Untitled Document
 
 
 
  2019 May 24

----

19/09/1440

----

3 خرداد 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

رسول الله صَلَّى اللَّهِ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرموده است: [لَيَنْتَهِيَنَّ أَقْوَامٌ عَنْ وَدْعِهِمْ الْجُمُعَاتِ أَوْ لَيَخْتِمَنَّ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ ثُمَّ لَيَكُونُنَّ مِنْ الْغَافِلِينَ]
 « کسانی که نماز را ترک می کنند، باید از این عمل دست بکشند و گرنه الله تعالی بر دلهای آنها مهر(غفلت) می زند و آنگاه در زمره ی غافلان  قرار می گیرند. »
مسلم  (865)

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

فقه>مسائل فقهی>سجده سهو

شماره مقاله : 1943              تعداد مشاهده : 1029             تاریخ افزودن مقاله : 4/4/1389

اگر در نماز كم و كاستى رخ دهد و از اركان نماز باشد مثلا سجده اى فراموش كند و نخواند، پس آن كم و كاست با يك ركعت اضافى بايست جبران شود، و سپس قبل از سلام سجده سهو ميكند، و اگر كم و كاست در واجبات نماز بود مانند تشهد اول در نماز 4 ركتى، در اينصورت نياز به ركعت اضافى نيست و فقط قبل از سلام سجده سهو ميكند.
و اگر عمل بيشترى در نماز انجام دهد، مثلا پس از ركعت اول بجاى ايستادن براى ركعت دوم مدت نسبتا زيادى بشيند، باز هم سجده سهو ميخواهد.
و طريقه سجده سهو بدين طريق است كه اگر نقصي در نماز روي دهد مانند فراموش شدن تشهد اول، نقص آن بايد جبران شود، و آن بوسيله سجده سهو قبل از سلام جبران مي‌شود، چون سلام، پايان نماز است، و اگر چيزي به نماز مانند يک رکعت اضافه شد، سجده سهو بايد بعد از سلام ادا شود، و اذكار آنها همان ذكر معمولى سجده ميباشد.
پس در مورد مسئله شما، اگر در نشستن زياد طول داده ايد پس بعد از سلام دادن دو بار سجده سهو ميكنى و سپس دوباره سلام ميدهى، چه در نماز فرض و چه در نماز سنت باشد، ولى اگر نشستنتان طول نكشيد نيازى به سجده سهو نيست، زيرا در اينصورت شبيه "جلسه استراحت" در نماز ميباشد كه سنت است، به اين روش که كمى پس از بلند شدن ركعت اول و يا سوم مكث ميكند و سپس بلند ميشود. ولى همانطور كه بالا گفته شد در نماز جماعت اگر ماموم اشتباه كند نماز سهو را نميخواند.

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین
سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت
IslamPP.Com

 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

حسن رضی الله عنه  فرزندانش را به کسب علم و دانش، تشویق می‌نمود؛ چنانچه پسر و برادرزاده‌اش را فرا خواند و فرمود: «ای پسرم و ای برادرزاده‌ام! شما، اینک کوچکان قوم و طایفه هستید و روزی بزرگان قوم خواهید شد؛ از این‌رو به فراگیری علم و دانش همت گمارید و هر کس از شما که نتوانست آن را روایت نماید یا به خاطر بسپارد، آن را به نگارش درآورد و در خانه‌اش بگذارد». الطبقات (1/292)؛ با سند حسن؛ به تحقيق: سلمي


تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 276
دیروز : 10241
بازدید کل: 10605279

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010