Untitled Document
 
 
 
  2020 Nov 28

----

12/04/1442

----

8 آذر 1399

 

تبلیغات

حدیث

 

يعلي بن مره مي‌گويد: حسن و حسين به سمت رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم با يكديگر مسابقه مي‌دادند؛ يكي از آنها زودتر از ديگري به آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم  رسيد. رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم دست مباركش را به گردن او انداخت و او را در آغوش گرفت و يكايك آنها را بوسيد و سپس فرمود: (إنّي أحبّهما فأحبّوهما. أيّها الناس، الولد مبخلة مجبنة) يعني: «من، اين دو را دوست دارم؛ شما نيز آنها را دوست بداريد. اي مردم! فرزند، مايه‌ي بخل و ترس والدين است».
  مسند احمد (4/172)؛ سنن ابن ماجه، شماره‌ي3666؛ بوصيري در الزوائد گفته است: سندش، صحيح است و راويان آن، ثقه مي‌باشند؛ نگا: سير أعلام النبلاء (3/255).

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>اهل سنت و جماعت > برخى از اختلافات فرقه های اشعری و ماتریدی با اهل سنت و جماعت

شماره مقاله : 2345              تعداد مشاهده : 416             تاریخ افزودن مقاله : 7/5/1389

واژه "اهل سنت" اصطلاح عام دارد و خاص، و وقتيكه "اهل سنت" بصورت عام بيان شود، منظور كسانى هستند كه ابوبكر و عمر وعثمان را بعنوان خليفه قبول دارند، بنابراين تمامى فرقه هاى مذهبى را شامل ميشود بجز رافضى (شيعة) كه خلافت ابوبكر و عمر و عثمان را انكار ميكنند، و هنگاميكه "اهل سنت" بصورت خاص بيان ميشود، منظور "اهل سنت و جماعت" هستند كه تمامى صفات خداوند را اثبات ميكنند، و قرآن را مخلوق نميدانند، و رؤيت خداوند را در آخرت اعتقاد دارند، و به قضا و قدر ايمان ميكنند، و اين قبيل مسائل و اصول اساسى عقيده را قبول دارند، بنابراين گروههاى مذهبى ديگر مانند خوارج، جهمية، معتزلة، مرجئة، اشاعرة، ماتريدية، و غيره شامل "اهل سنت و جماعت" نميشوند.


بنابراين فرقه هاى اشعرى و ماتريدى شامل "اهل سنت و جماعت" نميشوند، و برخى از اختلافات اين مذاهب با اهل سنت و جماعت عبارتند از:


1- مصدر اساسى را عقل ميدانند، بنابراين عقل را بر نقل (حديث) مقدم ميدانند، در حاليكه سلف صالح (اهل سنت و جماعت) وحى را مصدر اساسى ميدانند بنابراين نقل (حديث) را بر عقل مقدم ميدانند، يعى اهل سنت و جماعت احاديث صحيح پيامبر صلى الله عليه و سلم را قبول دارند چه با عقل سازگار باشد و چه نباشد، و ميگويند حكمتش را خداوند ميداند، ولى اشاعره اگر حديثى با عقل سازگار نباشد آنرا انكار ميكنند هر چند حديث صحيح باشد.2- توحيد نزد اين گروهها فقط خداوند را يكى دانستن ميدانند، و به مسائل شرك آميزى كه با توحيد منافات داشته باشد چندان اهميتى نميدهند، در صورتيكه اهل سنت و جماعت توحيد و شرك را مفصلا بيان ميكنند و به آن اهميت ميدهند.3- ايمان نزد اين گروهها فقط تصديق (باور كردن) است، و در مورد نطق شهادتين اختلاف دارند كه اگر به اسلام اعتقاد دارد ولى شهادتين را نگويد آيا مسلمان است يا نه، در صورتيكه ايمان نزد اهل سنت و جماعت گفتن شهادتين، و اعتقاد به آن و عمل به مقتضاى آنست.

4- اين گروهها بين لفظ قرآن و معنايش اختلاف قائل هستند، و ميگويند معنايش قديم است و لفظ جديد، و اعتقاد به چيزى بنام "كلام نفسى" دارند، بر خلاف اهل ست و جماعت كه ميگويند قرآن لفظا و معنى كلام خداوند است5- اشاعرة "ب" سببيه را نفى ميكنند، يعنى نزد ايشان اگر كسى بگويد كه آتش طبيعتش سوزاندن است و يا علت سوزاندن آتش است كافر بحساب ميايد، بر خلاف اهل سنت و جماعت كه اين اعتقاد را ندارند.6- اين فرقه ها آيات صفات را تعطيل ميكنند و اشاعرة فقط هفت صفت خداوند، و ماتريدية فقط هشت صفت خداوند را اقرار ميكنند، در حاليكه اهل سنت و جماعت تمام صفات خداوند را قبول دارند.وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com
 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله می گوید: "مذهب ائمه اربعه بر آن است که همه آلات لهو حرام می باشند... و هیچ یک از اتباع مذاهب اربعه در مورد این اختلافی ندارند"

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010