Untitled Document
 
 
 
  2021 Jan 16

----

02/06/1442

----

27 دي 1399

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم به حضرت على رضي الله عنه فرمودند: "يا علي‌، لاتتبع‌ النظرة‌ النظرة، فان‌ لك ‌الأولي‌ وليس‌ لك‌ الأخرة"، يعنى: "اي‌ علي‌! نگاه‌ دوم‌، نگاه‌ اول‌ را دنبال‌ نكند زيرا نگاه‌ اول‌ از تو بخشوده‌ است‌ اما نگاه‌ دوم‌ چنين‌ نيست‌".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>آثار>حسن بن علی بن ابیطالب رضی الله عنه > دعای رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم برای حسن و حسين رضي الله عنهما

شماره مقاله : 2778              تعداد مشاهده : 313             تاریخ افزودن مقاله : 27/5/1389

دعاي رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم براي حسن و حسين رضي الله عنهما

ابن عباس رضی الله عنه  مي‌گويد: رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم براي حسن و حسين رضي الله عنهما بدين گونه دعا مي‌كرد: (أعيذكما بكلمات الله التّامّات من كلّ شيطان و هامّة و من كلّ عين لامّة)[1] و سپس فرمود: «ابراهيم علیه السلام ، اسحاق و اسماعيل عليهما‌السلام را به همين شكل به خدا مي‌سپرد».[2] اين دعا، يكي از نسخه‌هاي منحصر به فرد طب نبوي براي كودكان است و يكي از اركان توجه و رسيدگي به صحت و سلامتي اطفال، در نزد رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم بود؛ چنانچه عملكرد رسول‌ اكرم صلی الله علیه و آله و سلم  براي حفاظت حسن و حسين رضي الله عنهما نيز گوياي همين مطلب است.[3] در اين حديث، رسول اكرم صلی الله علیه و آله و سلم  اهميت دعاي والدين، براي فرزندانشان را نمايان كرده و به بيان فوايد و پيامدهاي ارزنده‌ي دعاي پدر و مادر پرداخته است؛ دعاي آسايش و اطمينان و حفاظت و بركت براي فرزندان و والدين از يك‌سو و دعا براي حفاظت آنان از شيطان و حسادت از سوي ديگر، زمينه‌ساز تمام موفقيت‌هاست. علاوه بر اين، دعا، بنا به فرموده‌ي رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم مغز عبادت مي‌باشد و بيانگر احساس نيازمندي انسان به خداوند و پناه بردن به او به عنوان يكي از مهم‌ترين اهداف و آموزه‌هاي اسلام است.


[1]- يعني: «من، شما دو نفر را به وسيله‌ي كلمات كامل الله از بدي شيطان و از هر جانور زهردار و از زخم چشم به حفظ خدا مي‌سپارم». روايت بخاري، شماره‌ي 3371.
[2]- سنن ترمذي، شماره‌ي (2060)؛ حديث، حسن صحيح مي‌باشد.
[3]- منهج التربية النبوية للطفل، ص248.به نقل از: حسن مجتبی رضی الله عنه (بررسی و تحلیل زندگانی خلیفه پنجم)، مؤلف : علی محمد محمد الصلابی، مترجم محمد ابراهیم کیانی، ویراستار: خانم عبدالهی، ناشر: انتشارات حرمین، چاپ: 1386ـ اول. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

 علی رضی الله عنه در حالی که شلاق در دست داشت و عبایی براو بود وارد بازار می‌شد و می‌گفت: ای تاجران حق را بگیرید و حق را بدهید در امان می‌مانید، سود کم را رد نکنید که ‌از سود زیاد محروم می‌شوید و به مردی نگاه کرد که داستان سُرایی می‌کرد، به او گفت: آیا داستان می‏سرایی در حالی که فاصله‌ی ما با زمان پیامبر صلی الله علیه و سلم نزدیک است، از تو می‌پرسم اگر جواب مرا گفتی که خوب، واگر نه با این شلاق تو را چنان می‌زنم که زمین بیفتی، بگو ثبات و زوال دین چیست؟ او گفت: دین با پرهیزگاری ثابت و ماندگار می‌شود و با طمع ورزی از بین می‌رود، گفت: آفرین، قصه بگو که ‌افرادی چون تو می‌توانند قصّه سُرا باشند. ( المنتظم فی تاریخ الملوک ابن جوزی 5/70)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010