Untitled Document
 
 
 
  2019 Sep 16

----

16/01/1441

----

25 شهريور 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

 در حديث‌ صحیح آمده‌ است که: «لا يموتن‌ أحدكم‌ إلا وهو يحسن‌ الظن‌ بالله» « هرگز يكي‌ از شما نميرد، مگر اين‌كه‌ به‌ خداوند گمان‌ نيك‌ داشته‌ باشد».

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

اسلام معاصر>اشخاص>چگونه انسان خود را از به فتنه افتادن در دینش حفظ کند؟

شماره مقاله : 11179              تعداد مشاهده : 570             تاریخ افزودن مقاله : 15/11/1396

بسم الله الرحمن الرحیم

چگونه انسان خود را از به فتنه افتادن در دینش حفظ کند؟

 

صلاح و نیکی دین شخص در دنیا یعنی سعادت و خوشبختی و پیروزی او در آخرت.

سرمایه ‌ی مسلمان همین دینِ اوست، پس هر کس در مورد دینش کوتاهی ورزد و آن را در معرض فتنه‌ ها قرار دهد زیان دیده و ورشکست می‌ شود و هر کس که دینش را حفظ کند و به صلاح و درستی آن توجه داشته باشد پیروز و کامیاب گشته است.

به همین خاطر است که رسول الله صلی الله علیه وسلم در دعای خود می ‌فرمایند: "اللَّهُمَّ أَصْلِحْ لِي دِينِي الَّذِي هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِي وَأَصْلِحْ لِي دُنْيَايَ الَّتِي فِيهَا مَعَاشِي وَأَصْلِحْ لِي آخِرَتِي الَّتِي فِيهَا مَعَادِي وَاجْعَلْ الْحَيَاةَ زِيَادَةً لِي فِي كُلِّ خَيْرٍ وَاجْعَلْ الْمَوْتَ رَاحَةً لِي مِنْ كُلِّ شَرٍّ"[1] ترجمه: بارالها! دین مرا که نگهدارنده ‌ی امر من است و دنیایم را که معیشتم در آن است و آخرتم را که بازگشتگاه من است به اصلاح کن و زندگی را برایم عامل افزونی هر خیر و مرگ را عامل راحت شدن از هر شری قرار ده.

مناوی رحمه الله می‌ فرماید:

"(اللَّهُمَّ أَصْلِحْ لِي دِينِي الَّذِي هُوَ عِصْمَةُ أَمْرِي) یعنی: حافظ تمام امور من است؛ زیرا هر کس دینش فاسد شد همه ‌ی کارهای دیگرش نیز فاسد شده و در دنیا و آخرت ناکام و زیان دیده است"[2].

مسلمان با توفیق پروردگار می ‌تواند دینش را از فتنه‌ ها در امان نگه دارد و آن با پیروی از راه مؤمنان ممکن است، از جمله:

1. دوری از محیطِ فساد دینی و اخلاقی. او باید از زندگی در دیار کفر دوری کند و از هم‌ نشینی با فاسقان خودداری نماید. کسی که از وسائل فساد دوری گزیند به اذن الله، دین خود را حفظ نموده است. زندگی در محیط کفر و هم نشینی با اهل آن به احتمال زیاد بر مسلمانی که میان آنان زندگی می‌ کند تأثیر می‌ گذارد. درباره‌ ی کسانی که در دین خود دچار عقب گرد شده‌ اند و دین شان را به کالای ناچیز دنیا فروخته ‌اند، چیزهای زیادی دیده و شنیده‌ ایم که دل را به درد می ‌آورد، که سبب آن شیفته شدن به محیط کفر و کافران و مردن قلب است که به سبب زندگی میان آنان یا هم ‌نشینی با آنهاست.

همچنین دوری از وارد شدن به عرصه‌ های اختلاف و درگیری میان مسلمانان است، به ویژه اگر اختلاف آنان باعث قطع رابطه و قهر و درگیری شود.

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله می‌ فرماید:

(هرکس احوال فتنه ‌هایی که میان مسلمانان رخ می‌ دهد را بررسی نماید متوجه می ‌شود که هرکه وارد آن شود سرانجام نیکی نداشته است؛ زیرا از آن زیان دین و دنیا حاصل می ‌شود، برای همین از جمله‌ ی منهیات است و دستور داده شده ایم که از آن دست بکشیم. الله متعال می ‌فرماید: {فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ}[3] ترجمه: پس کسانی که از فرمان او سرپیچی می ‌کنند بترسند که مبادا فتنه ‌ای به آنان برسد یا به عذابی دردناک گرفتار شوند)[4].

2. از جمله عواملی که مسلمان را در حفظ دینش یاری می ‌دهد تقویت ایمان از طریق انجام طاعات واجب و ترک حرام است. از بزرگترین طاعات واجب نماز است. بنابراین مسلمان باید در برپا داشتن آن در وقتش و با شروط و ارکان و رعایت خشوع محافظت نماید. الله متعال می‌ فرماید: {وَأَقِمِ الصَّلَاةَۖ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ}[5] ترجمه: و نماز را برپا بدار؛ همانا نماز از زشتی و منکر باز می ‌دارد.

رسول الله صلی الله علیه وسلم برای در امان ماندن از فتنه ‌ی دین به انجام عموم طاعات توصیه نموده و نسبت به فتنه ‌های دنیا مانند مال، زنان، جاه و مقام هشدار داده اند که مبادا سبب شود شخص دین خود را بخاطر آن بفروشد. و فرموده اند که شخص هنگام شب مسلمان است و روز مرتد – کافر – می‌ شود و روز مسلمان است و شب مرتد می‌ شود!!

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمودند: "بسوی انجام کارهای نیک بشتابید؛ قبل از آنکه فتنه ‌هایی مانند پاره‌ های شب تاریک، آشکار گردد؛ تا جایی که یک شخص، هنگام صبح، مؤمن است؛ اما شب، کافر می‌ شود. یا شب، مؤمن است؛ ولی صبح، کافر می ‌گردد. و دین خود را در برابر کالای اندک دنیا می ‌فروشد"[6].

شیخ محمد بن صالح العثیمین رحمه الله می‌ فرماید:

"مهم این است که رسول الله صلی الله علیه وسلم ما را از این فتنه‌ هایی که همچون پاره های تاریک شب است برحذر داشته. فتنه‌ هایی که به هنگام آنها، انسان به هنگام صبح مومن است و به هنگام شام کافر می ‌شود ـ پناه بر الله ـ در عرض یک روز از اسلام برمی ‌گردد و از دین خارج می‌ شود!! صبحِ آن مومن است و شبش کافر!! چرا؟!! چرا دینش را در برابر کالایی از دنیا می ‌فروشد؟؟

فکر نکن این «عرض من الدنیا» - کالای اندک دنیا - فقط مال است! همه‌ ی کالاهای دنیا «عَرَض» است، مال یا ریاست یا زنان یا غیر آن. هر متاعی که در دنیا هست عَرَض است، چنانکه الله متعال می ‌فرماید: {تَبْتَغُونَ عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا فَعِنْدَ اللَّـهِ مَغَانِمُ كَثِيرَةٌ}[7] ترجمه: شما متاع زندگی دنيا را می جویید پس نزد الله بهره‌ ها و غنیمت های بسياری است.

بنابراین هرچه در دنیا هست همه ‌اش کالاست.

پس این‌ هایی که صبح، مؤمنند و شب، کافر می‌ شوند، یا هنگام شب مؤمنند و صبح کافر می‌ شوند همه ‌شان دین خود را در برابر کالایی از دنیا می‌ فروشند.

از الله مسألت داریم ما و شما را از فتنه‌ ها در امان دارد. همیشه از فتنه‌ ها به الله پناه ببری"[8].

3. از دیگر عوامل، دعاست. پروردگار ما را به دعا توصیه نموده و رسول الله صلی الله علیه وسلم جوامع دعا را به ما آموخته و برای هرکس که خواهان حفظ دین خود از فتنه ‌هاست سودمند می ‌باشد، از جمله این فرموده الهی که در هر رکعت نماز آن را می‌ خوانیم: {اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ}[9] ترجمه: ما را به راه راست هدايت فرما.

و این دعا: "اللَّهُمَّ اهْدِنِي فِيمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنِي فِيمَنْ عَافَيْتَ، وَتَوَلَّنِي فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لِي فِيمَا أَعْطَيْتَ، وَقِنِي شَرَّ مَا قَضَيْتَ"[10] ترجمه: بارالها! مرا در جمله‌ ی کسانی که هدایت کرده ‌ای هدایت نما، و در جمله ‌ی کسانی که عافیت عطا کرده‌ ای عافیت عطا کن، و از جمله ‌ی کسانی که به دوستی گرفته ‌ای به دوستی بگیر، و در آنچه عطایم نموده ‌ای برکت انداز و از شری که قضا نموده ‌ای حفظ کن.

این دعایی است که مسلمان در قنوت خود می‌ خواند و دعاهای بسیارِ دیگری که شامل یاری جستن از الله متعال است تا وی را به سوی دین صحیح و صراط مستقیم و استقامت بر آن هدایت کند و اینکه الله بهترین و کوتاه ‌ترین راه رسیدن به خشنودی ‌اش را به او نشان دهد.

4. دوری از دوستان بد.

ابوهریره رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت می کند که فرمودند: "انسان بر دین دوست خویش است، پس هر یک از شما ببیند با چه کسی دوست است"[11].

خطابی رحمه الله می ‌فرماید:

با هیچکس دوستی نکن مگر آنکه دینش و امانتش را بپسندی؛ زیرا هرگاه با او دوستی کنی تو را به سوی دین و مذهب خود خواهد کشاند. بنابراین به دین خود مغرور نشو و خود را به خطر مینداز که با کسی که دین و مذهبش خوب نیست دوستی کنی.[12]

5. یادگیری علم شرعی و رجوع به علمای مورد اعتماد.

از بزرگترین عوامل دور ساختن فتنه‌ ها از دین، علم شرعی است. برای همین است که جاهل بیشتر دین خود را در معرض فتنه‌ ها قرار می‌ دهد. آنهایی را ببین که گرد قبور طواف می ‌کنند و معتقدند مردگان قادر به سود رساندن و زیان رساندن هستند؛ وقتی خوب به حالشان دقت می‌ کنی می‌ بینی نسبت به دین خود جاهلند و آنهایی که علم دارند از جمله ‌ی کسانی هستند که دین خود را برای دنیا فروخته ‌اند و اهداف مادی دارند.

اگر کسی که دچار فتنه‌ ای در دین خود شد:

1. باید به سرعت برای خروج از آن اقدام کند و با توبه‌ ی نصوح به درگاه الله و پشیمانی نسبت به سهل انگاری خود به کلی از فتنه جدا شود و تلاش کند هرگز به آن برنگردد.

2. محیط زندگی خود را به محیطی پاک و مناسب تغییر دهد.

3. با صدق و اخلاق از پروردگارش بخواهد تا وی را از فتنه ‌ها نجات دهد.

4. پس از آن تا جایی که برایش امکان دارد بسیار اعمال نیک انجام دهد. الله متعال می ‌فرماید: {وَأَقِمِ الصَّلَاةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِنَ اللَّيْلِۚ إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَاتِۚ ذَٰلِكَ ذِكْرَىٰ لِلذَّاكِرِينَ ﴿114 وَاصْبِرْ فَإِنَّ اللَّـهَ لَا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ}[13] ترجمه: و در دو طرف روز و ساعاتی از شب نماز را برپا دار، زیرا خوبی ‌ها بدی ‌ها را از میان می ‌برد. اين پندی براي پند پذیران است (114) و صبر کن، پس بی گمان الله پاداش نيکو کاران را ضایع نخواهد کرد.

5. انسان باید درباره‌ ی کار خود آگاه باشد و عیب خود را بشناسند و بداند که از کجا ضربه خورده و چگونه شیطان به او راه یافته است؛ مثلا اگر شخصی از ناحیه‌ ی تمایلات جنسی دچار فتنه شده باید از طریق ازدواج خود را حفظ کند و اگر نتوانست بسیار روزه بگیرد. زیرا روزه او را محافظت می ‌کند چنانکه رسول الله صلی الله علیه وسلم بیان داشته ‌اند.

امام نووی رحمه الله می فرماید: "منظور این است که روزه، شهوت را قطع می‌ کند...".

اما اگر این فتنه به سبب دیگر شهوات و شبهات است باید به سرعت با نقیض آن به درمانش مبادرت ورزد و اسباب محافظت از فتنه ‌ها که پیش ‌تر ذکر شد را پیش گیرد.

 

برگرفته از: https://islamqa.info

با تصرف

ام احمد

 

 [1] روایت مسلم.

[2] فیض القدیر: 2/173

[3] نور:63

[4] منهاج السنة النبویة: 4/410

[5] عنکبوت:45

[6]"بَادِرُوا بِالأَعْمَالِ فِتَنًا كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ، يُصْبِحُ الرَّجُلُ مُؤْمِنًا وَيُمْسِي كَافِرًا، أَوْ يُمْسِي مُؤْمِنًا وَيُصْبِحُ كَافِرًا يَبِيعُ دِينَهُ بِعَرَضٍ مِنْ الدُّنْيَا" روایت مسلم.

[7] نساء:94

[8] شرح ریاض الصالحین: 2/20

[9] فاتحه:6

[10] روایت ترمذی و ابوداود. ترمذی آن را حسن دانسته است. و آلبانی آن را صحیح دانسته است.

[11] "الْمَرْءُ عَلَى دِينِ خَلِيلِهِ فَلْيَنْظُرْ أَحَدُكُمْ مَنْ يُخَالِلْ" روایت ابوداود و ترمذی. آلبانی آن را حسن دانسته است.

[12] العزلة: ص/141

[13] هود: 114- 115 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

فاروق رضی الله عنه کسی را که- جهت تجارت- در بازار می‌نشست و احکام را نمی‌دانست شلاق می‌زد و می‌گفت: کسی که ‌احکام ربا را نمی‌داند در بازار ما ننشیند. ( نظام الحکومه ‌الاسلامیه کتانی 2/17)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 222
دیروز : 2992
بازدید کل: 10866705

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010