Untitled Document
 
 
 
  2018 Jun 20

----

06/10/1439

----

30 خرداد 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

حديث: عن أبي مَالِكٍ الْحَارِثِ بْنِ عَاصِم الأشْعريِّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قال: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم: « الطُّهُورُ شَطْرُ الإِيمَان، وَالْحَمْدُ للَّه تَمْلأَ الْميزانَ وسُبْحَانَ الله والحَمْدُ للَّه تَمْلآنِ أَوْ تَمْلأ مَا بَيْنَ السَّموَات وَالأَرْضِ وَالصَّلاَةِ نور، والصَّدَقَةُ بُرْهَان، وَالصَّبْرُ ضِيَاء، والْقُرْآنُ حُجَّةُ لَكَ أَوْ عَلَيْك. كُلُّ النَّاس يَغْدُو، فَبِائِعٌ نَفْسَهُ فمُعْتِقُها، أَوْ مُوبِقُهَا »

(روایت مسلم). 

ترجمه: از ابو مالک حارث بن عاصم الاشعري رضي الله عنه روايت است که رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمود:
"پاکي نصف ايمان است، و الحمد لله ميزان را پر مي کند، و سبحان الله و الحمد لله هردو پر مي کنند و يا پر مي کند بين آسمانها و زمين را، و نماز نور و روشنائي است، و صدقه دليل است، و صبر روشني است، و قرآن دليل است بنفع يا به ضرر تو، هر انسان صبح ميکند، سپس خويشتن را مي فروشد، يکي نفسش را (از عذاب) آزاد مي کند و ديگري نفسش را هلاکش ميکند." 

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

اسلام معاصر>اشخاص>ابوالاعلی مودودی رحمه الله > امام ابو الاعلى مودودی(رح) مجدّدی از تبار نیکان

شماره مقاله : 37              تعداد مشاهده : 2356             تاریخ افزودن مقاله : 5/5/1388

امام ابو الاعلى مودودی(رح) مجدّدی از تبار نیکان


احمد کردستانی


ابو الاعلي مودودينگاهی گذرا بر حیات پر برکت امام مودودی به مناسبت 3 رجب 1321هـ سالروز میلاد این بزرگمرد مجاهد 
عن رسول ‏‏ الله ‏صلى ‏ الله‏ علیه وسلم ‏ ‏قال:« ‏إن الله یبعث لهذه الأمة على رأس کل مائة سنة من یجدد لها دینها» أبوداود 
امام ابوالاعلی مودودی(رح) به عنوان یکی از داعیان نمونه و کم‌نظیر اسلامی در دوران معاصر شمرده می‌شود که تمامی عمر پربرکت خویش را وقف دعوت به اسلام نموده و رسالت خود در زندگی را اعلای کلمه‌ی حق و استقرار اسلام در دل پیروان، قرار داد. اخلاص در دعوت و جهد و تلاش بی‌وقفه‌ی مولانا بزرگترین عامل جمع شدن دیگران در حول او بود که مرزهای قومی و مکانی را در هم نوردیده و به یک دعوتگر جهانی اسلام در هر زمانی و مکانی تبدیل شده بود.

امروزه تألیفات ایشان به اکثر زبان‌های زنده‌ی دنیا ترجمه شده‌اند تا به چراغی فرا راه دعوت آیندگان بوده و از بخشش فکری و دعوی وی که از مرحله‌ی دعوت زبانی و تئوریک گذر کرده بود، تا در زمینه‌ی تطبیق عملی تشریع اسلامی به‌عنوان رهبری، حاکمیت و معاملات، به‌ سان منبعی ناب مورد استفاده قرار گیرند.
امام مودودی از خانواده‌ای هندی است که تبار آنها به شبه‌جزیره‌ی عربی می‌رسد که هزار سال پیش به «چشت» نزدیک هرات مهاجرت نموده و سپس جدّ بزرگش در اواخر قرن نهم میلادی به هند هجرت نموده است.
امام مودودی همراه علّامه محمّد اقبال لاهوری یکی از بانیان استقلال پاکستان به‌شمار می‌آیند و همو بود که بعدها بر اسلامی بودن قانون اساسی و حکومت پاکستان پای ‌فشرد و بدین ترتیب تحت تأثیر امام مودودی اولین جمهوری اسلامی به نام پاکستان رقم خورد. امام مودودی جماعت اسلامی پاکستان را در سال 1941 در شهر لاهور تأسیس نمود و پس از دو سال دفتر مرکزی جماعت را به شهر دارالسلام[شهری نزدیک کراچی] انتقال داد. جماعت اسلامی قریب به هفتاد سال است همچنان در پاکستان به کار خود ادامه می‌دهد و رهبر کنونی آن قاضی حسین یکی از شاگردان امام مودودی است که چندی پیش در طی سفرش به تهران با دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح نیز دیدار و گفت وگو نمود.
آثار تفکر توحیدی امام مودودی محدود به‌ پاکستان و هند نشد بلکه‌ بیشترین تأثیر را بر روی اندیشه‌ی مرحوم سید قطب بر جای گذاشت؛ به گونه‌ای سید بعد از انتشار کتاب مصطلحات اربعه‌ی امام مودودی در کل کتاب «فی‌ظلال القرآن» خود تجدید نظر نمود. نیز ناگفته نماند در دیار ما نیز تفکر و اندیشه‌ی این احیاگر دینی تأثیر تامّی بر اندیشه‌ی دینی استاد شهید ناصر سبحانی داشت و تأمل در کتاب«مصطلحات اربعه» نقطه‌ی عطفی در زندگی علمی و دعوی ایشان به شمار می‌آید؛ پر واضح است که استاد شهید خود با نبوغ و دقتی کم‌نظیر به بسط و غنای این مباحث افزودند.(اثبات این مدّعا در این مقال نمی‌گنجد.)
امام مودودی در سال 1359 شمسی بعد از عمری مبارزه، تحقیق و جهاد علمی و عملی درگذشت و بدین ترتیب جهان اسلام یکی دیگر از رهبران و مجددّان اصیل خود را از دست داد. از این مرد ربانی حدود 70 کتاب و رساله به یادگار مانده است که خود سنت عظیمی از معرفت دینی است که می‌تواند گره از مشکلات اندیشگی و عملی بسیاری از فرزندان حرکت اسلامی را بگشاید. مهمترین آثار امام مودودی عبارتند از:
1. جهاد در اسلام: 1928م
2. تمدن اسلامی (اصول ومبادی آن): 1932م
3. تئوری سیاسی اسلام: 1939م
4. تجدید و احیای دین: 1940م
5. اصطلاحات چهارگانه در قرآن (المصطلاحات الأربعة الأساسیة فی القرآن):1940م
6. اسلام و جاهلیت: 1941م
7. پایه‌های اخلاقی برای حرکت اسلامی: 1945م
8. دین حق: 1947م
9. نظام زندگی در اسلام: 1948م
10. حقوق اهل ذمه: 1948م
11. خواسته‌های اسلام از زن مسلمان 1953م.
12. مسئله‌ی قادیانیه: 1953م
13. تفسیر تفهیم القرآن: در 6مجلد، 1941-1972م
14. سیرة النبی صلى الله علیه وسلم : 1972- 1980

یادش گرامی، راهش پر رهرو و در اعلی علیین قرین رحمت و رضوان الهی باد. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال الحسن: «ضحك المؤمن غفلة من قلبه». وقال: «كثرة الضحك تميت القلب». امام حسن بصری رحمه الله فرمودند: «خنده ی (زیاد) مؤمن غفلتی از قلبش است». و فرمود: «خنده ی زیاد قلب را می میراند». الحلية الأولیاء؛ أبي نعيم اصفهانی

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 11114
دیروز : 6808
بازدید کل: 9107742

تعداد کل اعضا : 614

تعداد کل مقالات : 11209

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010