Untitled Document
 
 
 
  2019 Jul 22

----

19/11/1440

----

31 تير 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

يعلي بن مره مي‌گويد: حسن و حسين به سمت رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم با يكديگر مسابقه مي‌دادند؛ يكي از آنها زودتر از ديگري به آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم  رسيد. رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم دست مباركش را به گردن او انداخت و او را در آغوش گرفت و يكايك آنها را بوسيد و سپس فرمود: (إنّي أحبّهما فأحبّوهما. أيّها الناس، الولد مبخلة مجبنة) يعني: «من، اين دو را دوست دارم؛ شما نيز آنها را دوست بداريد. اي مردم! فرزند، مايه‌ي بخل و ترس والدين است».
  مسند احمد (4/172)؛ سنن ابن ماجه، شماره‌ي3666؛ بوصيري در الزوائد گفته است: سندش، صحيح است و راويان آن، ثقه مي‌باشند؛ نگا: سير أعلام النبلاء (3/255).

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>ملک الموت

شماره مقاله : 2402              تعداد مشاهده : 486             تاریخ افزودن مقاله : 10/5/1389

اسم "عزرائيل" كه براى ملك الموت استفاده ميكنند در قرآن و احاديث پيامبر صلى الله عليه و سلم وارد نشده است، و از اسرائيليات گرفته شده كه بهتر است ترك شود و در عوض اسم "ملك الموت" بجاى آن استفاده شود، زيرا اين اسم يعنى "ملك الموت" در قرآن و احاديث ذكر شده است.


ثانيا، خداوندى كه ملائك با قدرتى از قبيل ملك الموت، جبريل، ميكائيل، و غيره خلق كرده است اين نيرو و قدرت و سرعت نيز به آنها بر حسب شغلشان عطا فرموده است.


مجاهد رحمة الله عليه ‌گفت: «زمين ‌مانند طشتي‌ تحت‌ اشراف‌ و احاطه‌ ملک الموت‌ قرار داده‌ شده‌ است، به‌ طوري‌ كه ‌هر گاهي‌ بخواهد، هر روحي‌ را از آن‌ مي‌گيرد».و در قرآن گرفتن روح، گاهى به خداوند نسبت داده شده، مانند آيه:

"الله يتوفى الأنفس حين موتها و التى لم تمت فى منامها فيمسك التى قضى عليها الموت و يرسل الأخرى إلى أجل مسمى إن فى ذلك لآيات لقوم يتفكرون" (الزمر :42)


و گاهى گرفتن روح به ملائكه نسبت داده ميشود، مانند آيه:

"الذين تتوفاهم الملائكة طيبين ..." (النحل : 32)

"...توفته رسلنا و هم لا يفرطون" (الانعام : 61)

"الذين توفاهم الملائكة ظالمى أنفسهم..." (النساء : 97)و گاهى گرفتن روح به ملك الموت نسبت داده ميشود، مانند آيه:

"قل يتوفاكم ملك الموت الذى وكل بكم" (السجدة : 11)


و اين آيات بدين معناست كه اولا خداوند است كه انسانها را ميميراند و به امر او روح از بدن خارج ميشود، و ثانيا ملك الموت داراى كمكيارانى از ملائكه است كه مقدمات مرگ يك شخص را فراهم ميكنند، و سپس ملك الموت است كه روح را از بدن جدا ميسازد و تحويل ميگيرد و سپس آنرا به دست ملائكه عذاب و يا رحمت ميسپارد تا اينكه آن روحها در عالم برزخ تا روز قيامت در نعيم و يا عذاب سپرى كنند.


ولى اينجا لازم به تذكر است كه بجاى اينكه فكر كنيم كه چگونه ملك الموت قادر به قبض ارواح در يك لحظه است، به فكر آن باشيم كه قبل از ملاقات با او هنگام مرگ، چه اعمال صالحى را براى خود پيشه كرده ايم.وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس : 447 ) : وبإسناد عن يونس بن عبد الأعلى قال : سمعت الشافعي يقول: «لو أن رجلاً تصوف أول النهار لا يأتي الظهر حتى يصير أحمق». وعنه أيضاً أنه قال : ما لزم أحد الصوفية أربعين يوماً فعاد عقله إليه أبداً». اهـ. امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" از امام شافعي رحمه الله نقل می کند که فرمود: « اگر كسي در اول روز صوفي شود هنوز ظهر آن روز نرسيده كه او احمق گشته است». و باز از او نقل کرده که فرمود: «هر كس چهل روز با صوفيان بنشيند هرگز عقلش به جا نمي ماند».

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1144
دیروز : 2466
بازدید کل: 10690482

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010