Untitled Document
 
 
 
  2019 Dec 06

----

08/04/1441

----

15 آذر 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

 پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: "ما تركت بعدي في أمتي فتنة أضر على الرجال من النساء" (متفق عليه)، يعنى: "پس از خودم در امتم چيزى خطرناكتر از فتته زنان براى مردان ترك نكردم".

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>صحابه > محبت صحابه رضى الله عنهم

شماره مقاله : 992              تعداد مشاهده : 545             تاریخ افزودن مقاله : 17/7/1388

 محبت با صحابه رضى الله عنهم نشانه دین و ایمان و بغض با ایشان نشانه کفر و طغیان است

 

صحابه نیکوکارترین این امت هستند از روی قلب و عمیق ترین آنها هستند از روی علم و کمترین آنها هستند از روی تکلف و پابرجاترین امت هستنداز روی هدایت.

چنانچه که ابن مسعود رضى الله عنه فرمودند:" محبت با صحابه رضى الله عنه سنت است و دعا برای آنان قربت است و اقتدا به آنان وسیله است و گرفتن آثار آنان فضیلت است".

خداوند متعال در قرآن کریم فرمودند :

" والسابقون الاولون من المهاجرین والانصار والذین اتبعوهم باحسان رضی الله عنهم و رضوا عنه و اعدلهم جنات تجری تحتها الانهار خالدین فیها ابدا ذلک الفوز العظیم"(توبه/12)


حضرت ابو هریره رضى الله عنه می فرمایند پیامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند:" صحابه مرا دشنام ندهید صحابه مرا دشنام ندهید قسم به ذاتی که نفسم در دست اوست اگر یکی از شما به اندازه کوه احد طلا در راه خدا انفاق کند به اندازه یک پیمانه و حتی نصف پیمانه آنها نیز نمی شود" (رواه البخاری و المسلم).

ابن مسعود رضى الله عنه فرمود:" خداوند متعال به قلبهای بندگان نظر افکند و قلب محمد صلى الله عليه و سلم را از جمله بهترین قلوب بندگان یافت پس آنرا برای خود برگزید و او را به عنوان رسولش به نزد بندگان فرستاد سپس دوباره به قلوب بندگانش نظر افکند و قلبهای اصحاب محمد صلى الله عليه و سلم را جزء بهترین قلوب یافت پس آنان را نیز وزیرانی برای پیامبرش صلى الله عليه و سلم قرار داد که از دیینش حفاظت کنند و به خاطر آن بجنگند".

امام احمد رحمه الله در مورد کسی که حضرت ابوبکر و عمر و عایشه (رضوان الله تعالی علیهم اجمعین) را دشنام دهد سوال کرده شدند که حکمشان چیست؟ فرمودند: " گمان نمی کنم که آنها مسلمان باشند".

امام مالک رحمه الله فرمودند: "کسی که یکی از اصحاب محمدصلى الله عليه و سلم را یا حضرت ابوبکر رضى الله عنه یا عمر رضى الله عنه یا عثمان رضى الله عنه یا معاویه و یا عمروبن عاص رضى الله عنه را دشنام دهد اگر بگوید که آنان بر گمراهی و کفر بودند حکمش این است که باید کشته شود".

شیخ محمد بن عبد الوهاب فرمودند: " کسی که آنان را دشنام دهد و ناسزا بگوید از دستور خداوندی سرپیچی کرده است چرا که خداوند متعال دستور به اکرام آنان داده است و کسی که نسبت به آنها عقیده بدی داشته باشد بر خداوند متعال دروغ بسته است چرا که خداوند متعال کمال و فضیلت آنها را بیان نموده است و تکذیب کننده آن کافر محسوب می شود به خصوص کسی که بر ام المومنین عایشه صدیقه رضى الله عنه دروغ و افتراء ببندد قرآنی را تکذیب کرده است که برائت ایشان را اعلام کرده است پس تکذیب این شخص مساوی با کفر است و واقع شدن در این موضوع تکذیبی برای ایشان است همچنین عایشه رضى الله عنه همسر پیامبر صلى الله عليه و سلم است و شک داشتن در مورد ایشان نقصی برای ایشان است و لطمه وارد کردن برای شخصیت ایشان کفر است.

مصدر: سايت نوار اسلام
IslamTape.Com

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال الحسن: «ضحك المؤمن غفلة من قلبه». وقال: «كثرة الضحك تميت القلب». امام حسن بصری رحمه الله فرمودند: «خنده ی (زیاد) مؤمن غفلتی از قلبش است». و فرمود: «خنده ی زیاد قلب را می میراند». الحلية الأولیاء؛ أبي نعيم اصفهانی

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1187
دیروز : 2527
بازدید کل: 11168487

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010