Untitled Document
 
 
 
  2019 Sep 16

----

16/01/1441

----

25 شهريور 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

 

خداوند (تبارک وتعالی) در حدیثی قدسی می‌فرماید: « مَنْ عَادَىٰ لِي وَلِيّاً فَقَدْ آذَنْتُهُ بِالْحَرْبِ». «هر کس با دوست من دشمنی کند همانا من با او اعلام جنگ کردم».
  قسمتى از حديث طولانى است كه در بخارى 5/2384 حديث (6137) آمده است، وابن حبان 2/58 حديث (347)، مسند أحمد 6/56 حديث (26236)، مسند أبي يعلى 2/520 حديث (7087)، وسنن بيهقي وغيره.

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>نماز > سنت صبح

شماره مقاله : 2536              تعداد مشاهده : 518             تاریخ افزودن مقاله : 19/5/1389

سنت صبح

 

آداب و سنتهاي ويژه دارد:

1- کوتاه و مختصر بودن، از حضرت عايشه رضي الله عنها روايت است که فرمود: «حضرت رسول خدا -صلى الله عليه وسلم- ميان اذان و اقامه نماز صبح دو رکعت کوتاه و مختصر مي‌خواندند» متفق عليه.

آنچه در آن دو رکعت خوانده مي‌شود: پيامبر -صلى الله عليه وسلم- در دو رکعت اولي ﴿قُولُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْنَا...﴾ (البقرة: 136). و در رکعت دوم: ﴿...آمَنَّا بِاللَّهِ وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ﴾ (آل عمران: 52) مي‌خواند.

و در روايتي ديگر: در رکعت آخر:

﴿قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ...﴾ (آل عمران: 64) را مي‌خواند. (رواه مسلم).

و در يک روايت آمده: در دو رکعت نماز سنت صبح ﴿قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ﴾ و ﴿قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ﴾ را خواندند. (رواه مسلم).

2- به پهلو خوابيدن: رسول خدا -صلى الله عليه وسلم- هر گاه نماز سنت صبح را ادا مي‌کردند بر پهلو راست دراز مي‌کشيدند. (رواه البخاري).

سپس بکوش هنگامي که در منزل خويش نماز سنت صبح را ادا نمودي، به پهلوي راست دراز بکش، اگرچه براي چند دقيقه باشد، تا اينکه به سنت عمل کرده باشي.

 

نشستن بعد از نماز صبح

حضرت رسول اکرم -صلى الله عليه وسلم- هنگامي که نماز صبح را مي‌خواند تا طلوع کامل خورشيد در نمازگاه خويش مي‌نشست. (رواه مسلم).

چه نعمت بزرگي: بدرستي که خداوند عزوجل فرشتگان را مکلف نموده که براي کساني که در مسجد نشسته‌اند دعا و استغفار نمايند، خواه قبل از نماز نشسته باشند يا بعد از نماز، و چنين مي‌گويند: اي پروردگارا، بيامرز او را، پروردگارا، ببخش او را ...، همچنانکه در حديث آمده است.

پس اي برادر مسلمان، قدر و منزلت خود را نزد پروردگارت ببين اگر مطيع و فرمانبردارش باشي فرشتگان مقرب درگاهش را مأمور دعا براي تو مي‌گرداند.

 

برگرفته از کتاب: بيش از 1000 سنت در شبانه‌روز

نويسنده: خالد الحسينان

مترجم: دکتر حسين تاجي گله‌داري

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

شیخ الاسلام ابن تیمیه در بیان حال کسانی که معتاد به شنیدن موسیقی هستند چنین می گوید: "و برای همین کسانی هستند که به آن معتاد شده اند تا جایی که به شنیدن قرآن مشتاق نیستند و از گوش دادن به آن خوشحال نمی شوند و آن تاثیری را که در شنیدن موسیقی می یابند در گوش فرادادن به قرآن نمی بینند بلکه اگر به قرآن گوش دهند با قلبی مشغول و غیرحاضر و با زبانی مشغول به سخنانی دیگر آن را می شنوند اما همین که نوبت به موسیقی برسد صدایشان پایین می آید و از حرکت می افتند و قلبشان حاضر میشود!" [مجموع فتاوی]

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 333
دیروز : 2992
بازدید کل: 10866816

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010