Untitled Document
 
 
 
  2019 Aug 22

----

20/12/1440

----

31 مرداد 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

از على بن ابى طالب روايت شده است كه پيامبر صلى الله عليه و سلم در مورد حرير (ابريشم) و طلا فرمودند:" إن هذين حرام على ذكور أمتي حل لإناثها" (روايت ابو داوود 4057)، يعنى: "اين دو چيز (ابريشم و طلا) براى مردان امت من حرام ميباشد و براى زنان حلال".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>سیره نبوی>مادر مؤمنان حفصه رضی الله عنها

شماره مقاله : 11102              تعداد مشاهده : 2293             تاریخ افزودن مقاله : 26/2/1394

مادر مؤمنان حفصه رضی الله عنها

 

نام ونسب


وی حفصه دختر عمر بن الخطاب بن نفیل بن عبد العزی بن ریاح بن عدی بن کعب بن لؤی می باشد و مادرش زینب بنت وهب نام داشت.

ایشان 18 سال قبل از هجرت رسول الله صلی الله علیه وسلم به دنیا آمد و در برخی از روایات نقل شده که ایشان بزرگترین فرزند عمر بن خطاب رضی الله عنه می باشد.

قبل ازدواج با رسول الله صلی الله علیه وسلم

اولین ازدواج حفصه رضی الله عنها با خنیس بن حذافه سهمی صورت گرفت و هر دو اسلام را پذیرفتند سپس به حبشه حجرت کردند که اولین حجرت مسلمین بود و شامل 12 مرد و 4 زن و با ریاست عثمان بن عفان رضی الله عنه صورت گرفت. سپس این زوج از حبشه به مدینه باز گشتند و خنیس بن حذافه در غزوه ی بدر بسبب جراحات سنگینی که برداشت شهید شد.

 

ازدواج حفصه رضی الله عنها با رسول الله صلی الله علیه وسلم


بعد از وفات خنیس، عمر رضی الله عنه می خواست دخترش  را به عقد ازدواج یکی از اصحاب رسول الله صلی الله علیه و سلم در آورد هنگامی که عده ی حفصه رضی الله عنها پایان یافت، عمررضی الله عنه پیشنهاد ازدواج با حفصه را با عثمان رضی الله عنه در میان گذاشت. عثمان رضی الله عنه فرمود: در باره اش فکر می کنم.  پس ازمدتی عثمان رضی الله عنه جواب رد داد. بعد از آن عمر رضی الله عنه ازدواج حفصه را با ابوبکر رضی الله عنه در میان نهاد ولی ابوبکر رضی الله عنه ساکت ماند وجوابی نداد. بعد از گذشت چند شبانه روز  رسول الله صلی الله علیه و سلم حفصه را از پدرش عمر رضی الله عنه خواستگاری نمودند. عمر رضی الله عنه باکمال خوشحالی قبول کرده وحفصه را به عقد و ازدواج رسول الله صلی الله علیه و سلم درآورد. عمر رضی الله عنه همان وقت بود که دانست سبب ساکت ماندن ابوبکر رضی الله عنه این بود که قبلاً رسول الله صلی الله علیه مسئله ی ازدواج با حفصه را با او در میان گذاشته بود و ابوبکر رضی الله عنه نمی خواست سرّ رسول الله صلی الله علیه وسلم را فاش کند.


برخی از صفات ایشان


حفصه رضی الله عنها زنی مؤمن ، دیندار ، با تقوی و پرهیزگار بود و بسیاری از روزها به روزه و شبها را به نماز قیام مشغول بود. و همانطور که در روایات آمده الله او را همسر رسول الله صلی الله علیه وسلم در دنیا وبهشت قرار داد.


عدد احادیث ایشان


حفصه رضی الله عنها احادیث بسیاری را از رسول الله صلی الله علیه وسلم و پدرش  روایت کرده که بیش از 60 حدیث است و بیشتر آن متعلق به احکام و اخلاق می باشد و گروه زیادی از صحابه نیز از ایشان روایت کرده اند.


وفات


ام المؤمنین حفصه رضی الله عنها در شعبان سال 45 هجری و در زمان خلافت عثمان بن عفان رضی الله عنه چشم از جهان بستند.

الله تعالی از او راضی و خشنود باد.


منبع: 1ـ قصة اسلام 2ـ الإسلام الدعوي و الإرشاد.

 

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال غالب القطان: رأيت مالك بن دينار في المنام، فكأنه قاعد في مسجده الذي كان يجلس فيه، عليه قبطيتان وهو يقول: بأصبعيه هكذا: «صنفان من الناس لا تجالسوهما فإن مجالستهما مفسدة لقلب كل مسلم: صاحب بدعة قد غلا فيها، وصاحب دنيا مترف فيها». الحلية الأولیاء؛ أبي نعيم اصفهانی. غالب قطان گفت: مالک بن دینار را در خواب دیدم که در مسجد نشسته بود و می فرمود: «دو دسته از مردم هستند که هرگز با آنها منشین، زیرا که همنشینی با آنها قلب هر مسلمانی را فاسد می کنند: یکی کسی که اهل بدعت است و در آن غلو کرده، و دیگری کسی که اهل دنیا است که در آن خوش گذاران است».

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1025
دیروز : 1252
بازدید کل: 10796551

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010