Untitled Document
 
 
 
  2019 Jan 16

----

09/05/1440

----

26 دي 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرموده است: 
" تعرض أعمال الناس في كل جمعة مرتين ، يوم الإثنين ويوم الخميس فيغفر لكل عبد مؤمن إلا عبدا بينه وبين أخيه شحناء فيقال : اتركوا أو أركوا ( يعني أخروا ) هذين حتى يفيئا " (روايت مسلم 4/1988 )
يعنى: "اعمال مردم در هر هفته دوبار به نمايش در ميايند (و بالا ميروند)، روز دوشنبه و روز پنج شنبه، و هر بندده مؤمنى مورد مغفرت قرار ميگيرد مگر مؤمنى كه با مؤمن ديگر قهر كرده باشد و گفته ميشود: اعمال اين دو نفر را ترك كنيد و تاخير كنيد تا اينكه صلح كنند".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

سياست>مفاهيم و اصطلاحات سياسي>صهیونیسم

شماره مقاله : 1167              تعداد مشاهده : 1132             تاریخ افزودن مقاله : 20/9/1388

نوشته: سید یعقوب محمدنیا 

Zionism 

از نام کوهی در بیت المقدس بنام صهیون گرفته شده و در اصطلاح سیاسی نهضتی است که از اواخر قرن نوزدهم به منظور ایجاد یک وطن یهودی بوجود آمد. مبتکر این حرکت یک روزنامه نگار یهودی مجاری بنام "تئودور هرتزل" بود که پس از شرکت در محاکمات دریفوس در سال 1894 و تظاهراتی که در پاریس بر ضد یهودیان صورت گرفت فکر ایجاد یک وطن یهودی و رهایی از آوارگی یهودیان سراسر جهان را عنوان کرد. نخستین کنگره صهیونیست در سال 1897 در شهر بال سوئیس به دعوت هرتزل تشکیل شد و در واقع پس از این کنگره بود که صهیونیست پا به عرصه وجود نهاد.

در آغاز بین صهیونیستها درباره اینکه میهن ساختگی یهود فلسطین یا نقطه دیگری از جهان باشد اختلاف نظر وجود ذاشت و جاهای متعددی از قبیل آرژانتین، اتیوپی و... مورد بحث قرار گرفت. تا اینکه طرفداران "عزروایزمن" اولین رئیس جمهور صهیونیستها و "دیوید ین گوریون" بر تشکیل دولت یهود در فلسطین اصرار ورزیدند و اگثریت صهیونیستها هم از این نظر پیروی کردند. نامه "لرد بالفور" وزیر خارجه انگلستان در سال 1917 که به اعلامیه بالفور معروف است نیز مزید بر علت شد. چراکه حمایت گستاخانه علنی و آشکار دولت انگلستان از صهیونیستها در این اعلامیه به روند اشغال سرزمین فلسطین سرعت بخشید و این نخستین پیروزی یزرگ سیاسی صهیونیست بود که از این به بعد فعالیت صهیونیتها در مهاجرت و اسکان هرچه بیشتر یهودیان در فلسطین و خرید زمینها و مزارع اعراب فلسطینی متمرکز گردید.

همزمان با جنگ جهانی دوم  و به قدرت رسیدن هیتلر در اروپا موجب افزایش مهاجرت یهودیان به فسطین شد. و در نوامبر 1947 با طرح تقسیم فلسطین به دو بخش عرب و یهود از سوی سازمان ملل متحدباعث شد نخستین دولت صهیونیست جهان در ماه مه 1948 پا به عرصه وجود گذارد و این غده سرطانی با کمک دول استعمارگر آن زمان امگلیس و آمریکا شکل گرفت.

با تشکیل دولت اسرائیل فعالیت تشکیلات صهیونیستی در جهان متوقف نشد و این فعالیت ها در جهت تقویت هرچه بیشتر دولت غاصب اسرائیل از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی متمرکز گردید. عمده ترین دولت حامی اسرائیل در جهان آمریکاست و اکثریت قریب به اتفاق سرمایه داران یهودی آمریکا که نبض اقتصاد آمریکا را در دست دارند نیز حامی این دولت نامشروع هستند. و با تسلط بر وسائل ارتباط جمعی (رادیو و تلویزیون) افکار عمومی آمریکا را در جهت منافع خود هدایت می کنند. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

امیر مؤمنان، علی رضی الله عنه  از پسرش حسن رضی الله عنه  پرسید: «میان ایمان و یقین، چقدر فاصله وجود دارد؟» پاسخ داد: «چهار انگشت». علی رضی الله عنه  فرمود: «چگونه؟» گفت: «ایمان، عبارتست از آنچه گوش‌هایت شنیده و قلبت، تصدیق نموده؛ و یقین، عبارتست از آنچه چشمانت، دیده و قلبت، آن را بدون هیچ شک و تردیدی، پذیرفته است و فاصله‌ی چشم و گوش با هم، فقط چهار انگشت می‌باشد». التبيين في أنساب القرشيين، ص127.

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2349
دیروز : 4746
بازدید کل: 10077428

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010