Untitled Document
 
 
 
  2020 Aug 12

----

22/12/1441

----

22 مرداد 1399

 

تبلیغات

حدیث

 

يعلي بن مره مي‌گويد: حسن و حسين به سمت رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم با يكديگر مسابقه مي‌دادند؛ يكي از آنها زودتر از ديگري به آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم  رسيد. رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم دست مباركش را به گردن او انداخت و او را در آغوش گرفت و يكايك آنها را بوسيد و سپس فرمود: (إنّي أحبّهما فأحبّوهما. أيّها الناس، الولد مبخلة مجبنة) يعني: «من، اين دو را دوست دارم؛ شما نيز آنها را دوست بداريد. اي مردم! فرزند، مايه‌ي بخل و ترس والدين است».
  مسند احمد (4/172)؛ سنن ابن ماجه، شماره‌ي3666؛ بوصيري در الزوائد گفته است: سندش، صحيح است و راويان آن، ثقه مي‌باشند؛ نگا: سير أعلام النبلاء (3/255).

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

فقه>مفاهیم و اصطلاحات فقهی>نوحه‌گري

شماره مقاله : 312              تعداد مشاهده : 373             تاریخ افزودن مقاله : 27/5/1388

نوحه‌گري بمعني شيون و زاري همراه با فرياد و صداي بلند و جزع و فزع مي‌باشد و بصراحت احاديث نبوي آن را حرام مي‌دانند. از ابومالك اشعري روايت است‌كه پيامبر صلي الله عليه و سلم  گفت‌:" " أربع في أمتي من أمر الجاهلية لا يتركونهن: الفخر في الاحساب ، والطعن في الانساب، والاستسقاء بالنجوم، والنياحة " وقال: " النائحة إذا لم تتب قبل موتها تقام يوم القيامة وعليها سربال من قطران، ودرع من جرب   [در ميان امت من چهار خصلت جاهلي وجود دارد،‌كه آنها را ترك نمي‌كنند: افتخار به اصل و تبار، نسبت دادن ديگران به غير پدرانشان‌، و طعنه بر نسب ديگران زدن‌، و اعتقاد به اينكه ستارگان در نزول باران موثرند، و شيون و زاري و نوحه‌گري‌. وگفت‌: زني‌كه نوحه‌گري مي‌كند، اگر پيش از مرگش‌، توبه نكند در روز قيامت پيراهن آغشته به قطران به وي بپوشانند و تمام بدنش را زخم فرا مي‌گيردكه شدت آتش دوزخ و عذاب آن بر وي بيشتر خواهد بود]"‌. بروايت احمد و مسلم‌.
مسلم و بخاري از ام عطيه روايت‌كرده‌اندكه‌گفت‌: “‌پيامبر صلي الله عليه و سلم  از ما پيمان‌گرفت كه شيون ونوحه‌گري نكنيم‌”‌. بزار از راويان موثوق به روايت‌كرده است‌كه پيامبر صلي الله عليه و سلم  فرمود:" صوتان ملعونان في الدنيا والآخرة: مزمار عند نعمة، وزنة عند مصيبة  [درصدا و آواز، در دنيا و قيامت مورد نفرين هستند: آواز ني و مزمار بهنگام نعمت و آواز گريه بهنگام مصيبت‌]"‌.
در صحيحين از ابوموسي آمده است‌كه گفت‌: “‌من بيزارم ازآن كس‌كه رسول خدا از او بيزار است‌. بيگمان پيامبر صلي الله عليه و سلم  از نوحه‌گران وكساني كه بهنگام مصيبت سرشان را مي‌تراشند و يقه خودشان را چاك مي زنند، بيزار است‌”‌.
امام احمد از انس روايت‌كرده كه‌گفته است‌: پيامبر صلي الله عليه و سلم  بهنگام بيعت‌گرفتن از زنان پيمان مي‌گرفت‌كه نوحه‌گري نكنند. آنان‌گفتند: اي رسول خدا زناني هستندكه در دوره جاهلي درنوحه‌گري بماكمك مي‌كردند، آيا ما در دوره اسلامي بدانان در نوحه‌گري ياري نكنيم‌؟ اوگفت‌: در اسلام نوحه‌گري نيست‌. 


به نقل از:
فقه السنه ، تأليف سيد سابق، مترجم محمود ابراهيمي، تهران، ناشر مردم‌سالاري، دوم 1387. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از ابن عباس روايت شده كه گفته است: واي از پيروي لغزشهاي عالمان‌! گفتند: لغزش عالمان چگونه است‌؟ در جواب گفت: به اين شيوه است ‌كه یک دانشمند به رأي و نظرخود چيزي را مي گويد، و آنگاه تحت تاثير رأي و نظر شخص ديگري كه نسبت به سنت رسول خدا صلی الله علیه و سلم از او عالم تر است به استناد دليل و برهان از نظر و گفتار خود پشيمان گردد، در عين حال كساني باشند كه از قول اولي او باز نگردند، و به تقليد خود ادامه دهند!

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010