Untitled Document
 
 
 
  2021 Apr 14

----

02/09/1442

----

25 فروردين 1400

 

تبلیغات

حدیث

 

 رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: "شر الطعام طعام الوليمة، يمنعها من يأتيها، و يدعي إليها من يأباها، و من لم يجب الدعوة فقد عصي الله و رسوله" (متفق عليه)، يعنى: "بدترين عذا، غذاي وليمه‌اي است که فقراي نيازمند از آن منع و ثروتمندان بي‌نياز به آن دعوت شوند، وکسي که دعوت وليمه را اجابت نکند به راستي نافرماني خدا و رسول او را کرده است".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>اشخاص>ابو درداء رضی الله عنه > حكايت اسلام آوردن وى

شماره مقاله : 1587              تعداد مشاهده : 440             تاریخ افزودن مقاله : 26/2/1389

 

حكايت اسلام آوردن ابودرداء و عملكرد ابن رواحه به خاطر اسلام آوردن وى

حاكم در المستدرك (336/3) از واقدى روايت نموده، كه گفت: ابودرداء آن چنان كه گفته مى‏شود، آخرين فرد خانواده‏اش بوده كه اسلام آورده است.
 

وى هميشه با يك بت خود كه دستمالى را بر وى آويخته بود سروكار داشت. عبداللَّه بن رواحه (رض)او را به اسلام دعوت مى‏نمود، ولى او ابا مى ‏ورزيد. عبداللَّه بن رواحه كه قبل از اسلام و در زمان جاهليت برادر وى بود، نزدش مى‏آمد.

هنگامى كه ديد از خانه‏اش بيرون رفته، داخل خانه‏اش شد، و باشتاب از همسر ابودرداء كه سر خود را شانه مى‏كرد پرسيد: ابودرداء كجاست؟ پاسخ داد: برادرت چند لحظه قبل بيرون رفت. عبداللَّه بن رواحه داخل همان اتاقى شد كه بت در آن قرار داشت،وتيشه‏اى را نيز با خود داشت، بت را پايين آورد و با تيشه‏اى كه در دستش بود آن را قطعه‏قطعه نمود، و در وقت خرد كردن آن رجزى را مى‏خواند، كه همه اسم‏هاى شياطين در آن وجود داشت، و مى‏گفت: هر آنچه كه با خداوند (به عنوان شريك) خوانده مى‏شود، باطل است.

پس از آن بيرون رفت و همسر ابودرداء صداى تيشه را كه آن بت را مى‏زد، شنيده گفت: اى ابن رواحه مرا هلاك ساختى!! عبداللَّه به همان صورت بدون هيچ حادثه‏اى بيرون آمد و ابودرداء به منزل خود آمده، داخل شد ديد كه خانمش نشسته و از ترس وى گريه مى‏كند. پرسيد: تو را چه شده است؟ پاسخ داد: برادرت عبداللَّه بن رواحه نزد من آمد و اين حالتى را كه مى‏بينى انجام داد.

وى به شدت خشمگين شد، سپس با خود فكر نموده، گفت: اگر نزد اين بت خيرى مى‏بود، حتماً از جان خود دفاع مى‏كرد. آن گاه حركت نمود تا اين كه نزد پيامبر خدا ص در حالى كه ابن رواحه او را همراهى مى‏كرد، آمد و اسلام آورد./ منبع:حیات صحابه

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

ابوعبدالله نباجی رحمه الله می فرماید: «پنج خصلت هستند که عمل توسط آنها کامل ( و مقبول) می شود: ایمان به شناخت خداوند عزوجل، شناخت حق، اخلاص عمل برای خدا، انجام دادن عمل بر طبق سنت نبوی، خوردن مال حلال، هرگاه یکی از اینها نباشد عمل پذیرفته نمی شود». "جامع العلوم والحكم ".تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010