Untitled Document
 
 
 
  2018 May 24

----

09/09/1439

----

3 خرداد 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرموده است:

(أريت في المنام أني أنزع بدلو بكرة على قليب، فجاء أبو بكر فنزع ذنوباً أو ذنوبين نزعاً ضعيفاً والله يغفر له ثم جاء عمربن الخطاب فاستحالت غرباً فلم أر عبقريا يفري فريه حتى روى الناس وضربوا بعطن)
«در خواب دیدم که از چاهی آب می‌کشم؛ آن‌گاه ابوبکر آمد و یک دلو آب از چاه کشید و او، در کشیدن آب ضعیف بود و خداوند، او را می‌بخشد. سپس عمر آمد و دلو را به دست گرفت؛ هیچ پهلوانی سراغ ندارم که همانند او کاری را بدین قوت انجام دهد. عمر چنان آب کشید که همه‌ی مردم و شترانشان سیراب شدند و به استراحت پرداختند»
 مسلم ش 2393 . معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>فرقه ها و مذاهب>نماز > کدام يک از مذاهب اهل سنت و جماعت مانند شيعيان دست باز نماز مي خوانند؟

شماره مقاله : 1944              تعداد مشاهده : 476             تاریخ افزودن مقاله : 4/4/1389

کدام يک از مذاهب اهل سنت و جماعت مانند شيعيان دست باز نماز مي خوانند؟ 


الحمدلله،

مستحب و مندوب است‌ که در نماز دست راست را روي دست چپ نهاد. از سهل بن سعد روايت است : (کان الناس يؤمرون أن يضع الرجل اليد اليمني علي ذراعه اليسري في الصلاة) «مردم امر مي‌شدند به اينکه در نماز دست راستشان را روي ساعد چپشان قرار دهند»ابوحازم گفت : يقين دارم که سهل اين دستور را به پيامبر صلي الله عليه وسلم نسبت مي‌داد.بخاري

از وائل بن حجر روايت است : (صليت مع رسول الله صلي الله عليه وسلم و وضع يده اليمني علي يده اليسري علي صدره) [الإرواء 352]

«با پيامبر صلي الله عليه وسلم نماز خواندم، (ديدم) دست راستش را بر روي دست چپش، روي سينه‌اش قرار داد».

ابن عبدالبر گويد: در اين باره از پيامبر صلي الله عليه و سلم خلاف آن روايت نشده است و اين عمل‌ گفته جمهور اصحاب و تابعين است‌. و مالک نيز آن را در موطا ذکر نموده است و گفته‌: مالک تا اينکه به لقاء الله پيوست‌، همواره در نماز با دست راست‌، دست چـپ را مي‌گرفت". (نگاه کنيد به: الفتح ( 2/224 ) ونيل والأوطار ( 2/201) .)

لذا همه امامان اربعه بستن دستها در نماز را جزو سنت قرار داده اند.فقط برخي از مالکيه( نه خود امام مالک بيکه علماي تابع وي) به استناد به انتساب قولي به امام مالک ، که ايشان گفته باشند در نماز مي توان دستها را رها کرد. و نيز برخي روايت کرده اند که امام مالک بين نماز سنت و فرض فرق گذاشته بود(روايت ابن قاسم از مالک ، نگاه کنيد به: " فتح الباري " ( 2 / 224( .

و البته برخي ديگر از مالکيه بستن دست در نماز را سنت مي دانند و به احاديث وارده در اين مورد استناد کرده اند.

الباجي از علماي بزرگ مالکيه مي گويد:" قول به کراهيت بستن دست در نماز از سوي امام مالک جزو اعتقاد مردم عادي است در حاليکه آن جزوي از ارکان نماز است و با ترک آن نماز باطل مي شود"

خلاصه اينکه آنچه که از مالک در رها ساختن دستها در نماز روايت کرده اند(اگر صحيح باشد) چيزي نيست بجز معتقد ساختن دسته اي از مردم در اين عمل و در حقيقت اين ظن و گمان افراد عامي بوده است.در حاليکه با تحقيق ثابت شده است که امام مالک رحمه الله چنين گفته اي ندارند زيرا اين نقل بر خلاف نصوصي است که خود مالک در کتابش الموطا آورده است و اين امر را بسياري از علماي مالکيه کشف کرده اند. و اگر هم چنين چيزي از مالک رحمه الله ثابت گردد، آيا جز اين نيست که پيامبر صلي الله عليه وسلم لولاتر به پيروي است و مي دانيم که از ايشان احاديثي ثابت شده است چنانکه خود امام مالک رحمه الله در کتاب خود"الموطا" آورده است!(بر گرفته از سايت اسلام سوال جواب با تلخيص)والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد و علي آله و اتباعه الي يوم الدين

سايت جامع فتاواي اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

امام سفارینی در کتابش غذاء الألباب می گوید: "امام بوحنیفه غنا را بد می دارد و آن را از گناهان به شمار می آورد، همینطور در مذهب اهل کوفه یعنی سفیان و حماد و ابراهیم و شعبی و دیگران و اختلافی بین آنها در این مورد وجود ندارد، و همچنین اختلافی در مورد ممنوعیت غنا در بین اهل بصره وجود ندارد".

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 512
دیروز : 3645
بازدید کل: 8933304

تعداد کل اعضا : 614

تعداد کل مقالات : 11209

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010