاى گذاشتم كه اگر به آن چنگ بزنيد گمراه نخواهيد شد، يكى از آنها كتاب خداوند ميباشد كه در آن هدايت و نور نهفته است. پس پيامبر صلى الله عليه و سلم به كتاب خداوند ترغيب و تشويق كرد، و سپس گفت: "و اهل بيت من، خداوند را به شما ياد آورى ميكنم در مورد اهل بيت من" (سپس به زيد گفته شد: "مگر زنانش از اهل بيت نيستند؟) گفت: "زنانش از اهل بيت هستند، ولى اهل بيتش كسانى هستند كه بعد از پيامبر صلى الله عليه و سلم صدقه بر آنها حرام ميباشد و آنها عبارتند از آل علي، و آل عقيل ، و آل جعفر ، و آل عباس، كه صدقه بر همه آنها حرام است."

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

اجتماعی>زن>زن > اعمال مخالف با شرع برخی از بانوان مسلمان در خانواده و زندگی زناشویی

شماره مقاله : 8768              تعداد مشاهده : 775             تاریخ افزودن مقاله : 16/12/1389

 اعمال مخالف با شرع برخی از بانوان مسلمان در خانواده و زندگي زناشويي


1.   استفاده از ظروف طلا و نقره و خوردن و آشاميدن در آن‌ها. مانند قاشق و چنگال طلا و غيره. پيامبر  صلی الله علیه و سلم  ما را از اين كار بازداشته و فرموده است : «در ظروف طلا و نقره نياشاميد و در كاسه‌هاي طلا و نقره نيز نخوريد. اين‌ها در دنيا براي غير از شماست و در آخرت مختص شماست». [متفق عليه].
حكمت تحريم آن‌ها چه بسا به خاطر اسراف، فخرفروشي، تكبر و دل‌شكني فقرا باشد. پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است : «كسي كه در ظروف طلا يا نقره مي‌خورد يا مي‌آشامد، در واقع فقط آتش جهنم را در شكمش به صدا در مي‌آورد». [روايت مسلم].
2.   آويزان كردن تصاوير روح‌دار بر ديوار خانه يا گذاشتن آن‌ها و مجسمه بر روي تاقچه، چنانچه در مظان شرك و بزرگداشت باشند.
پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است : «فرشتگان به خانه‌اي كه در آن سگ يا تصوير باشد، وارد نمي‌شوند». [روايت مسلم].
3.   مخالفت با چندزني و خائن دانستن شوهر در حق همسرش به سبب اينكه چندزني را روا دانسته است، هرچند بتواند به شرايط و آداب آن عمل كند.
چنين نگرشي درست نيست، زيرا خداوند فرموده است : «و اگر در اجراي عدالت ميان دختران يتيم بيمناكيد، هرچه از زنان [ديگر] كه شما را پسند افتاد، دو دو، سه‌سه، چهار چهار، به زني گيريد. پس اگر بيم داريد به عدالت رفتار نكنيد به يك [زن آزاد] يا به آنچه [از كنيزان] مالك شده‌ايد [اكتفا كنيد]. اين [خودداري] نزديك‌تر است تا به ستم گراييد و [بيهوده عيالوار گرديد]. [نساء 3].
بنابراين خداوند اصل چندزني را روا داشته، گرچه آن را مشروط به آداب و شرايطي دانسته است و نمي‌توان مطلقاً آن را مردود و ناپسند دانست، زيرا در اين صورت مصداق اين فرموده‌ي خداوند مي‌شويم كه مي‌فرمايد : «اين بدان سبب است كه آنان آنچه را خدا نازل كرده است خوش ندانسته، و [خدا نيز] كارهايشان را باطل كرد». [محمد : 9].
يا اين آيه كه مي‌فرمايد : «و هيچ مرد و زن مؤمني را نسزد كه چون خدا و فرستاده‌اش به كاري فرمان دهند، براي آنان در كارشان اختياري باشد؛ و هر كس خدا و فرستاده‌اش را نافرماني كند قطعاً دچار گمراهي آشكاري گرديده است». [احزاب : 36].
4.   نافرماني از شوهر و بلند كردن صدا در برابر او نيز ناسپاسي و انكار خوبي‌هايش و هميشه با سبب و بي‌سبب از او گلايه داشتن.
از عمه‌ي حصين بن محصن روايت كرده‌اند كه گفت : «براي كاري پيش پيامبر خدا صلی الله علیه و سلم  رفتم. حضرت فرمود : اين زن كيست! آيا شوهر دارد؟ عرض كردم : بله، فرمود : در حق او چگونه‌اي؟ گفتم : هيچ حقي را از او فرو نمي‌گذارم، مگر آنكه نتوانم. فرمود : تو در نزد او چه جايگاهي داري؟‌ قطعاً او سبب بهشتي يا دوزخي شدن تو خواهد بود». [روايت نسايي].
همچنين پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است : «اگر مي‌خواستم شخصي را فرمان دهم تا براي كسي به سجد افتد، قطعاً زن را فرمان مي‌دادم تا براي شوهرش سجده كند». روايت ترمذي و احمد].
بنابراين شوهر بر همسرش حق بزرگي دارد، و فرمانبري از او واجب است. راستي چگونه است حال آن زناني كه در حق شوهرانشان سهل‌انگارند و از او نافرماني مي‌كنند و او را از خود ناراضي نگه مي‌دارند.
پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است : «سه گروه هستند كه نماز و دعايشان بالاتر از گوش‌هايشان نمي‌رسد : برده‌ي فراري تا اينكه بازگردد. زني كه شب را به صبح رساند و همسرش از او خشمگين باشد، و پيشواي مردمي كه او را دوست نمي‌دارند». [روايت ترمذي].
5.   افشاي آنچه در روابط زناشويي رخ مي‌دهد؛ از قبيل، گفت‌وگوهاي شخصي، اسرار و اختلافاتي كه چه بسا ميان هر زن و شوهري وجود داشته باشد.
اين‌ها جزء‌ اسرار زن و شوهر است و نمي‌بايد آن‌ها را پيش خويشاوندان، دوستان و ديگران فاش نمود. به ويژه امور مربوط به روابط جنسي ميان زن و شوهر كه جداً بايد از بازگفتن آن‌ها خودداري كرد.
6.   كاهش غيرضروري تولد فرزند و تلاش براي محدود كردن نسل. امري كه موجب كاهش امت اسلامي مي‌شود. پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است :
«با زناني كه بسيار مهربان و بچه مي‌زايند، ازدواج كنيد، زيرا كثرت شما موجب افتخار من در برابر امت‌هاي ديگر است». [روايت ابوداود و نسايي].
نبايد از ترس فقر و تنگدستي از داشتن فرزند بيش‌تر خودداري كرد، مگر اينكه در اين ميان ضرورت و عذري وجود داشته باشد، مانند بيماري يا ناتواني در تربيت آنان. زيرا خداوند چنانكه به شما روزي داده است، روزي آ‌نان را نيز خواهد داد. خداوند بلندمرتبه مي‌فرمايد :
«و چه بسا جانداراني كه نمي‌توانند متحمل روزي خود شوند. خداست كه آن‌ها و شما را روزي مي‌دهد، و اوست شنواي دانا». [عنكبوت : 60]
همچنين روا نيست به سبب ترس از شكسته شدن و از دست دادن زيبايي و نشاط جواني به تأثر از تبليغات دشمنان اسلام، از داشتن فرزندان بيش‌تر سر باز زد.
و به ياد داشته باشيد كه انسان چون از دنيا رود، پرونده‌ي اعمالش بسته مي‌شود، مگر در سه مورد كه يكي از آن‌ها داشتن فرزند صالح است كه براي او دعا مي‌كند.
از اين‌رو اگر داراي فرزنداني باشي كه آنان را طبق آموزه‌هاي ديني تربيت كرده باشي، پس از مرگت نيز از نتيجه‌ي اين كارت بهره‌مند خواهي شد.
7.   مسؤول ندانستن خود در برابر خداوند نسبت به خانواده. پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است : «همه‌ي شما (در مسؤوليت داشتن) چون شبانيد، و همه‌ي شما در قبال رعيت خود مسؤول هستيد. پيشوا و رهبر چون شبان است و در قبال رعيتش مسؤول است، و مرد در خانواده‌اش چون شبان است و در قبال رعيتش مسؤول است، و زن در خانه‌ي همسرش چون شبان است و در قبال رعيتش مسؤول است». [متفق عليه]
8.   اهتمام نداشتن به تربيت فرزندان، تربيت اسلامي و درست و بدون تأثيرپذيري از فرهنگ غيراسلامي كه از سوي دشمنان اسلام به جوامع اسلامي نفوذ مي‌يابد.
به عنوان نمونه مادر در خريد پوشاك فرزندانش دقت ندارد و براي آنان لباس‌هايي مي‌خرد كوتاه و نامناسب يا لباس‌هايي كه بر آن‌ها تصاوير و جملات فرهنگ بيگانه كه با فرهنگ و آموزه‌هاي ديني منافات دارد، قرار دارد. يا اينكه موهاي سر فرزندش را به شكل و فرم موهاي غربيان اصلاح مي‌نمايد كه همه‌ي اين كارها به سبب تقليد و تشبه به نامسلمانان و دوري از فرهنگ و هويت خويش ناروا و ناپسند است.
9.   وادار ساختن شوهر به تهيه‌ي آنچه كه فراتر از توان است. از قبيل خريد لوازم تزييني منزل، هدايا و پوشاكي كه هزينه‌ي بالا مي‌طلبد.
10.   عدم تلاش و دقت براي زيبا و آراسته ظاهر شدن به هنگام آمدن شوهر به منزل. برخي زنان با لباس آشپزي كه بوي غذا به خود گرفته است از شوهرشان استقبال مي‌كنند، ولي برعكس وقتي براي ديدار دوستانشان از منزل بيرون مي‌روند، كاملاً خود را آراسته و زيبا مي‌نمايند.
11.   درخواست طلاق بدون هيچ مشكل و سبب شرعي. پيامبر  صلی الله علیه و سلم  فرموده است :
«هر زني كه بدون هيچ مشكلي از شوهرش طلاق درخواست نمايد بوي بهشت هم بر او حرام است». [روايت ابوداود و ابن ماجه]

از کتاب: اعمال مخالف با شرع برخی از بانوان مسلمان، گردآوری: عبدالله بن عبدالرحمن الجبرین، مترجم: مجید احمدی
  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

امام مالك رحمه الله فرموده اند: "إنما أنا بشر أخطئ وأصيب فانظروا في رأيي فكل ما وافق الكتاب والسنة فخذوه وكل ما لم يوافق الكتاب والسنة فاتركوه" (روايت ابن عبد البر در "الجامع" 2/32) يعنى: "همانا من بشر هستم و (در مسائل فقهى) خطا ميكنم و يا صحيح ميگويم، پس در رأى من بنگريد، و هر مسئله اى كه با قرآن و سنت موافقت داشت بگيريد و اگر مخالف بود آنرا ترك كنيد"

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2573
دیروز : 3654
بازدید کل: 7704861

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010