Untitled Document
 
 
 
  2018 Feb 22

----

06/06/1439

----

3 اسفند 1396

 

تبلیغات

حدیث

 

حضرت انس از پيامبر صلى الله عليه و سلم نقل كرده است كه:
"تزوجوا الودود الولود فإني مكاثر بكم الأمم" (روايت أحمد 3/158)
يعنى "زن دوست داشتنى و زاينده را ازدواج كنيد زيرا كه من (در روز قيامت) در بين امتها (از كثرت امتم) فخر ميورزم". (حديث صحيح)

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

فرهنگ و تمدن>آداب و رسوم>والنتاین > حکم جشن روز والنتاین

شماره مقاله : 8582              تعداد مشاهده : 1004             تاریخ افزودن مقاله : 30/10/1389

حكم جشن روز عيد دوستي ‏
شماره فتوى 1218 


الحمدلله، 
ادله ي صريحي از قرآن، سنت، اجماع سلف امت بيانگر اين است كه اعياد اسلامي ‌فقط دوتاست، عيد فطر و عيد قربان -لذا هر عيدي غير از اين دو، برابر است كه متعلق به شخص يا گروه مي باشد يا تازه به وجود آمده باشد، يا معنا و مفهوم عيد را داشته باشد، از اعياد بدعت است كه عيد گرفتن، اعتراف به آن، اظهار خوشحالي به مناسبت آن و همكاري در آن به هيچ عنوان براي فرد مسلمان جايز نيست، چون اين كار تجاوز از حدود الهي است و فرد متجاوز ازحدود الهي بر خود ظلم كرده است.
اگر (كسي خود را) به يكي از اين اعياد تازه به وجود آمده‌ي كفار نسبت دهد مرتكب گناه روي گناه شده است، چون مشابهت و نوعي موالات با آن‌هاست، در حالي كه الله تعالي مؤمنان را از مشابهت و دوستي با آنان و موالات‌شان در كتاب خود منع فرموده است و از پيامبر صلي الله عليه وسلم ثابت است كه فرمودند: « مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»: (كسي كه خود را شبيه به قومي كند او از آن‌هاست).
عيد دوستي نيز از جنس همين اعياد است، چرا كه از اعياد بت‌پرستان نصراني است، لذا براي مسلماني كه به الله و روز آخرت ايمان دارد، روا نيست كه اين روزها را عيد بگيرد يا عيد بداند و يا تبريك بگويد.
بلكه ترك عيد گرفتن و پرهيز از آن واجب است تا فرمان الله و رسول را اجابت كرده باشد، علاوه بر اين از اسباب نارضايتي الله و عذاب الهي خود را نجات داده است.
به همين صورت بر فرد مسلمان همكاري در چنين عيدي و يا ديگر اعياد كفار حرام است، هر نوع همكاري اعم از خوردن، نوشيدن، خريد، فروش، يا ساختن چيزي، يا هديه دادن، يا كارت تبريك فرستادن، يا اعلان و... حرام است؛ چرا كه اين همكاري بر گناه است و دشمني و نافرماني از الله و رسول صلي الله عليه وسلم است.
الله تعالي مي‌فرمايد: « وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلا تَعَاوَنُوا عَلَى الإثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ»
 (در راه نيكي و تقوا با هم هم‌كاري كنيد و در راه گناه و تعدي همكاري ننماييد، و از مخالفت با فرمان الله بپرهيزيدكه مجازات الله سخت است). «مائده/2»
لذا بر مسلمان واجب است كه درهمه حال به قرآن و سنت عمل كند، به ويژه در دوران فتنه و كثرت فساد، بايد هوشيار باشد و از وقوع در انحرافات غضب‌شدگان، گمراهان و افراد فاسقي كه اميد عفو از الله ندارند و به اسلام توجهي نمي كنند، برحذر باشد. لذا مسلمان بايد براي ثبات و طلب هدايت به الله پناه ببرد، چون غير از الله هدايتگر ديگري كه قلب‌ها را ثبات و پايداري بخشد، نيست.

 و الله ولي التوفيق و صلي الله علي نبينا محمد و آله و صحبه و سلم
انجمن دايم پژوهشهاي علمي و افتا، ش(21203)تاريخ(22/11/1420)
IslamPP.Com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

فقد قيل للحسن البصري: يقولون أن لا نفاق اليوم، فقال: يا أخي لو هلك المنافقون لاستوحشتم في الطريق. وقال هو أو غيره: لو نبتت للمنافقين أذناب ما قدرنا أن نطأ على الأرض بأقدامنا.  حسن بصری را – رضی الله عنه – گفتند که چنین می گویند که امروز نفاق نیست، گفت: ای برادر اگر منافقان هلاک شوند، در راه بی رفیق مانید. و همو و غیر او گفت: اگر منافقان را دُم رُویَد نتوانیم که در زمین قدمی گذاریم. (احیاء علوم الدین/ کتاب قواعد عقاید)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2452
دیروز : 3020
بازدید کل: 8316134

تعداد کل اعضا : 613

تعداد کل مقالات : 11189

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010