Untitled Document
 
 
 
  2019 Dec 06

----

08/04/1441

----

15 آذر 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

از ابو هريره رضي الله عنه روايت است که: رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود: « قَال اللَّه تَعالَى: أَعْددْتُ لعِبادِيَ الصَّالحِينَ مَا لاَ عيْنٌ رَأَت، ولاَ أُذُنٌ سَمِعتْ ولاَ خَطَرَ علَى قَلْبِ بَشَر، واقْرؤُوا إِنْ شِئتُم: { فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِيَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْيُنٍ جزَاءً بِما كَانُوا يعْملُونَ } [ السجدة: 17 ] (متفقٌ عليه) »
« خداوند (در حديث قدسى) فرمود: من براي بندگان نيکوکار خويش چيزي را مهيا نمودم که نه چشمي ديده و نه گوشي شنيده و نه در دل کسي خطور نموده است و اگر مي خواهيد بخوانيد. (هيچکس نمي داند که چه نعمت هاي بي نهايت که سبب روشني چشم است براي شان ذخيره گرديده است). (سجده: 17) »

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

فقه>مسائل فقهی>رمضان > حکم روزه شخص زانی

شماره مقاله : 10730              تعداد مشاهده : 535             تاریخ افزودن مقاله : 25/5/1390

کسی که در روز رمضان مرتکب زنا شود، حکم روزه اش چیست؟ و چگونه آنرا جبران نماید؟

الحمدلله،
نخست لازم است یادآوری شود که جماع کردن با همسر خود در روز رمضان حرام و گناه است، و لذا کسی که در روز با همسرش آمیزش می کند، عقوبت و مجازات او این است که کفاره سنگینی بدهد و آن عبارتست از: روزه گرفتن دو ماه متوالی و پشت سرهم، البته چون جماع روزه را باطل می کند باید آنروز را هم قضاء نماید.
و دلیل آن حدیثی از ابوهريره رضی الله عنه است که گفت: «بينما نحن جلوس عند النبي صلی الله علیه وسلم إذا جاءه رجل فقال : يا رسول الله هلکت، قال : ما لک؟ قال وقعت علي امرأتي و أنا صائم. فقال رسول الله صلی الله علیه وسلم : هل تجد رقبة تعتقها؟ قال : لا. قال : فهل تستطيع أن تصوم شهرين متتابعين؟ قال : لا، قال : فهل تجد إطعام ستين مسکينا؟ قال : لا..».
یعنی: «در حاليکه نزد پيامبر صلی الله علیه وسلم نشسته بوديم، مردي آمد و گفت : اي رسول خدا! هلاک شدم، (پيامبر صلی الله علیه وسلم) فرمود : چي شده، گفت : در حال روزه با همسرم آميزش کردم، پيامبر صلی الله علیه وسلم فرمود آيا مي‌تواني برده‌اي را آزاد کني؟ گفت نه، فرمود : آيا مي‌تواني دو ماه پشت سر هم روزه بگيري؟ گفت نه، فرمود : آيا مي‌تواني شصت مسکين را طعام بدهي؟ گفت نه..». بخاري (1936) ومسلم (1111) .
و این حکم برای کسی بود که در روز رمضان با همسر شرعی خود آمیزش کند، پس حال کسی که در روز رمضان مرتکب گناه بزرگ زنا شود چگونه خواهد بود؟!
بدون شک زنا یکی از گناهان کبیره است که بر شخص زانی و زانیه حدود سختی تعیین شده است، خداوند متعال مي‌فرمايد: «وَلاَتَقرَبُوا الزِّنَا إنَّهُ کَانَ فَاحِشَةً وَ سَاءَ سَبِيلاً» (اسراء : 32).
«و (با انجام مراحل و انگيزه‌هاي زنا) به زنا نزديک نشويد که زنا گناه بسيار زشت و راه و روشي بد است».
و از عبدالله بن مسعود رضی الله عنه روايت است : از پيامبر صلی الله علیه وسلم سؤال کردم کدامين گناه بزرگتر است؟ فرمود : «أن تجعل لله ندا و هو خلقک» «اينکه براي خدا شريک قرار دهي در حالي که او تو را آفريده است» گفتم : بعد از آن چي؟ فرمود : «أن تقتل ولدک مخافة أن يطعم معک» «فرزندت را از ترس اينکه با تو غذا بخورد بکشي» گفتم بعد از آن چي؟ فرمود : «أن تزني بحليلة جارک»«با زن همسايه‌ات زنا کني». بخاری (6811).
و کسی که در ماه رمضان مرتکب زنا شود، گناهش بیشتر است چرا که علاوه بر گناه زنا و تجاوز به فرجی که خدا آنرا برایش حرام کرده، حرمت ماه رمضان را نیز شکسته و روزه اش را با گناهی کبیره شکسته است، از اینرو او از دو جهت مرتکب گناه شده است، لذا باید به درگاه الهی توبه کند و امید داشته باشد که خداوند متعال گناهش را می بخشد چرا که او بسیار توبه پذیر و مهربان است.
اما او باید آنروز را بعد از رمضان قضاء کند، و علاوه بر آن باید کفاره هم بدهد که عبارتست از: روزه گرفتن دو ماه پیاپی و پشت سر هم..
و ایشان را نصیحت می کنیم که صادقانه توبه کنند و دیگر به این گناه روی نیاورد و در عوض اعمال صالحه زیادی انجام دهد تا شاید بار گناهش را محو کنند و با افراد صالح همنشین شوید و اگر توانایی دارید ازدواج کنید.

والله اعلم
وصلی الله وسلم علی محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين
سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت
IslamPP.Com
 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قاسم بن محمد رحمه الله می گوید: "غنا باطل است و باطل در آتش است."

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1209
دیروز : 2527
بازدید کل: 11168509

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010