Untitled Document
 
 
 
  2019 Aug 19

----

17/12/1440

----

28 مرداد 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: 
"من التمس رضا الله عنه بسخط الناس رضي الله عنه، وأرضى عنه الناس، ومن التمس رضا الناس بسخط الله، سخط الله عليه وأسخط عليه الناس" (روايت بيهقى) ، يعنى: "كسى كه خشنودى خداوند را در مقابل خشم مردم طلب كند، خداوند از او راضى ميشود و مردم را نيز از او راضى ميكند، و كسى كه خشنودى مردم را در مقابل خشم خداوند طلب كند، خداوند از او خشمگين ميشود و مردم را نيز بر او خشمگين ميكند".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>فرقه ها و مذاهب>شیعه > بدعت در عبادت

شماره مقاله : 2384              تعداد مشاهده : 510             تاریخ افزودن مقاله : 9/5/1389

بدعت در عبادت

س-آیا علمای شیعه شعایر و اعمالی را در دین ابداع کرده­اند به ادعای اینکه دارای اجر و پاداش باشند بدون اینکه در مورد آنها رهنمودی از خدا ورسولش داشته باشند، لطفا چند نمونه در آن مورد ذکر کنید؟


ج- بله، بعنوان مثال لعن و نفرین ابوبکر و عمر و عثمان و معاویه و عائشه و حفصه رضی الله عنهم را بعد از نمازهای واجب برترین عبادت می­دانند![1]
همچنین بر سر و صورت زدن و پاره کردن یقه لباس و پیراهن را به نام عزاداری برای حسین عبادات بزرگ می­دانند.[2]
آل کاشف الغطا را در مورد مراسم عاشوراء و نمایش واقعه کربلا و کشته شدن حسین و آنچه بر سر او و خانواده اش آمده و گریه و زاری و فریاد  و واویلا و زدن بر سر و سینه و تکرار فریاد یا حسین یا حسین.. پرسیدند؟
آیت شیعه در پاسخ گفت:
{ ذَلِكَ وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ (٣٢)} (حج:٣2)
یعنی: (مطلب) چنین است (كه گفته شد) ، و هر كس مراسم و برنامه‌های الهی را بزرگ دارد (و از جمله مناسك حجّ را گرامی‌شمارد )، بی‌گمان بزرگداشت آنها نشانه پرهیزگاری دلها (و خوف و هراس از خدا) است.
 تردیدی نیست که دسته های عزاداری و به نمایش گذاشتن آن فاجعه دردناک از بزرگترین شعائر و ایین های فرقه جعفریه است».[3]
و روایت کرده اند که ائمه ایشان رفتن شیعیانشان را به بهشت تضمین کرده اند، کلینی از ابوبصیر روایت کرده که ابا عبدالله رحمه الله (حاشا از او)گفت: «هرگاه به کوفه برگشتی مردی نزد تو خواهد آمد، به او بگو جعفر بن محمّد به تو می­گوید: آنچه تو بر آن قرار داری رها کن، من به جای خدا بهشت را برایت تضمین می­کنم». وقتی آن مرد در بستر مرگ قرار گرفت ابو بصیر را فراخواند و گفت: «ای ابوبصیر دوستت به ما وفادار بود، سپس جان به جان آفرین تسلیم کرد، وقتی که به حج رفتم نزد اباعبدالله رفتم و اجازه ورود خواستم، وقتی وارد خانه شدم؛ هنوز هر دو پایم را وارد منزلش نکرده­ بودم گفت: ای ابوبصیر به وعده ی دوستت وفا کردیم(او را به بهشت فرستادیم)».[4]
همچنین کشی از عبدالرحمن بن حجاج روایت کرده که گفت: به ابی الحسن گفتم: علی بن یقطین نامه­ای را برایت فرستاده و از تو درخواست دعا کرده، گفت: در مورد آخرت برایش دعا کنم؟ گفتم: بله. می­گوید: آنگاه دستش را روی سینه­اش گذاشت و گفت: علی بن یقطین را ضمانت کنم که آتش دوزخ به او نرسد».[5]
توضیح:
چگونه به جای خدا قسم یاد می­کنند، گویا گنجینه­های رحمت الهی؛ و کلید همه چیز را در دست آنهاست، و آنها سند عفو و محرومیت را صادر می­کنند، آیا آنها در تدبیر هستی شریک خدا هستند:
{ أَطَّلَعَ الْغَيْبَ أَمِ اتَّخَذَ عِنْدَ الرَّحْمَنِ عَهْدًا (٧٨)كَلا سَنَكْتُبُ مَا يَقُولُ وَنَمُدُّ لَهُ مِنَ الْعَذَابِ مَدًّا (٧٩)وَنَرِثُهُ مَا يَقُولُ وَيَأْتِينَا فَرْدًا (٨٠)وَاتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ آلِهَةً لِيَكُونُوا لَهُمْ عِزًّا (٨١)كَلا سَيَكْفُرُونَ بِعِبَادَتِهِمْ وَيَكُونُونَ عَلَيْهِمْ ضِدًّا (٨٢)} (مریم:78-82).
یعنی: آیا او از (اَسرار) غیب آگاه شده است؟ و یا (این كه در این زمینه) از پیشگاه خدای مهربان عهد و پیمانی گرفته است‌ ؟ چنین نیست كه او می‌گوید . ما آنچه را كه می‌گوید (علیه او) می‌نویسیم ، و عذاب را بر او مستمرّ و پیاپی خواهیم داشت. و از او به ارث می‌بریم آنچه را كه از آن دم می‌زند (كه وجود مال و ولد است ، و روز قیامت) تك و تنها پیش ما خواهد آمد. نه چنین است (كه می‌اندیشند . روز قیامت) معبودهایی را كه می‌پرستند ، عبادت ایشان را انكار خواهند كرد ، و دشمن آنان خواهند شد.
 
 
به نقل از: سؤال و جوابهایی در مورد شیعیان اثنا عشری، تألیف:  عبدالرحمن بن سعد الشثری، مترجم: اسحاق دبیری
[1] - فروع الكافي ج3/224 (كتاب الصلاة ح10 باب التعقيب بعد الصلاة والدعاء )،وسائل الشيعة ج6/462 ح1 (باب استحباب لعن أعداء الدين عقيب الصلاة بأسمائهم )
[2] ـ عقائد الامامیه مبحث الکواکب الحسینیه ، ج 1 / 298 و دایرة المعرف الاسلامیه الشیعه حسین امین ، ج 21 / 202 .
[3] ـ الآیات البینات ، ص 5 غطا  .
[4] - أصول الكافي ج1/361-362 ح5 (كتاب الحجة ح5 باب مولد أبي عبد الله جعفر بن محمد عليه السلام) .
[5] ـ رجال کشی ، ص 431 – 432 و ص 447 – 448 و 484 ، ن ک الکافی ، ج 1 / 474 – 475 . 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

حضرت علي رضی الله عنه در توصيف رسول‎الله  صلی الله علیه و سلم ‌ يكي از صفات ايشان را وجود مهر نبوت ذكر كرده كه واضحترين دلايل حسي بر نبوت او است،. علي گويد: بين دو شانه‌ی مبارك مُهر و نشانه‌ی نبوّت بود. ( مصنف ابي شيبه 11/513، بخاري، كتاب المناقب)
تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 114
دیروز : 1778
بازدید کل: 10789565

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010