Untitled Document
 
 
 
  2021 Mar 08

----

24/07/1442

----

18 اسفند 1399

 

تبلیغات

حدیث

 

رسول الله صَلَّى اللَّهِ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرموده است: [لَيَنْتَهِيَنَّ أَقْوَامٌ عَنْ وَدْعِهِمْ الْجُمُعَاتِ أَوْ لَيَخْتِمَنَّ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ ثُمَّ لَيَكُونُنَّ مِنْ الْغَافِلِينَ]
 « کسانی که نماز را ترک می کنند، باید از این عمل دست بکشند و گرنه الله تعالی بر دلهای آنها مهر(غفلت) می زند و آنگاه در زمره ی غافلان  قرار می گیرند. »
مسلم  (865)

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاريخ>اشخاص>امان الله خان

شماره مقاله : 2333              تعداد مشاهده : 349             تاریخ افزودن مقاله : 6/5/1389

امان الله خان اولين امير از خاندان دراني است كه خود را پادشاه خواند اين خاندان در حدود دو قرن (1348-1163 ه.ق) بر افغانستان حكومت كرده بود. امان الله يازدهمين امير اين خاندان بود كه در سال 1338 ه بعد از پدرش حبيب الله خان كه در پي رد درخواست ملت براي هم پيماني با عثماني بر ضد انگليس و اصرار بر پشتيباني از انگليس به قتل رسيده بود به حكومت رسيد. امان الله كه از سرنوشت پدرش عبرت گرفته بود كوشيد كه خود را از سلطه و نفوذ انگليس برهاند. از اين رو روابط بين طرفين تيره شد و جنگهايي بين انگليسي ها و افغانها اتفاق افتاد و افغانها به رهبري محمد نادر خان- شاه بعدي در چند موضع بر انگليسي ها پيروز شدند و مناطقي را كه انگليسي ها اشغال كرده بودند باز پس گرفتند.

 

بعد از اين شروع خوب و مقتدرانه و پس از برقراري نظم و امنيت در كشور، امان الله خان به عشرت طلبي و خوشگذراني گرايش پيدا كرد ولخرجي ها ي او خزانه مملكت را تهي كرد از سوي ديگر وي كه از قدرت و محبوبيت محمد نادر خان نگران بود او را به بهانه سفارت در فرانسه به پاريس فرستاد. امان الله كه گويا گمشده مطلوب خود را در قامت اروپا ديده بود با شتاب به تقليد از تمدن و آداب و رسوم اروپايي ها روي آورد. او پيروي از اروپا را از خود و خانواده اش آغاز كرد. در اين راستا زنان خانواده اش را ملزم كرد كه حجاب از خود برداشته و لباس نازك بپوشند وي براي اينكه هزينه هاي اجراي افكار و برنامه هاي خويش را تامين كند،‌مالياتهاي جديدي بر ملت بيچاره افغان تحميل كرد كه اين باعث شد ملت بيش ازپيش از وي بيزار شود. امان الله خان در سال 1346 ه براي مدتي طولاني به اروپا رفت به زودي اخبار اعمال و مفاسد كه در اروپا مرتكب شده بود در افغانستان پيچيد و ملتي كه شديدا پايبند دين بود و زندگي سنتي داشت آگاه شد امان الله در بازگشت به افغانستان ملتش را در حالي يافت كه به شدت از او روي برگردانده و آشكارا از وي انتقاد مي كند. با وجود اين وي از تصميم خود برنگشت و به راه خود ادامه داد در اين راستا دستوراتي مبني بر ترك لباس افغاني و پوشيدن لباس اروپايي به جاي آن، صادر كرد و برهنگي و بي حجابي را ترويج نمود. بعلاوه وي چند دختر را بدون محرم براي تحصيل به تركيه فرستاد. اين اعمال وي باعث بروز آشوبهاي بزرگي در كشور شد و در گوشه و كنار مملكت ناآرامي هاي متعددي رخ داد تا اينكه يكي از راهزنان و دزدان بزرگ، معروف به «بچه سقا» از موقعيت سوء استفاده كرد و بر كابل دست يافت. امان الله خان مجبور شد به قندهار بگريزد و در آنجا به تاريخ 4 شعبان سال 1347 ه به نفع برادرش «عنايت الله» از سلطنت كناره گرفت و خودش به انگليس رفت تا بقيه عمر خود را در عيش و عشرت به سر ببرد.

 

مترجم: ابويحيي

مصدر: سايت نوار اسلام

IslamTape.Com

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال الحسن رحمه الله : «أكثروا من الاستغفار في بيوتكم وعلى موائدكم وفي طرقكم وفي أسواقكم وفي مجالسكم وأينما كنتم ؛ فإنكم ما تدرون متى تنزل المغفرة» "جامع العلوم والحكم " (ص : 412). امام حسن بصری فرمودند: «تا می توانید در خانه هایتان و در وقت سختی و بلایا و در راه و در کوچه و بازار و در مجالس خود و هرجایی که بودید زیاد استغفار کنید، چرا که شما نمی دانید چه وقت مغفرت الهی نازل می شود».

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010